Inšpektor

Inštrukcije: izkoriščanje stisk v lovu na zaslužek?

Ljubljana, 24. 05. 2025 14.00 | Posodobljeno pred 4 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Učenci in dijaki mrzlično iščejo inštrukcije. Telefoni pri podjetjih in posameznikih, ki ponujajo plačljivo učno pomoč, zadnji mesec pregorevajo. Če so med šolskim letom najbolj iskani inštruktorji matematike, fizike in kemije, mladostniki zdaj – tik pred zaključkom pouka - pomoč potrebujejo tudi pri drugih predmetih. Kako pa v poplavi najrazličnejše ponudbe pravzaprav poiskati dobrega in strokovnega inštruktorja? Koliko ura inštrukcij sploh stane?

Anja Rojina je pri učenju pomagala že sošolcem v osnovni in srednji šoli. Zadnja leta to – čeprav je po izobrazbi ekonomistka – počne tudi poklicno. Nekateri prihajajo redno, vse leto, drugi občasno, ko potrebujejo pomoč. Največ dela, pripoveduje, ima prav zdaj, ob zaključku šolskega leta. "Povpraševanje je veliko. Eksponentno narašča od septembra do junija, vsak mesec je večje." Rojina inštruira izključno osnovnošolce. "Otroci, ki hodijo zdaj v osnovno šolo, so se rodili v okolje, nasičeno s pametnimi napravami in to vpliva na njihovo koncetracijo. Potem je bila tukaj še koronakriza, ki je pustila velike luknje v znanju. Pa ne smemo pozabiti na vrhunske športnike, ki jih skoraj nič ni v šoli, in na učiteljske odsotnosti."  Šolska ura inštrukcij pri njej stane 15 evrov.

Da učenci in dijaki v tem času mrzlično iščejo proste termine za inštrukcije pritrjuje tudi Goran Grašič, direktor podjetja GO inštrukcije, platforme za iskanje plačljive učne pomoči. "To je izjemno sezonsko delo. Stranke so rezervirale dopust, zdaj pa grozi popravni izpit. In je panika."  Pod njihovim okriljem deluje 143 inštruktorjev za več kot 40 predmetov. Večina inštrukcij poteka prek spleta, vedno individualno, cene so, pripoveduje Grašič, odvisne od številnih dejavnikov. "V prvi fazi je odvisno, katerega inštruktorja izberete, kakšen predmet imate. V drugi fazi je odvisno, ali vzamete več ur ali le eno. Pomembno je tudi, ali želite inštrukcije na domu, potem je treba prišteti še potne stroške." V povprečju pa šolska ura inštrukcij prek njihove platforme stane od 15 do 20 evrov.

Da bi pred koncem leta popravili, kar se popraviti da, se številni te dni obračajo tudi na Hišo učenosti Lo-gum. A kot pripoveduje direktor Gorazd Rajnar, jih večinoma odslovijo, saj imajo drugačno filozofijo. Njihovi učitelji učencem, dijakom in študentom pri učenju pomagajo vse leto. "Zdaj v maju je bilo nešteto enih prošenj, če bi sprejemali, pa smo seveda odklonili, ker ne bi radi spreminjali naše filozofije zaradi nekega pohlepa."

Izkoriščanje stisk učencev in dijakov?

Vsaj dve sobi, polni učencev, pa le dva inštruktorja. Takšna pa je izkušnja dijakinje, ki se ne želi javno izpostavljati. "Ko sem prišla v stanovanje, sem videla, da je v moji sobi šest ljudi, potem sem pa slišala, da je še vsaj ena sosednja soba, kjer je bilo tudi kakšnih šest ljudi. In za vse sta bila le dva učitelja, ki sta inštruirala vse te učence. V tem času, ko sem bila tam, je bil ta inštruktor z mano vse skupaj le kakšnih pet minut, sicer sem morala vse reševati sama in sploh nisem vedela, kaj moram delati." Čeprav sta se dogovorila za eno uro, je inštruktor želel, da ostane dve. Tudi drugim učencem se sicer medtem ni pretirano posvetil, pripoveduje. "Vsakemu se je posvetil za dve minuti, ko je hodil od enega do drugega, je minilo 15 minut. Tako da sem v dveh urah rešila le kakšne štiri naloge. Ko sem ga vprašala za pomoč, mi je v dveh minutah razložil, nato pa šel pomagat ostalim, ki so bili tam."

