Gospodarstvo
Oglas

Zakaj v zadnjih 6 letih niste podvojili svojega premoženja?

Ljubljana, 14. 03. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Veliko vlagateljev je v zadnjih šetih letih, ko so delniški trgi uprizorili eno največjih rasti v zgodovini, zamudilo izjemne priložnost. Namesto da bi v tem obdobju na trg vstopali z novim kapitalom, je obstoječe naložbe prodajala in povečevala izgube.

Raziskave razkrivajo slabo finančno izobraženost Slovencev, kar je posledica predvsem izostanka tematike v izobraževalnem sistemu. Posledično se soočamo s pretirano konservativni varčevalci in hkrati z vlagatelji, izpostavljenimi previsokim tveganjem, ki le redko poiščejo strokovno pomoč pri upravljanju osebnih financ. Pomanjkanje strokovnega vodstva je, bolj kot pri zavarovanjih premoženja in življenja, pomembno pri upravljanju z denarjem.

Neznanje veliko stane

Zadnja finančna kriza je pogosta označena kot kriza zaupanja in kriza je nezaupanje v finančni sistem še poglobila. Zakaj se vlagatelji ne odločijo za strokovno pomoč pri tako pomembni stvari, kot je npr. svetovanje pri naložbah za pokojnino? Ob upoštevanju dejstva, da gre pogosto za neplačljivo svetovalno storitev, ki lahko bistveno izboljša premoženjsko stanje posameznika, je vprašanje na mestu. Veliko (samostojnih) vlagateljev je v zadnjih šetih letih, ko so delniški trgi uprizorili eno največjih rasti v zgodovini, zamudila izjemne priložnost. Namesto da bi v tem obdobju na trg vstopala z novim kapitalom, je obstoječe naložbe prodajala in povečevala izgube.

Zlatnina in denar
Zlatnina in denar FOTO: Thinkstock

Priložnost še ni zamujena

Potencial nadpovprečnih donosov na trgu vedno obstaja, a bo v bodoče za njihovo doseganje potrebnega več časa, predvsem pa znanja in ustreznih informacij. Zato strokovna pomoč pri vodenju naložb postaja vse bolj zaželena, zaupanje med vlagatelji in naložbenimi svetovalci pa pomemben dejavnik za uspešno upravljanje finančnega premoženja. Kljub negativnemu medijskemu diskurzu dobri strokovnjaki v Sloveniji vsekakor obstajajo.

Američani potrebo po finančnem svetovalcu postavljajo na prvo mesto med plačljivimi storitvami

Ena izmed raziskav ugotavlja, da se v ZDA potreba po finančnem svetovanju vse bolj povečuje. Finančni svetovalec je namreč zasedel prvo mesto med odgovori na vprašanje, katero strokovno storitev bodo Američani najverjetneje izkoristili v tekočem letu. Tako zelo veliko Američanov poišče strokovno pomoč pri upravljanju osebnih financ.

Vaš partner ni vedno najboljša izbira pri upravljanju premoženja

Skrb zbujajoč je podatek, da 57 odstotkov Slovencev sebe oziroma partnerja vidi kot zadosten vir informacij za upravljanje z osebnimi financami**. Pri teh se poraja vprašanje, ali imajo resnično dovolj časa, predvsem pa znanja in potrebnih informacij za uspešno izkoriščanje tržnega potenciala. Po omenjeni raziskavi** ima le 19 odstotkov anketirancev osebnega finančnega svetovalca, kar kaže izredno slabo finančno kulturo Slovencev.

Bankovec za petsto evrov
Bankovec za petsto evrov FOTO: Thinkstock

Slovenci med najbolj varčnimi in hkrati najbolj konservativnimi narodi na svetu

Po podatkih Eurostata se slovenska gospodinjstva po varčevalnih navadah uvrščajo v sam svetovni vrh. Slovenska gospodinjstva za varčevanje namreč namenijo okoli 15 odstotkov razpoložljivih dohodkov. Vendar pa so glede na način varčevanja slovenska gospodinjstva veliko bolj primerljiva z revnimi kot z bogatimi državami, saj v Sloveniji kot najbolj razširjena oblika varčevanja še vedno prevladujejo bančni depoziti, medtem ko v bolj razvitih državah v bistveno bolj uravnoteženih razmerjih ljudje varčujejo tako na banki kot v vzajemnih skladih in naložbenih zavarovanjih.

Potreben preskok v miselnosti

Brez preskoka v miselnosti bomo Slovenci težko izkoriščali prihodnje priložnosti in bomo ostali v sivem povprečju finančno neizobraženih, ki z lastnim udejstvovanjem na kapitalskih trgih pogosto delajo v lastno škodo. Treba je poudariti, da finančni ali naložbeni svetovalec ni pooblaščen za izvajanje sprememb obstoječega stanja. Strah, da bi nekdo brez vašega vedenja in brez vašega soglasja upravljal vaše finančno premoženje, je torej odveč.

Slovenci torej v povprečju razpolagamo z dovolj velikim premoženjem za lagodno življenje. Prav tako sodimo v sam vrh po varčevalnih navadah. Manjka nam še bolj uravnotežen pristop do naložb, kjer se bomo izpostavljali nekoliko nižjemu tveganju. Manjko naložbene izobrazbe lahko najlažje odpravimo oziroma premostimo tako, da poiščemo strokovni nasvet pri vodenju lastnih naložb. Za kar pa je potrebno zaupanje in vzpostavitev osebnega odnosa z dobrim naložbenim svetovalcem.

Zato vam tokrat ponujamo pomoč pri enem najpomembnejših dolgoročnih finančnih ciljev: varčevanju za pokojnino.

Lahko nam pišete na info@vzajemci.com ali nas pokličite na brezplačno telefonsko številko 080 35 08.

Varčevanje
Varčevanje FOTO: Thinkstock

 

*raziskava Allianz Insurance and Asset Management, 2011, ZDA
** Vezovišek, 2011

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10