Po letih nadpovprečne rasti cen nepremičnin v Sloveniji, ki je bila deloma odraz relativno visoke gospodarske rasti in ponudbe, ki ni sledila vse večjemu povpraševanju, se je v začetku leta 2008 krivulja počasi začela obračati navzdol. Neizpodbitno dejstvo je, da so se cene v splošnem umirile in takšne rasti, kot je bila v preteklih letih, ni več mogoče pričakovati.
Na Geodetski upravi na podlagi podatkov ocenjujejo, da so cene lani v Sloveniji zrasle še za okoli šest odstotkov, gledano regionalno pa tudi za več kot 25. Letos pa so cene stanovanj v tretjem četrtletju že padle za pet odstotkov, prav tolikšen padec so imela stanovanja v Ljubljani. Najbolj so padle cene na Obali, kjer so bile pred tem najvišje. V Kopru so padle za osem odstotkov, v Izoli, Piranu in Portorožu pa kar za 15 odstotkov, povzeto iz četrtletne analize Geodetske uprave RS (Gurs). Edina izjema je Celje, kjer cene stagnirajo, a so občutneje padle že v drugem četrtletju.
Razloge za takšen obrat lahko najdemo v intenzivni rasti v preteklih letih, ki je bila predvsem posledica presežka povpraševanja nad ponudbo in je cene pripeljala tako daleč, da so presegle kupno moč prebivalstva. Dodatni krč pa je povzročila mednarodna finančna kriza, ki je z dnevno slabimi novicami in napovedmi dodobra prestrašila potencialne kupce nepremičnin. To je povzročilo stanje negotovosti cen, torej kupci, ki nujno ne potrebujejo stanovanja, čakajo na razplet na trgu.
Več o trgu nepremičnin si lahko preberete na Cekin.si.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.