Inšpektor

'Čeprav si zatiskaš oči, vidiš, da tvoj otrok najbrž ne bo v redu'

Ljubljana, 16. 11. 2024 16.02 | Posodobljeno pred 24 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Petra Čertanc Mavsar
Komentarji
8

Desetina šolajočih se otrok potrebuje vsaj eno prilagoditev. Največ učencev, skoraj 16.000 oziroma osem odstotkov celotne osnovnošolske populacije, se šola v večinskih osnovnih šolah ob dodatni strokovni pomoči. Gre za učno pomoč in premagovanje primanjkljajev. Še okoli 5000 pa se jih šola v enem od prilagojenih programov.

Ko sva s snemalcem vstopila v hišo družine Lajevec, nas je zasul s pozornostjo. Jakob je 12-letnik. Na prvi pogled tak kot njegovi sovrstniki – s slušalkami na ušesih in telefonom v roki. Rodil se je kot peti od šestih otrok v družini. Veliko prezgodaj in s številnimi zapleti. "Dva meseca je bil čisto na robu med življenjem in smrtjo. Ves čas na kisiku," se spominja njegova mama Katarina. Na začetku upaš, pravi, da bo vse v redu, da bo dohitel sovrstnike, kljub vsem težavam, ki se nenehno pojavljajo. "Najprej je bilo tudi pri nama zanikanje. Nič ni narobe, otrok bo vse dosegel. Upanje, ko ne veš. Potem s starostjo otroka, čeprav si zatiskaš oči, vidiš, da ne dosega določenih stvari, ki jih sovrstniki dosegajo," pripoveduje Jakobov oče Klemen.

Proces vključevanja v večinske osnovne šole

Proces inkluzije je prihodnost šolanja otrok s posebnimi potrebami. Večina evropskih držav stremi k taki obliki izobraževanja. Na Finskem so v redne osnovne šole denimo vključeni že skoraj vsi otroci, pri nas se vsak četrti otrok s prepoznano motnjo ali primanjkljajem šola zunaj rednih osnovnih šol.

V Sloveniji je 26 osnovnih šol, ki poleg rednega programa izvajajo tudi tistega z nižjim ali posebnim standardom. Otroci so torej v isti stavbi, na istem hodniku, le v oddelku z lažjim, prilagojenim učnim načrtom.

Med njimi je tudi 12-letna Maša. "Vse se je spremenilo, odkar sem na drugi šoli. Lažji program imam. Dobro se razumem s sošolci in sošolkami, manj nas je v skupini. Samo sedem nas je v razredu," mi razlaga na poti v šolo. Do lanskega leta je s težavo sledila pouku na večinski osnovni šoli. Zanjo je bilo pretežko. Odkar je v razredu z nižjim izobrazbenim standardom, je, pravi njen oče, zacvetela. "Veliko bolj se zavzame za šolo, lažje ji je. Ko je nagrajena z boljšo oceno, to pokaže. Ni več zaprta, tudi rada gre v šolo". In kar je ključno – Maša ni spremenili okolja, družina se zaradi tega ni preselila, hodi v šolo le pet minut stran od doma.

"Otroke s posebnimi potrebami v mnogočem naredi sistem"

Naše večinske šole niso narejene za vse učence, je do prenatrpanih učnih načrtov, ki učiteljem ne dopuščajo prilagajanja in počasnega predelovanja snovi, kritičen Matej Rovšek, ravnatelj Centra Janeza Levca, ustanove za otroke s posebnimi potrebami. "Otroke s posebnimi potrebami v mnogočem naredi tudi sistem. Mislim, da populacija otrok, ki se rojeva, ni nič drugačna, kot je bila v preteklosti. Ampak če je sistem rednega šolstva izjemno zahteven, potem delež populacije izpada."  Tri četrtine otrok v programih nižjega izobrazbenega standarda so prišle tja z rednih osnovnih šol.