Kako pa odgovarjajo v podjetju, ki ga je dijakinja obiskala? Nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Ni neobičajno, da inštruktorji pogosto delajo na črno, da ne izdajajo računov, pač pa jim starši plačujejo na roke. Tisti, ki delujejo pod okriljem platforme GO inštrukcije, imajo – zatrjuje Grašič – večinoma odprt popoldanski s. p. In zaslužki niso majhni. "Odvisno je, koliko naredijo, ampak to je lahko tudi dodatna plača."

Ker lahko redne tedenske inštrukcije nanesejo tudi več kot 100 evrov na mesec, so lahko osnova še dodatnega razslojevanja, opozarja dr. Damijan Štefanc z Oddelka za pedagogiko in andragogiko Filozofske fakultete. "Plačljiva učna pomoč je pomoč, ki si jo lahko privoščijo tisti, ki zanjo plačajo. Zato bi odvisnost od plačljive učne pomoči lahko pomenila tudi proizvajanje ali vzdrževanje nekih nesprejemljivih socialnih razlik, v kolikor bi se izkazalo, da si jo lahko privoščijo le tisti, ki so v boljšem socialnem in ekonomskem položaju."

'Zabavno je, če nekomu pomagaš'

Na ljubljanski gimnaziji Ledina deluje prostovoljna, brezplačna medsebojna dijaška pomoč, sistem tutorstva. "Zdi se mi fino, pomagamo eden drugemu, se spoznavamo. Pa še snov za nazaj lahko ponavljam, sploh zdaj, ko sem četrti letnik," pripoveduje dijakinja Lucija Leben. Pritrjuje tudi Juš Povirk. "Všeč mi je razlagati nekaj, kar meni gre. To mi je zabavno. Pa še nekomu pomagaš, kar tudi ni slabo." Kljub inštrukcijam, novim orodjem, umetni inteligenci in najrazličnejšim aplikacijam ti snovi nihče ne bo mogel razložiti tako kot tvoji sovrstniki, ki se soočajo z enakimi težavami, pojasnjujejo dijaki. "Tisti, ki je tvoj tutor, ima ponavadi enako profesorico kot ti, razume način učenja snovi, kaj se dela, kako se dela, ve, kakšne postopke moraš znati," je prepričan dijak drugega letnika Bine Špruk. "Velikokrat slišim, zakaj nam profesorica ni tako razložila," dodaja dijakinja četrtega letnika Lena Lavrič.

