Gospodarstvo

Zvezna komisija kaznovala Enron

New York, 26. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriška zvezna komisija FERC je kaznovala nekdanjega energetskega velikana Enron, ker je v letih 2000 in 2001 manipuliral s cenami električne energije. Predsednik FERC Pat Wood je dejal, da s tem pošiljajo jasno sporočilo energetskim trgom, da zvezne oblasti ne bodo dopuščale manipulacij.

Nekdanji finančni direktor Enrona Andrew Fastow pred preiskovalno komisijo
Nekdanji finančni direktor Enrona Andrew Fastow pred preiskovalno komisijo FOTO: Reuters

Enron je kaznovan tako, da do konca stečajnega postopka ne bo smel prodajati energije po konkurenčnih cenah, čemur strokovno pravijo "smrtna kazen". Demokratski politiki iz Kalifornije pa pravijo, da je FERC, v kateri sta dva republikanca in en demokrat, brcnila mrtvega konja, saj je Enron že leta 2002 prodal del podjetja, ki se je ukvarjal s prodajo električne in druge vrste energij, zato je kazen povsem nesmiselna.

Enron je decembra leta 2001 razglasil tedaj največji stečaj v ameriški zgodovini, potem ko so prišli na dan podatki o skrivanju izgub in napihovanju dobička. Vrednost delnic Enrona je zgrmela proti tlom, s tem pa tudi pokojninski prihranki 21.000 zaposlenih, ki jih je vodstvo prisililo, da so namesto denarja v sklad sprejeli delnice Enrona. Medtem ko je smrtna obsodba FERC brezpredmetna, pa je malce resnejša tožba ministrstva za delo, ki bo kmalu uradno objavljena. Ministrstvo bo tožilo vodstvo podjetja in podjetje kot celoto prav zaradi izgubljenih pokojnin. Približno 4000 odpuščenih delavcev je že prejelo do 13.000 dolarjev odpravnih iz stečajne mase, vendar so ostali brez pokojnin.

Demokratsko vodstvo Kalifornije, na čelu z guvernerjem Grayem Davisom pa je jezno na FERC, ki je z dvema republikanskima glasovoma proti enemu demokratskemu potrdila veljavnost dolgoročnih pogodb o dobavi električne energije, ki jih je država z energetskimi podjetji podpisala v času, ko je Enron, skupaj z drugimi zmanipuliral trg in povzročil najvišje cene elektrike v zgodovini ZDA. Davis trdi, da so pogodbe nepoštene, saj so jih bili prisiljeni podpisati v okoliščinah, ki so bile posledice kriminalnih dejanj energetskih podjetij. Spornih je za okrog 12 milijard dolarjev pogodb. Wood je po odločitvi dejal, da pogodb niso smeli razveljaviti, ker bi s tem destabilizirali energetski trg ter da se v času podpisovanja pogodb nihče ni pritoževal nad previsokimi cenami. Kljub temu pa je FERC le dokazal, da ni povsem na strani korporacij in energetskim podjetjem izdal ukaz naj dokažejo, da niso s prevarami prišle do dobičkov. V nasprotnem primeru bodo morale dobičke vrniti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10