"Kongres pozivam, naj preuči in po nujnem postopku glasuje o spremembi davčne zakonodaje in s tem odpravi razlog za uvedbo carin, ki so bile uvedene za ameriški izvoz. Če trenutne zakonodaje ne bomo spremenili, bodo s 1. marcem uvedene carine, ki se bodo še povečevale, predstavljale vse večje breme za številne ameriške izvoznike, njihove zaposlene in celotno gospodarstvo," je v sporočilu za javnost poudarila Bela hiša.
Sporne subvencije ameriškim podjetjem imajo podobo posebnega davčnega režima, imenovanega FSC ali Foreign Sales Corporation, ki ameriškim podjetjem s podružnicami v tujini omogoča, da se izognejo plačilu davka na dohodek omenjenih podružnic. EU je takšno ureditev označila kot neskladno s pravili svetovne trgovine in je že konec minulega stoletja, leta 1997, sprožila spor pred WTO. Ta je razsodila v korist EU in od ZDA zahtevala ukinitev sistema do novembra 2000. Ameriška vlada je zakonodajo popravila, a subvencij ni odpravila, zato je EU problem znova odprla pred WTO. Ta je tudi v drugo januarja 2002 razsodila v korist EU in znova terjala ukinitev subvencij. Ker ZDA niso ukrepale, je EU od WTO terjala odobritev uvedbe sankcij in jo maja lani tudi dobila. Možnosti sicer ni izkoristila takoj, temveč je ZDA dala čas, da do 1. marca letos subvencije ukinejo.
To dodatno obremenitev je EU sicer pripravljena ukiniti takoj, ko bodo ZDA ustrezno spremenile svojo davčno zakonodajo in neupravičene subvencije ukinile. Če do njihove ukinitve ne bo prišlo, bodo sankcije v letošnjem letu za ZDA pomenile približno 300 milijonov dolarjev dodatnih obremenitev, v letu 2005 pa še enkrat več, torej okrog 600 milijonov dolarjev. Na podlagi odločitve WTO bi sicer EU proti ZDA lahko uvedla še precej višje sankcije, in sicer do štirih milijard dolarjev letno - toliko namreč znašajo subvencije, ki jih ameriška vlada za večjo konkurenčnost zagotavlja svojim multinacionalkam.