Raziskovalci družbe Glassdoor so pod drobnogled vzeli 17 evropskih držav in jih razvrstili glede na kvaliteto življenja. Preverjali so, kje je mogoče zaslužiti največ in kje bo mesečni prihodek prinesel največ zadovoljstva.
Ugotovili so, da so najvišje nominalne plače v državah, kjer so zaslužki najvišji (Švica, Norveška in Danska), več kot petkrat višje kot v državah z najnižjim prihodki (na primer Estonija).
Vendar pa samo ta znesek še ni dovolj, da bi ocenjevali, koliko več si lahko oseba v Švici privošči od osebe v Estoniji. Zato so upoštevali tudi kupno moč, ki pravi, da Švicar dejansko zasluži dvakrat toliko kot Estonec.
Tako pa so razvrstili države - od tiste, kjer je življenjski standard relativno nizek, do tiste, kjer je najvišji.
17. Estonija - plače so relativno nizke, podobno velja za kupno moč.
16. Grčija - država še vedno okreva po finančnem zlomu. Brezposelnost narašča, plače padajo. In to v času, ko se višajo davki.
15. Portugalska - v državi še vztraja nekaj kriznih varčevalnih ukrepov. Trg dela je še precej okoren, plače pa bremenijo visoki davki.
14. Italija - tudi to državo je prizadela kriza po kateri okreva, so pa pri družbi izračunali, da je življenje relativno poceni v nekaterih najbolj znanih mestih države, tudi v Rimu.
13. Španija - država okreva po gospodarski krizi, nizka uvrstitev pa je predvsem posledica povprečne plače, ki je med najnižjimi v Evropi.
12. Belgija - Belgijci naj bi letno v žep pospravili 41.000 evrov, a Glassdoor opozarja, da gre veliko tega denarja za drage najemnine.
11. Francija - relativno nizko uvrstitev si je država prislužila po zaslugi precej skromne povprečne plače.
10. Velika Britanija - država ponuja marsikaj, a stroški življenja do izjemno visoki, ugotavljajo raziskovalci, ki zato ocenjujejo, da povprečnih 41 tisočakov letno še ne pomeni luksuznega življenja.
9. Avstrija - naša severna soseda je Otok prehitela, ker so tam življenjski stroški nižji - še posebej, ko gre za znesek, ki ga je potrebno nameniti za streho nad glavo.
8. Irska - raziskovalci so državo pohvalili, ker so tam plače relativno visoke, prav tako je visoka kupna moč, čeprav gre za državo, ki je v času krize potrebovala mednarodno pomoč.
7. Norveška - čeprav so državo uvrstili visoko na lestvico, opozarjajo, da so stroški v glavnih mestih tako visoki, da tudi visoke plače ne omogočajo lagodnega življenja.
6. Finska - visoko uvrstitev ji je prineslo razmerje med plačo in ostankom, ko so konec meseca plačane osnovne življenjske potrebščine. Še vedno precej ostane, ugotavljajo.
5. Nizozemska - raziskovalci pravijo, da gre za državo, ki ponuja ugodno razmerje med zaslužkom in nujnimi stroški.
4. Švedska - raziskovalci pravijo, da so stroški hrane, transporta in višina najemnine precej skromni v primerjavi s plačo, ki jo konec meseca povprečno pospravijo delavci.
3. Nemčija - čeprav je povprečna plača v Nemčiji nižja kot v nekaj državah, ki so se uvrstile za njo, pa je tam kupna moč precej visoka tudi za tiste s povprečno plačo.
2. Danska - tudi Danska ni na vrhu seznama držav, kjer so plače najvišje, a so življenjski stroški ugodni, kar pomeni, da imajo državljani za uresničevanje svojih želja na voljo večji delež mesečnega prihodka.
1. Švica - Švicarji veliko zaslužijo, a si lahko v sicer dragi državi tudi veliko privoščijo. Raziskovalci ocenjujejo, da si lahko prebivalec Švice, ki živi v mestu, privošči dvakrat toliko kot nekdo z isto plačo v New Yorku.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.