Gospodarstvo

Zavrnili optimistične napovedi

Washington, 19. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški predsednik je moral v sredo zavrniti lastne ekonomske svetovalce, ki so pred tednom dni objavili optimistično napoved o rasti zaposlovanja.

Ameriški predsednik ni želel potrditi zaposlitvenega optimizma izpred tedna dni (Foto: Reuters)
Ameriški predsednik ni želel potrditi zaposlitvenega optimizma izpred tedna dni (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Bushevi svetovalci so napovedali, da bo ameriško gospodarstvo, ki je od januarja leta 2001 izgubilo 2,2 milijona delovnih mest, do konca letošnjega leta ustvarilo 2,6 milijona novih delovnih mest. Številko so nemudoma napadli demokratski predsedniški kandidati, v sredo pa sta se ji odrekla še finančni minister John Snow in minister za trgovino Don Evans.

Ekonomisti so izračunali, da bi moralo ameriško gospodarstvo v naslednjih 11 mesecih ustvariti 460.000 delovnih mest na mesec, če bi napoved o 2,6 milijona novih delovnih mestih do konca leta postala uresničljiva. Demokratski predsedniški kandidat John Kerry je že pred tednom dni dejal, da so to poročilo pisali verjetno isti ljudje, ki so trdili, da ima Irak orožje za množično uničevanje.

Bush je na vprašanje o tej napovedi odgovoril, da je vesel, ker je gospodarstvo od avgusta lani dalo 336.000 novih delovnih mest, optimizma pa ni potrdil.

Umik te napovedi je že drugo neprijetno in nerodno zanikanje dela omenjenega poročila. Šef Bushevih ekonomskih svetovalcev Gregory Mankiw je že dejal, da odtekanje ameriških delovnih mest v tujino za ameriško gospodarstvo dolgoročno ni slabo, ker pomaga k preobrazbi in ustvarjanju novih delovnih mest. Za te besede se je moral Mankiw hitro opravičiti.

Sprašujejo se, ali gospodarska politika administracije ni v popolnem razsulu, če ekonomski svetovalec izjavi, da je odtekanje delovnih mest v tujino dobro in če člani administracije niso pripravljeni podpreti optimizma lastnih svetovalcev.

Demokrati so v sredo s pridom izkoristili zmedo v vrstah administracije. Kerry je v Ohiu, kjer je brezposelnost v času Busheve vladavine poskočila s 3,9 na šest odstotkov letne stopnje dejal, da je Busheva verodostojnost dodatno padla. Šesterica demokratskih senatorjev, med njimi Hillary Clinton iz New Yorka, Edward Kennedy iz Massachusettsa in Tom Daschle iz Severne Dakote, je Bushu poslala javno kritično pismo.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan je predsednika branil tako, da je dejal, da se on ne ukvarja s številkami, statistikami ali napovedmi. Busha naj bi predvsem zanimalo, koliko novih mest bo ustvarjenih in da bo vsak, ki si želi delati, dobil službo. Demokratski kritiki pa pravijo, da se Bush, za človeka z magisterijem poslovne šole na Harvardu, presenetljivo malo zanima za številke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10