Inšpektor

Bomo leta 3000 pokveke ali vesoljci?

Ljubljana, 09. 05. 2026 09.38 3 min branja 113

Evolucija

Sključen hrbet, širok vrat, deformirane roke in dlani, okrepljena notranja veka – bomo ljudje leta 3000 res videti tako? Biotehnologija je tako daleč, da si bomo lahko kmalu izbirali gensko zasnovo naših otrok, če bomo imeli denar, revni pa bi lahko postali bazen rezervnih delov za bogate. Si tega želimo?

Raziskovalci v nekem ameriškem telekomunikacijskem podjetju so s pomočjo umetne inteligence predstavili model Mindy, ki naj bi predstavljala človeka leta 3000, glede na naše sedanje navade. Ideja za tem modelom je, da bi se ljudje zamislili nad svojo pogosto pretirano uporabo telefonov, znanstveno pa nima nobene osnove.

Evolucija namreč ne poteka tako hitro, do leta 3000 se bo zgodilo marsikaj, vendar ne tako, kot kaže ta model, pojasnjuje profesor evolucije na Biotehniški fakulteti v Ljubljani dr. Peter Trontelj. ''Tiste čudne podobe izključenih ljudi s ploščato lobanjo in zamegljenim očmi, zato kar predolgo gledajo v zaslone, zagotovo niso realne.''

Že zato, ker bodo kmalu ravno te naprave, ki zdaj tako grobo vplivajo na naša telesa, postale veliko bolj človeku prijazne in ergonomske, dodaja dr. Trontelj.

Znanost zna z našimi telesi že danes narediti marsikaj, veliko težje pa posegamo v svoj ključni organ – možgane. Ti se lahko silno hitro prilagodijo, ne da bi se spremenila njihova velikost ali oblika, pojasnjuje nevrolog dr. Zvezdan Pirtošek.

Za spremembo velikosti ali oblike pa bo potrebnih ne samo tisoče, ampak verjetno deset tisoč let. In glede na to, da so se naši možgani zadnjih 11 tisoč let zmanjševali, lahko to pričakujemo tudi v bodoče. ''Seveda to lahko razumemo tudi kot morda proces degeneracije in propada, vendar je močnejša teorija tista, ki pravi, da bomo mi možgane drugače uporabljali, da bodo drugače povezovali, da bodo bolj učinkoviti,'' pravi dr. Pirtošek.

Že zdaj izgubljamo sposobnost poglobljene tišine, pozornosti, kar močno vpliva na spomin in tudi odvisnosti. Pojavlja se dramatičen porast kratkovidnosti pri otrocih, vendar pa ne drži, da so otroci vedno manj inteligentni. Tudi trditev, da zaradi zaslonov postajamo ljudje bolj dementni, je navaden urbani mit.

Prihodnost je težko misliti, zlasti danes, ko se zdi, da bo v kratkem, po domače rečeno, konec sveta. Mnogim se zdi, da se nima smisla truditi.

''Prva stvar je to, da danes živimo na neki način v času po katastrofi. Ampak to ne pomeni, da je katastrofa že mimo, ampak se vseskozi pripravljamo na katastrofo. Se pravi odlašamo,'' ta fenomen pojasnjuje filozof dr. Peter Klepec. ''Drugo, živimo v zelo hudem času, ki ga zaznamujejo tudi čisto resno utemeljeni strahovi pred vojnami širših razsežnosti ali katastrofami.''

Ne glede na to, koliko škode si sami naredimo z načinom življenja, pa posledice niso dedne. Se pa lahko nekatere genske predispozicije hitreje izrazijo zaradi okolja oziroma zaradi življenjskega sloga, tudi staršev. Pa vendar bom sčasoma ljudje drugačni, predvsem zaradi preseljevanja, migracij, ki so sedaj najmočnejši evolucijski dejavnik. V povprečju bomo malce nižji kot zdaj, imeli bomo malce temnejše lase in malce temnejšo kožo.

Bo pa seveda vse bolj vplivala biotehnologija, ko bomo lahko sami izbirali dedni material za svoje potomce – ustvarjali dizajnerske otroke, tako rekoč. V tehnološkem smislu je to že izvedljivo. ''Bo na koncu tako, da bodo predvsem bogati lahko izbirali svoje potomstvo po željah. Tako kot zdaj lepotni kirurg to naredi, si bodo lahko že po katalogu izbrali lastnosti, ki bi jih želeli za svoje potomce. Te možnosti seveda so moralno sporne, ampak zdijo se že na dosegu roke,'' pravi dr. Trontelj.

Po drugi strani se večina ljudi že nekaj časa zaveda, da je človek kot tak postal ne samo zamenljiv, ampak odvečen, pravi dr. Klepec. ''Je kot smeti, se ga lahko odvrže in velik problem danes je pravzaprav sama ideja, da smo pravzaprav lahko ljudje rezervoar rezervnih delov za bogatejše, saj to ni več utopija, ampak realnost.''

884x150 clanek 24ur Inspektor Tea Sentjurc (1)

 

Vsako leto več nesreč motoristov: kako varne so slovenske ceste?

Šamanski obredi: terapija ali tvegana iluzija?