Proces usmerjanja pogosto traja dolgo. Starši, razumljivo, naredijo vse, da bi njihovi otroci ostali v navadnem oddelku, kar lahko dodatno poglobi stiske in poruši otrokovo samopodobo.

Medtem ko število usmerjenih otrok iz leta v leto skokovito narašča, pa v državi zmanjkuje kadra, ki bi z njimi delal.

Ekipa rubrike 24UR Inšpektor je preverila, kje se otroci s posebnimi potrebami lahko izobražujejo? Kako je videti pouk z nižjim in posebnim izobrazbenim standardom? Mnogi otroci, ki so bili prej neuspešni, v teh oddelkih končno zaživijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

231koak
16. 11. 2024 21.42
+2
Preveč pričakujete od otroka, ki za sreco potrebuje le igro. Vi pa jih pumpate z informacijami. Gledam hcerkino snov in si mislim, da hvala bogu, da sem že takrat zvozo
JOKS klub
16. 11. 2024 21.07
+4
Zavožen sistem izobraževanja. Če seštejemo osnovno šolo in gimnazijo, je to 13 let šolanja. Marsikaj morajo znati (npr. deljenje polinomov in podobno), na koncu pa se lahko zaposlijo samo za polnjenje polic v šparu. Zato grejo vsi na faks in vsi rabijo imeti same petice, ker v nasprotnem nisi skoraj nikjer sprejet. Manjši odstotek se na koncu zaposli za boljše plače, vsi ostali pa so na minimalcu. Posledično mladi (tudi zdravniki) bežijo ven, firme pa zaposlujejo migrante oz. tujo delovno silo.
NotMe
16. 11. 2024 20.48
-6
Ta inkluzuja je šla predaleč. V osnovni šoli je povprečna oseba 4 in nekaj. POVPREČNA! Kot je že nekdo napisal, nove generacije sploh niso pripravljene na življenje, ocene se delijo vsepovprek, že ena strožja učiteljica je šok. Pa odločbe in podaljšani čas in posebni pripomočki. Ok, naj bo, v prvi triadi morda. Kako ti otroci funkcionirajo, ko odrastejo? A šefu tudi rečejo, da potrebujejo podaljšan čas za svojo nalogo in naj jim navodila sprinta na mavričen papir v Comic Sans font?
najseve
16. 11. 2024 18.41
+9
Otroci s posebnimi potrebami so, žal, vedno bili in bodo. Za te otroke je smiselna inkluzija, v kolikor ne gre za prehude motnje. Tu bi se lahko zgledovali po ZDA, kjer njihovi učni načrti predvidevajo prilagoditve učne snovi za tako populacijo vse do univerzitetnega študija.
Loana
16. 11. 2024 18.30
+12
So motnje, ko potrbujejo potrebno učenje malo drugače na drugačen način ali pa malo več vaje. Ni nič narobe. Disleksija eden izmed takšnih.. pa mislim s tem otrokom nič ne bo. Kako narobe! Albert Einstein jo je imel. Pa glej ga kakšen genij je bil ;). Učitelji v opomnik!! :))
Ramzess
16. 11. 2024 17.24
-2
"Otroke s posebnimi potrebami v mnogočem naredi sistem" To pa drži. Če ne bi bilo takega sistema, tudi takih otrok nebi bilo, ter česa drugega tudi ne.
Chrome
16. 11. 2024 17.11
+15
Stvar je zelo zapletena, toliko dejavnikov… poglejte generacijo Z ko vstopa na trg dela. Otroci imajo čisto napačno predstavo, nihče jih ni pripravil na življenje.
ap100
16. 11. 2024 17.10
+4
menim da se pretirava vse kar je več kot 2-3 % populacije je bistveno preveč - vsi ne moremo biti odlični in vsi ne potrebujemo dokončati fakultet s prilagojenim programom posebno diskletični ne potrebujejo pomoči, morda nekaj ve časa in ustrezno toleranco