Pogajalci so današnji termin pogajanj o noveli zakona o urejanju trga dela namenili usklajevanju predloga glede začasnih in občasnih del. Medtem ko je bilo sprva predlagano, da se ta dela uvedejo za upokojence in starejše brezposelne, bi po novem predlogu ministrstva za delo taka dela opravljali le upokojenci, in sicer le na nesistematiziranih delovnih mestih. "Tudi po tem krogu glede tega ni dogovora. Odpirajo se tudi stara vprašanja in tudi to poglavje bomo morali presekati, ko bo čas za obravnavo v parlamentu," je po pogajanjih povedal minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak. Pravi še, da je do obravnave na matičnem odboru DZ, ki bo 15. januarja, še nekaj časa in možnosti za dogovor.
Delodajalci vladnemu predlogu nasprotujejo. "Če bo predlog ostal enak, je za delodajalce popolnoma neuporaben in nam je vseeno, ali ta rešitev bo ali ne, saj se v praksi ne bo mogla uporabljati," je dejal generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole. Želijo namreč, da se vključijo tudi brezposelni. Kot pravi Smole, je veliko del, ki jih upokojenci ne morejo kakovostno opravljati, ravno pri začasnih in občasnih delih pa je največ takšnih, za katera potrebujejo mlajše delavce.
V sindikatu Pergam institutu začasnih in občasnih del nasprotujejo, je povedal predstavnik sindikata Jakob Počivavšek. Cilj zakona naj bi bil odprava segmentacije na trgu dela, ta institut pa uvaja novo prekerno obliko dela, opozarja. Zadnji predlog ministrstva tudi rahlja omejitve, poleg tega je izrecno določeno, da lahko ima to delo elemente delovnega razmerja, tako da so v Pergamu prepričani, da bo ta institut posegal v sklepanje pogodb o zaposlitvi in negativno vplival na ceno dela.
Pogajanja o reformi trga dela se bodo nadaljevala v ponedeljek z zakonom o delovnih razmerjih.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.