Sklep o prodaji so razveljavili zaradi napak in pomanjkljivosti pri odločanju o ponudbi za prodajo hvarskega turističnega podjetja. Člani vlade so privatizacijskemu skladu zamerili, da podrobnejša pogajanja ni nadaljeval z obema ponudnikoma Termami Čatež in Kompasom, ampak se je takoj odločil za Terme, čeprav naj bi njihova ponudba v nekaterih delih zaostajala za Kompasovo. Podpredsednik vlade in član upravnega odbora sklada za privatizacijo Slavko Linić je takšne očitke ostro zavrnil. Pravi, da se osebno tudi danes ne bi drugače odločil. Zanj je odločitev za ponudbo Term Čatež edina pravilna. Enakega mnenja so bili tudi ostali ministri SDP, ki so kot člani upravnega odbora hrvaškega sklada za privatizacijo vladi priporočili sprejem ponudbe Term Čatež.
Hrvaška vlada je sklenila tudi, da bo zaradi napak pri odločanju o ponudbi za prodajo hvarskega turističnega podjetja razrešila upravni odbor Hrvaškega sklada za privatizacijo - Slavka Linića, Ljuba Jurčića, Mata Crkvenca, Božidarja Pankretića in Pavo Župan Ruskovićevo. Gre večinoma za ministre socialdemokratične stranke, ki jih je Račan žrtvoval zaradi kompromisa s kmečko stranko. Ta je namreč zahtevala odstop ministrice za turizem Pave Župan Ruskovićeve, predsednika sklada za privatizacijo ter razveljavitev razpisa. Tega sicer niso dobili, so pa zaustavili prodajo Sunčanega Hvara.
Kako vroča je bila dve in polurna razprava vlade dokazuje tudi izjava podpredsednika Gorana Granića, ki se sprašuje, ali so naredili napako, ker podjetja niso prodali politično poslušnim Hrvatom. Vlada je zavrnila tudi Granićev predlog, da nadaljuje pogajanja z obema ponudnikoma. Da gre za politično odločitev, pa dokazuje tudi zaključek premierja Račana, da Hrvaška na žalost v tem trenutku strokovnih odločitev ne more sprejemati brez politike.
Razveljavitev je priporočila že vladna delovna skupina
Delovna skupina, ki jo je hrvaška vlada zadolžila, da preveri proces privatizacije Sunčanega Hvara, je vladi priporočila razveljavitev odločitve o prodaji družbe s Hvara Termam Čatež ter da je ne proda nobenemu od ponudnikov. Delovna skupina, ki jo sestavljajo minister za delo in socialne zadeve Darko Vidović, minister za obrt, malo in srednje gospodarstvo Željko Pecek in minister za javna dela, obnovo in gradbeništvo Radimir Čačić, je tudi ugotovila, da hrvaškemu skladu za privatizacijo ne bi bilo treba izbrati končnega ponudnika za nakup hvarskega turističnega podjetja, dokler oba ponudnika (Terme čatež in Kompas) ne bi oddala dodatnih pojasnil.
HSLS zahteva razpravo v saboru
Poslanski klub Hrvaške socialno-liberalne stranke (HSLS) je na predsednika hrvaškega sabora Zlatka Tomčića naslovil zahtevo, da na sejo sabora uvrsti tudi razpravo o privatizaciji hotelske verige Sunčani Hvar in sporazum o Nuklearni elektrani Krško. Tomčić je poslance HSLS pozval k pripravi gradiva o omenjenih temah, saj brez tega omenjeni zadevi ne more uvrstiti na dnevni red seje sabora.
Kot meni poslanec HSLS Jožko Kontić, sta vprašanji v zvezi s prodajo Sunčanega Hvara in v zvezi s krško nuklearko za Hrvaško tako pomembni, da je zanju treba prevzeti odgovornost.
Petrinova za Globus: Hrvaška zaradi Sunčanega Hvara ne bo dobila pozitivne ocene
Evropska komisija je v lanskem poročilu zelo ugodno ocenila napredek Hrvaške, vendar je državi dala nekatera priporočila, hrvaško vlado pa opozorila na nekatere težave, ki ji otežujejo pot k tržno usmerjenemu gospodarstvu.
Kot je za hrvaški tednik Globus povedala slovenska ministrica za gospodarstvo Tea Petrin, aktualni dogodki v zvezi s Sunčanim Hvarom nikakor ne bodo pripomogli, da Evropska komisija Hrvaški podeli pozitivno oceno.
Terme Čatež so po njenem mnenju zagotovo dale dobro ponudbo za nakup hvarskega podjetja, zato Petrinova upa, da bo čimprej prišlo do rešitve nastalega položaja in do podpisa pogodbe med slovenskim vlagateljem in Sunčanim Hvarom. Petrinova je ob tem kot relevantno ocenila izjavo podpredsednika hrvaške vlade Slavka Linića, ki je ponudbo Term ocenil kot najboljšo.
Na vprašanje Globusovega novinarja, če bo javno nastopila kot zaščitnik Term Čatež je Petrinova dejala, da Slovenija ne more vplivati na potek mednarodnega razpisa, saj ta ni v pristojnosti slovenske države, ampak je notranje vprašanje Hrvaške. Ob tem Petrinova upa, da različni pritiski ne bodo prisilili hrvaške vlade k potezi, ki bi tujim investitorjem pokazala, da na Hrvaškem niso dobrodošli in da se pravila igre na razpisih ne spoštujejo.
Petrinova je na vprašanje, če bo razveljavitev odločitve o prodaji Sunčanega Hvara Termam negativno vplivala na gospodarske odnose med državama dejala, da Slovenija zaradi tega ne pripravlja nobenih protiukrepov, saj ti ne prinašajo dobrih rezultatov.
Če se bo hrvaška vlada vendarle odločila, da razveljavi svojo odločitev o prodaji hvarskega podjetja Termam Čatež, bo Slovenija takšno odločitev "gentelmansko" sprejela, Terme Čatež pa bodo morale poiskati druge naložbe, ali na na Hrvaškem ali v nekaterih drugih državah.