Gospodarstvo

Združena Evropa nad finance

Bruselj, 27. 07. 2009 14.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Unija je sprejela več pomembnih zakonodajnih dokumentov s področja financ. Gre za spremembe uredbe o čezmejnih plačilih v evrih in spremembe direktive o elektronskem denarju.

Države članice EU so v sklopu današnjega zasedanja Sveta EU za splošne in zunanje zadeve potrdile več pomembnih zakonodajnih dokumentov s področja finančnih storitev. Gre za uredbo o bonitetnih agencijah, spremembe direktive o kapitalskih zahtevah bank, spremembe uredbe o čezmejnih plačilih v evrih in spremembe direktive o elektronskem denarju. Postopek je zaključen.

Štetje denarja
Štetje denarja FOTO: Reuters
Vlade držav članic bodo morale določila direktive prenesti v svoje zakonodaje najkasneje do 31. oktobra prihodnje leto in jih še pred koncem leta 2010 tudi dejansko izvajati.

Glavni cilji uredbe je zagotoviti, da se bodo bonitetne agencije pri svojem delovanju izognile konfliktom interesov, da se bo povečala njihova preglednost z obveznim razkritjem podatkov, da se bi vzpostavil učinkovit okvir za registracijo in nadzor in da se bo izboljšala kakovost ocen bonitetnih agencij ter uporabljenih metodologij.

Pravila, ki jih uvaja uredba, so med drugim tudi, da bonitetne agencije ne smejo ponujati svetovalnih storitev, ne smejo ocenjevati finančnih instrumentov, če nimajo dovolj kakovostnih podatkov za te ocene, da morajo vpeljati notranji sistem revizije kakovosti ocen in da sta v upravi agencij vsaj dva člana, katerih prejemki niso odvisni od poslovnih izidov agencije in bosta imenovana le za en mandat, ki ne sme biti daljši od petih let.

Najpomembnejši nov element direktive o kapitalskih zahtevah je ustanovitev odbora evropskih bančnih nadzornikov, ki naj bi okrepil sodelovanje med državami članicami na tem področju, predvsem ko gre za nadzor mednarodnih finančnih institucij s podružnicami v več članicah. Nadzorni sistem naj bi začel delovati najkasneje do konca leta 2011.

Nova pravila predvidevajo, da banka ne bi smela izpostaviti več kot 25 odstotkov svojih sredstev eni stranki ali skupini strank. Edina izjema bi veljala za posojilnice za vsote do 150 milijonov evrov. Revizijo zakonodaje in njenega izvajanja bo morala Evropska komisija izvesti do konca leta 2011.

Glavna novost

Vlom v bankomat-5
Vlom v bankomat-5 FOTO: Jani Dolinšek
Med glavnimi predlaganimi novostmi sprememb direktive o elektronskem denarju pa je preprostejša in tehnološko nevtralna definicija elektronskega denarja; ta je tako definiran kot elektronsko shranjena denarna vrednost (npr. spletni plačilni račun, predplačniško uporabniško razmerje pri mobilni telefoniji ali elektronski darilni bon), ki jo lahko tisti brez dostopa do bančnega računa (npr. otroci in priseljenci) uporabljajo tudi za plačila.

Glavna novost sprememb uredbe o čezmejnih plačilih v evrih je, da se pravila uredbe - ta stroške čezmejnih plačil v evrih znotraj EU izenačujejo s tistimi znotraj posamezne članice, razširjajo tudi na neposredne bremenitve, ki bodo v EU na čezmejni ravni dostopne z novembrom 2009.

Kot že velja za čezmejna nakazila, dvigovanje denarja na bankomatih in plačila s kreditnimi ali plačilnimi karticami (pri vseh do zgornje meje 50.000 evrov), bo tako tudi strošek čezmejne neposredne bremenitve v evrih izenačen s stroškom nacionalne bremenitve.

Druga predlagana novost je znižanje potrebnega začetnega kapitala za ustanovitev družbe za izdajo elektronskega denarja z enega milijona na 350.000 evrov. Istočasno pa bodo morali izdajatelji zagotoviti, da njihova lastna sredstva predstavljajo vsaj dva odstotka povprečja izdanega elektronskega denarja. Izdajatelji bodo lahko opravljali tudi druge storitve poleg samega izdajanja elektronskega denarja, kar pomeni, da se bodo na trg lahko vključila tudi podjetja iz drugih panog.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Abacus
27. 07. 2009 22.46
odboga psolan Denar ne obstaja le v EU veš?! Tako da ,EU ni nobena izjema na svetu ,kar se tiče denarja..hehe
odbogaposlan
27. 07. 2009 17.48
SPET se bo dnar pral! zato je bila ustanovljena ta k. EU!
Aaron-Heydar
27. 07. 2009 14.44
Samo denar, denar, denar... Ves svet še sliši in vidi samo denar. Bedno.