Poslanci so tudi izglasovali določilo, po katerem zahtevajo tudi povrnitev škode, ki je nastala zaradi neizpolnjevanja sprejetega sporazuma po 1. juliju 2002, in vse to v roku 60 dni. Če slovenska stran določil tega sklepa ne bo izvajala, so hrvaško vlado naložili, da pred pristojnimi institucijami sproži arbitražni ali drug postopek, ter tako zaščiti hrvaške interese.
Poslanska skupina HSS je v dodatnih predlogih tudi zapisala, da hrvaški sabor ne sprejema nobenih obveznosti v izvajanju sporazuma, ki bi izhajale iz 3. člena slovenskega zakona o ratifikaciji, v tem smislu pa obvezuje tudi hrvaško vlado in druge državne organe. Zakon o ratifikaciji v 3. členu navaja, da "če bo Slovenija po ratifikaciji tega sporazuma kot članica EU dolžna prevzeti odgovornost za izpolnjevanje rokov končne ureditve načina upravljanja z radioaktivnimi odpadki in izrabljenim jedrskim gorivom, bo slovenski del meddržavne komisije iz 18. člena tega sporazuma v primeru potrditve programa odlaganja radioaktivnih odpadkov vezan na roke, ki bodo določeni v aktu EU".
Kopač: Sporazum se lahko začne izvajati
Na odločitev sabora se je odzval slovenski okoljski minister Janez Kopač, ki je dejal, da so takšno odločitev na ministrstvu pričakovali in da se bo sporazum sedaj lahko začel izvajati. "Bilo je za pričakovati, da ne bo nobenega sklepa s katerim bi odstopili od ratifikacije pogodbe, ta je od torka naprej namreč v veljavi, zdaj pa je pred nami faza izvajanja," je povedal Kopač. Seja skupščina NEK, ki je naslednji korak v izvajanju pogodbe, je po ministrovih besedah sklicana za 5. april.
Kopač je še povedal, da sklepe, ki jih je sabor sprejel, težko komentira, ker ne pozna njihove vsebine. Na vprašanje glede določil sprejetega sklepa, ki zahteva povrnitev škode zaradi nedobave elektrike po 1. juliju lani, pa je Kopač odgovoril, da sta obe strani - tako Slovenija kot Hrvaška - zamudili z datumom ratifikacije, tako da tu "nihče ni zelo čist".
"Vsekakor bo zaradi teh zamujenih rokov iz meddržavne pogodbe treba v dogovoru med obema pogodbenima partnerjema poiskati novo interpretacijo za začetek izvajanja te pogodbe. Tudi datum začetka dobave elektrike je zdaj zamujen, saj bi moral NEK z dobavo elektrike začeti 1. julija lani. Prestavljena bo tudi otvoritvena bilanca novega podjetja NEK, in vse to je treba znova dogovoriti, je še dejal.