Na letni ravni inflacija znaša 3,3 odstotke, ki pa jo bo treba za vstop v evroobmočje brzdati.
Slovenija bo morala za izstop iz sistema menjalnih tečajev ERM II in vstop v evro izpolnjevati vse maastrichtske kriterije, največja težava pa je še vedno inflacija, ki je trenutno za 1,7 odstotne točke višja od predpisanih kriterijev Evropske centralne banke, je na današnjem strokovnem srečanju Združenja Manager v Portorožu dejal viceguverner Banke Slovenije Andrej Rant. Ob tem je dodal, da trend kaže, da se inflacija znižuje, tako da je pričakovati, da bi Slovenija lahko čez dve leti oz. v najkrajšem predpisanem obdobju iz sistema ERM II vstopila v evroobmočje.
Z vstopom v evroobmočje še ne bo vse doseženo
Ko bo Slovenija izpolnila pogoje za izstop iz sistema ERM II in vstop v evro, bo morala vzdrževati doseženo. Pri ocenjevanju maastrichtskih kriterijev za vstop v evro Evropska centralna banka uporablja dva kriterija, ekonomskega in pravnega. Pri prvem mora biti tečaj valute stabilen in se gibati okoli centralnega tečaja, inflacija se mora gibati v predpisanem razponu, upoštevani pa morajo biti tudi kriteriji glede javnofinančnega primanjkljaja in javnega dolga. Pravni kriterij pa predvideva usklajenost zakonov, ki oblikujejo prostor delovanja centralne banke.
Slovenija je ena izmed treh novih članic EU (poleg Litve in Estonije), ki so se vključile v sistem menjalnih tečajev ERM II. Obenem je tudi članica evropske denarne in ekonomske unije, vendar s sistemom derogacije. Na podlagi derogacije ima Slovenija lahko svojo valuto in svojo denarno ter tečajno politiko, vendar to sprejema v dogovoru z ostalimi članicami unije.