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI113

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

galeon
10. 05. 2026 12.26
Leta 1000 so bili ljudje takšni kot so danes. In leta 3000 bodo enaki. Samo neumni objavljajo take neumnosti.
txoxnxy
10. 05. 2026 09.37
Bodo naši zanamci udomačili kakšno novo žival , ali pa poiskali kakšen dober nasvet v starih knjigah iz srednjega veka kjer dost nazorno piše kako se obraniti pred temi spakami .
Delavec_Slo
10. 05. 2026 08.30
Bomo, se vidimo, pa bomo pol pisali članek!
LevoDesniPles
09. 05. 2026 21.50
lol na brezpolne helikopterje pa ste pozabili, ali pa profesorje kuire
odpisani zasedli vlado
09. 05. 2026 21.11
Taki se že sedaj nahajajo v parlamentu.Prvi primer je že samo copatarski rusofil zguba stevanović kateri se sploh ne sramuje pojaviti se pred kamerami kljub svojemu izgledu.
Gospod .
09. 05. 2026 21.07
Glede na situacijo, ne bo človek več bel. Evropski videz bo tudi odšel. Ni otrok pri nas. Tako da je ta članek brezpredmeten. Dvomim, da se bo situacija spremenila.
Verus
09. 05. 2026 20.57
zakaj ni članka o tem kako Evropska unija načrtuje naslavljanje fiktivnih zaposlitvenih oglasov in laži o osebih dohodkih in splosnih financah v Sloveniji?
Hudi časi
14. 05. 2026 09.47
Malo ste zgrešili članek.
Verus
09. 05. 2026 20.56
Mati bozja. s cem se vi "svobodni mediji" ukvarjate.
Hudi časi
14. 05. 2026 09.47
Kdo vas sili, da to berete?
BUONcaffee
09. 05. 2026 20.55
Človek se pač spreminja, če ne bo prej izumrl. Po mojem bo človek prej izumrl.
Tomaz Korosec
09. 05. 2026 20.34
Kot človeštvo (žal Slovencev tu ni zraven) smo ustvarili boga - Umetno Inteligenco Glede na napredek AI in robotike, bomo že čez 100 let stranska veja evolucije. Evolucija bo zastarela. AI bo kar takoj naredil želeno verzijo, ne ob čakal evolucije. Sex, ne v smislu zabave in užitka, ampak odločitve o podobi svojih otrok bo izgubil smisel. Nekaj stoletij smo se kovali v zvezde, postali pa bomo nepomembni. Hvala bogu ne še mi, a navadite na to svoje otroke ali vnuke.
2mt8
09. 05. 2026 20.27
Leta 3000 ne bomo ne eo in drugo, ker smo preneumni da bi takrat še obstajali
zajfa
09. 05. 2026 19.49
Samo poglej zombije na pločnikih kako bulijo v ekrane non stop. To bo dela za psihiatre.
Kostorog
09. 05. 2026 19.16
Sključen hrbet, širok vrat........ Ali ni to opis naše največje pokveke.... gologlavi jastreb jajo.
Apostol1
09. 05. 2026 18.00
Kar se pokvek , tiče smo na nek način že dolgo , sicer ne v fizičnem smislu pač kar se empatije tiče in največje pokveke so pa ravno politiki z Oranžnim na čelu. Sem pa mnenja , da človek nima več možnost neke evolucije. Evolucija življenja na zemlji bo bo čez 1000 po vsej verjetnosti na prvo mesto postavila umetno inteligenco in robote , ki bodo v primerjavi s človekom , to kar je danes enakovredno primerjavi med človekom in amebo. Morda bo še vedno obstajalo človeštvo , vendar izključno po zaslugi AI , katera bo imela rešitve za vse kar jih človek nima oziroma ne naredi ničesar za izboljšanje , čeprav bi na daljši rok lahko.
colski
09. 05. 2026 17.21
1000 let ni prav veliko, Egipčani so imeli civilizacijo 6000 let nazaj. Pred dobrimi 2000 leti je bilo Rimsko cesarstvo, se vam zdi, da smo tako drugačni? Že Rumljani so ga radi pili, v srednjem veku pa še bolj, primankovalo je hrane,higiene.... in? Smo tako drugačni od Trubarja pred več kot 500 leti?
Zmaga Ukrajini .
09. 05. 2026 15.23
Neumnost. Človek je še vedno enak kot je bil pred 50.000, ali pa pred 12.000 leti (približno takrat se je razvilo kmetijstvo in nastala je nova selekcija). Skratka človek ima isto osnovno “arhitekturo” kot pred deset tisoči let, vendar se fine nastavitve (presnova, imunost, toleranca na okolje) spreminjajo precej hitreje. Anatomija je relativno stabilna; fiziologija in genetika pa precej manj. In mimogrede - v naslednjem življenju nočem imeti sive kože in špičastih ušes. 😏 V tisoč letih se glede tega človek ne bo spremenil nič. Druga stvar bi bila, če bi se "preselil" v vesolje - breztežnost in sevanje bi gotovo imela večje učinke na evolucijo.
NeXadileC
09. 05. 2026 15.21
Pokveke že smo...
Prelepa Soča
09. 05. 2026 16.14
NaXa... ti že lahko, jaz ne.
ZIPPO
09. 05. 2026 14.53
Hahahaha kakšna fotka!!!!!🤦🤣🤣🤣tudi kakšna pokveka se bo našla 🤣🤣
JApajaDAja
09. 05. 2026 14.44
nekateri so že takšni izpod skalpela lepotnih kirurgov......
Nace Štremljasti
09. 05. 2026 14.26
angleški dvor je že sedaj tak,kot prikazni,edino diana je bila luštna pa jo je dal krevljasti filip umoriti,da je korel dobil to prikazen ki sliši na ime kamela noro ane
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763