Finančne obveznosti je nova uprava po lastnih trditvah nasledila ob prevzemu poslov 1. septembra lani, sicer pa se "vlečejo že več kot desetletje in vsako leto rastejo". Izguba je bila po trditvah predsednika uprave tega javnega podjetja Blaža Miklavčiča pričakovana, pretežni del pa jo v SŽ pripisujejo javni gospodarski službi potniškega prometa, preostalo pa infrastrukturi, ki je prav tako javna gospodarska služba, ter tovornemu prometu kot povsem tržni dejavnosti. Tudi letos bodo poslovanje sklenili z rdečimi številkami, a bodo te po napovedi prvega moža SŽ bistveno nižje.
Uprava SŽ se je po prevzemu poslov septembra lani po Miklavčičevih besedah lotila zlasti zniževanja stroškov in povečevanja obsega dela, predvsem s tržnimi aktivnostmi v tovornem prometu, pri tem pa niso zanemarili potniškega prometa. "V zadnjih mesecih lanskega leta so se zgodili določeni pozitivni premiki, vendar rezultata na noben način nismo mogli preokreniti do konca leta," je na današnji novinarski konferenci izjavil Miklavčič.
V lanskem zadnjem četrtletju se je občutno povečal obseg dela v tovornem prometu, dobra je bila tudi realizacija v potniškem prometu - "usmeritve v prejšnjih letih so se pokazale za pravilne" -, decembra pa so po razlagi Miklavčiča izpeljali tudi obsežnejši program presežnih delavcev. "S tem smo v letu 2002 povzročili dodatne stroške v višini nekaj več kot 1,3 milijarde tolarjev," je o 255 presežnih delavcih, katerih odhod so spodbujali tudi z odpravninami, dejal Miklavčič.