Še 15 vlog za poplačilo nadomestila plače zaradi odrejene karantene in višje sile so prejeli brez navedbe števila delavcev.
Delodajalec lahko pravico do povračila nadomestila plače uveljavlja v osmih dneh od pričetka odsotnosti delavca zaradi višje sile iz razloga obveznosti varstva otrok, so pojasnili na zavodu. Ob tem mora priložiti izjavo delavca o obstoju osebnih okoliščin, zaradi katerih ta ne more opravljati dela iz razloga višje sile. Delodajalec lahko vlogo v predpisanem roku vloži tudi brez priloge in prilogo odda naknadno oz. na poziv zavoda za zaposlovanje.
Kot je pojasnila Sabina Špehar Pajk iz zavoda, je na spletni strani zavoda objavljen vzorec oz. primer izjave delavca. Ta mora v njej opredeliti predvideno obdobje višje sile, ki ga v vlogi navede tudi delodajalec. "Če se delavcu obdobje višje sile podaljša, delodajalcu posreduje novo izjavo, delodajalec pa v ta namen pri nas lahko odda novo vlogo," so pojasnili.
Na zavodu pravico do povračila nadomestila plače odobrijo s pozitivno odločbo, nato pa z delodajalcem sklenejo pogodbo o povračilu nadomestila plače. Delodajalec po izplačilu nadomestila plače in plačilu socialnih prispevkov delavcem zavodu izda zahtevek za izplačilo nadomestila plač.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.