Predkupno pravico imajo sedanji delničarji banke, za nakup oa naj bi se zanimala tudi Zagrebačka banka, ki je v lasti italijanske bančne skupine Unicredito Italiano.
To je za časopis Delo potrdil tudi predsednik uprave Živil Branko Remic. Remic je zanikal namigovanja, da naj bi delež v banki prodajali zaradi težav v poslovanju Živil. Povedal je, da so novi računovodski standardi vnesli nove metode, družbe, ki imajo preveč nepotrebnih sredstev in naložb, pa so zaradi tega na slabšem. V Živilih bodo zato pospešeno dezinvestirali nepotrebna poslovna sredstva in nepotrebne naložbe, ki jim bremenijo bilanco, je dodal Remic.
Pozitivna razlika med knjigovodsko in tržno ceno delnic Gorenjske banke, knjigovodska vrednost naj bi znašala okrog 100.000 tolarjev, bo Živilom nedvomno izboljšala bilanco stanja. Kot je pojasnil Remic, bodo denar od prodaje vložili v temeljno dejavnost trgovske družbe ter s tem izboljšali bilanco uspeha in bilanco stanja.
Predkupno pravico deleža imajo obstoječi delničarji Gorenjske banke, sicer sedme največje slovenske banke. Med njimi je z 28,62-odstotnim deležem največji kranjska Sava, Merkur Kranj ima 17,42-odstotni delež, 5,89 odstotka je v lasti Gorenjske banke, Živila Kranj so s 4,6-odstotnim deležem četrti največji lastnik. Ostalo so manjši delničarji z manj kot štiri odstotnim deležem.
Predsednik uprave Merkurja Bine Kordež je povedal, da je Gorenjska banka ena najbolj donosnih in in obetavnih družb, sploh glede na letošnje poslovanje. Čeprav Kordež meni, da je ponujena cena zanimiva, pa se za nakup v Merkurju verjetno ne bodo odločili. V Merkurju namreč načrtujejo precej obsežne naložbe, zato tudi sami iščejo dodatne finančne vire in se z lastniki pogovarjajo o dokapitalizaciji.
Iz italijanskega Unicredita, ki naj bi se za nakup zanimal preko Zagrebačke banke, so sporočili, da so sicer zainteresirani za širjenje svojega poslovanja v Sloveniji, vendar pa v tem trenutku na potekajo nobena posebna pogajanja o kateri koli banki. Unicredito je želel kupiti Novo kreditno banko Maribor, vendar je bila letos privatizacija te banke zaustavljena.
Gorenjska banka je konec letošnjega junija obvladovala petodstotni tržni delež in imela za 207,6 milijarde tolarjev bilančne vsote. Lani je banka ustvarila štiri milijarde tolarjev čistega dobička in več kot 16-odstoten donos na kapital po obdavčitvi. V zadnjih letih je banka dosegla 20- do 30-odstotno nominalno rast bilančne vsote. V prvih devetih mesecih letos je imela banka okoli sedem milijard tolarjev čistega dobička.
Gorenjska banka je izrazito regijska banka saj ima kar devet njenih največjih delničarjev sedež na Gorenjskem. Banka naj bi bila 100-odstotna lastnica podjetij Imobilia GBK, Tekstilind, Sors in Arca, pred kratkim pa je postala tudi večinska lastnica časnika Gorenjski glas. Poleg tega ima deleže še v Nacionalni finančni družbi, Iskratelu, Skupni pokojninski družbi, Peku in nekaterih drugih podjetjih.