Družba s 1750 zaposlenimi, ki upnikom dolguje več kot 14 milijard tolarjev, od tega več kot osem milijard tolarjev samo bankam, mora v treh mesecih pripraviti sanacijski načrt, upniki pa morajo terjatve prijaviti v mesecu dni.
Po zagotovilih uprave Iskraemeca, ki jo vodi Karl Rozman, stečaja ne bodo predlagali, prav tako pa ne bodo ogrožena delovna mesta, če bo prisilna poravnava uspela. Število zaposlenih je po Rozmanovih besedah odvisno od poslov, ki jih prilagajajo številu zaposlenih. V Iskraemecu je bilo naročil za zdaj dovolj, proizvodnja teče nemoteno, še vedno pa pospešeno iščejo strateškega partnerja.
Zaposlene - več kot 1100 je proizvodnih delavcev - pa skrbi prihodnost. Predsednik sindikata Jože Petek poudarja, da je v Slovenija praksa, da se prisilna poravnava nadaljuje v stečaj. A za stečaj v Iskraemecu po njegovih ocenah ni utemeljenih razlogov.
Iskraemeco je zadnje leto posloval z izgubo. Naraščale so neporavnane obveznosti do bank in dobaviteljev. Za finančno sanacijo so se dogovorili tudi z bankami. Upniki - Gorenjska banka, Abanka, NLB, Bank Austria Creditanstalt, Probanka, Raiffeisen banka, Banka Celje in Slovenska izvozna družba - so pripravile predlog dogovora. Pogoji pa za Iskraemeco niso bili sprejemljivi.
Iskraemeco je večino dolgov zavaroval z menicami, dolgove pri Gorenjski banki pa z delnicami. Prav s prodajo delnic Gorenjske banke bi Iskraemeco financiral tekoče poslovanje. V Gorenjski banki pa poudarjajo, da so te delnice namenjene zavarovalnim obveznostim in niso razpoložljive.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.