Cena celotne prenove stanovanja z rušitvijo predelnih sten, postavitvijo novih, celotno prenovo električnih inštalacij in novim ogrevanjem se giblje od 480 do 840 evrov na kvadratni meter. Cena vključuje suhomontažna, keramičarska, parketarska in slikopleskarska dela. Če pa želite pomoč arhitekta ali notranjega oblikovalca, vas bo ta stal še približno 15 evrov na kvadratni meter.
Cene so v zadnjih nekaj letih izredno poskočile. Če se je cena gradnje hiše do tretje gradbene faze leta 2016 gibala od 320 do 420 evrov na kvadratni meter, povprečna cena zidane hiše na ključ pa je bila od 950 do 1200 evrov na kvadratni meter, je lani gradnja zidane hiše znašala od 1250 do 1600 evrov na kvadratni meter, gradnja manjše hiše pa od 1400 do 1700 evrov na kvadratni meter. Cene gradbenih storitev so se v le nekaj letih dvignile za 35 odstotkov in več.
Montažne hiše predstavljajo najhitrejši način gradnje. A montažna gradnja ni cenejša od zidane, pravijo pri portalu MojMojster. Cene, ki jih ponudniki navajajo, namreč ne vključujejo del pred postavitvijo montažne hiše, praviloma tudi ne temeljne plošče, stroška izvedbe temeljev in komunalnih priključkov. Seveda cena prav tako ne vključuje zunanje ureditve tlakovanja, odvodnjavanja in podobno.
Po podatkih portala MojMojster se cena montažne gradnje giblje od 1250 do 1600 evrov na kvadratni meter. Tukaj pa moramo prišteti še strošek temeljne plošče in komunalnih priključkov ter vsaj osnovno zunanjo ureditev. Kumulativno je tako treba dodatno plačati še 20.000 evrov, kar pri povprečni hiši znaša še dodatnih 100 evrov na kvadratni meter neto površine.
So stvari, ki jih lahko opravimo tudi sami, ampak če ne vemo, kaj počnemo, lahko naknadni popravki s strokovnjakom stanejo več, kot bi stali v osnovi, izgubimo pa veliko časa.
Če obnavljate v lastni režiji, se kaj hitro lahko zgodi, da se dela zavlečejo ali celo začasno ustavijo. Cena preseže proračun, preprosto si ne morete privoščiti nadaljnjih stroškov, lahko imate smolo z mojstri, ki se ne držijo dogovora ali sploh ne pridejo. Težava je tudi v nelojalni konkurenci, nekateri mojstri namerno, zavedno zastavijo veliko prenizko ceno v predračunu, čeprav vedo, da bo na koncu veliko dražje.
Še zdaleč ni res, da vas bo vsak mojster poskušal prinesti naokoli, je pa res, da obstajajo posamezni prevaranti, po domače rečeno, ki poskušajo zavajati svoje stranke in delajo škodo celotnemu področju ter poštenim mojstrom, vendar pa je dejstvo, da je povpraševanje ogromno, mojstrov je premalo, vsi pa bi si želeli opravljene storitve takoj, poceni in po možnosti kakovostno.
Da bi si znižali stroške, se mnogi odločajo za delo na črno, a pri tem se lahko zelo zaplete. Finančna uprava prav gradbeništvu posveča veliko pozornosti, nadzora in kazni je veliko. Od januarja do junija so samo na področju gradbeništva izvedli več kot 1300 nadzorov in ugotovili nepravilnosti v vsakem petem primeru, torej v 20 odstotkih.
Finančni inšpektorji v samo stanovanje fizične osebe ne morejo samovoljno vstopiti brez odredbe sodišča, lahko pa vstopajo v poslovne prostore, prav tako lahko izvedejo naključni nadzor v okolici stavbe oziroma na zunanji strani hiš. Če odkrijejo kršitve, izvajalcu naložijo dodatne davčne obveznosti, se pravi za nazaj, poleg tega pa sledi tudi globa. Za neizdajo računa za samostojnega podjetnika je globa od 3000 evrov dalje.
Celotno oddajo 24UR INŠPEKTOR si lahko ogledate v arhivu na VOYO.SI
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.