Zakaj so torej inštrukcije, ki so še pred leti veljale za izhod v sili, danes tako razširjene? Kako najti dobrega inštruktorja? Kakšna je pri tem vloga šole? Tudi o tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Inštrukcije
  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
KOMENTARJI (92)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nickc99
24. 05. 2025 18.35
Anja Rojina me je nekaj let nazaj tudi sama instruirala v casu mojega izobrazevanja na faksu, v njeni ucilnici nas je bilo minimalno 5 istočasno, cena ure (45min) pa če se ne motim je bila 20€, tudi ona se ni posvetila vsakemu posebaj saj smo bili prisotni tako studentu kot tudi ucenci osnovnih sol, seveda se za instrukcije pri njen sam nisem vec odlocil.
Betuul
24. 05. 2025 18.15
Sigurno bo učenec iskal pomoč inštrukcijo! To je obstajal od skozi! A je treba vsem tako drobno slediti , samo jalavosti državnim republiškim javnoupravnim kažinom ne!
planinec123
24. 05. 2025 18.15
Glede na to, da je na spletu vse rešeno in razloženo in primerno za vsakogar, je težko se sploh govoriti o neki formalni izobrazbi. Študij je s spletom postal zgolj še učenje rešitev.
planinec123
24. 05. 2025 18.12
Padec zahtevnosti od osamosvojitve do zdaj je za vsaj 2 celi stopnji in to na vseh ravneh šolstva. Takoj ukinite strokovni studij, to je poden izobrazbe in ni noben študij. Katastrofa.
CyberWorm00000
24. 05. 2025 17.43
+1
naj grejo za poslance uni ki jim ni ratalo nardit osnowne al pa srednje šole : ))) tam si lohka s posebno šolo : ))) wažno je da znaš dobr lagat folku : ))) krast te že pol w parlamentu naučijo : )))
Ici
24. 05. 2025 17.54
CyberWorm00000, da prideš do službe poslanca, te mora nekdo izvoliti na volitvah. In ta nekdo, ki ti podeli mandat, so volilci. V Sloveniji očitno volilci menijo, da so za poslance primerni prav vsi, ki gredo na volitve. To pomeni, da so prvi krivci za stanje v Sloveniji prav Slovenci sami.
CyberWorm00000
24. 05. 2025 18.08
sej to goworim da tam je wažno sam to da znaš dobr lagat folku da te izwolijo : ))) krast te pa pol že naučijo w parlamentu : )))
man1983
24. 05. 2025 17.43
Takim se reče dvoživke
Victoria13
24. 05. 2025 17.08
+6
Učiteljski poklic tak kot je bo izumrl, šolska poslopja ne bomo več potrebovali, učenje bo potekalo preko interneta, izpiti tudi! Samo vprašanje časa!
truelies
24. 05. 2025 16.59
+3
Tukaj komentirajo nekateri ki sploh otrok nimajo. Šolski sistem je zastarel, nezanimiv, dolgočasen. Za danasnje generacije, ki imajo informacije dostopne 24/7 preko interneta pa sploh nezanimiv učni sistem. Učijo se enako snov kot mi pred 20-30 leti oziroma še več dodatnega neuporabnega balasta.
LedenaGora
24. 05. 2025 17.04
+7
Odpri srednješolski učbenik za matematiko in primerjaj kaj si se ti učil v srednji in kaj danes. Težavnost so zelo zmanjšali, nekatere stvari pa odstranili iz učnega načrta ali pa so postala posebna znanja, ki se jih v večino primerih ne jemlje.
truelies
24. 05. 2025 17.06
-3
Predvidevam da si učitelj oz. učiteljica...lep vikend ;)
LedenaGora
24. 05. 2025 16.10
+10
Učbeniki imajo napisano natanko vse kar učitelj pove, če že ni sposoben poslušati pri pouku, bi moral biti sposoben prebrati v knjigi! Vsak zdrav človek pa je sposoben brati in razumeti srednjošolski učbenik, saj je spisan na tako zelo osnovni ravni.
LedenaGora
24. 05. 2025 16.13
+12
Za neznanje so krivi učenci sami in nihče drug.
Rožle Patriot
24. 05. 2025 16.06
+2
Čudežni deček naj vas inštruira ,, gru, gru .. on obvlada!!! pa to
yss
24. 05. 2025 16.05
+11
Vsak otrok s povprešnim IQ -jem je sposoben narediti srednjo šolo brez popravnih izpitov z malo napora in lastnega dela,. Inšrukcije so podpiranje lenobe in tak dijak nima prihodnosti na faksu..
Rožle Patriot
24. 05. 2025 16.10
+5
truelies
24. 05. 2025 17.00
+2
Kakšna pa je prihodnost s faksom v Sloveniji?
ptuj.si
24. 05. 2025 15.53
+9
Glasovanje o vpisu gotovine v ustavo; Po poročanju STA je proti glasovalo devet poslancev Svobode: Uroš Brežan, Bojan Čebela, Urška Klakočar Zupančič, Tamara Kozlovič, Tereza Novak, Gašper Ovnik, Aleksander Prosen Kralj, Lucija Tacer in Tamara Vonta. Ob tem se jih je šest vzdržalo: Jožica Derganc, Sandra Gazinkovski, Robert Janev, Andreja Kert, Dean Premik in Jernej Žnidaršič. Toliko,ko bodo volitve, da boste vedeli.
Bozji
24. 05. 2025 16.02
+5
Ja, lepo so se prodali in sprejemajo zakone oz glasujejo po nareku!
Boogieweeed
24. 05. 2025 16.42
-2
Ne si domišljat da čelavi ne bo delal po nareku. Smo namrec provinca. Včasih vatikanska, vecinoma pa ameriška.
Victoria13
24. 05. 2025 17.12
-4
Kdo sploh še potrebuje gotovno oz. z njo plačuje! Večinoma kriminalci, ljudje, ki na črno oddajajo, delajo....
Dr.Rugelj
24. 05. 2025 15.47
+13
Tudi mi imamo inštruktorja za srednješolko - pa ni nič cen dvignil - je pa res, da ima nenormalno gužvo sedaj ob koncu šole. Današnje generacije so čisto nekaj drugega, kot včasih,...in ne gre nič na bolje,...
Rožle Patriot
24. 05. 2025 15.46
-3
Lewaki so pač znani nateguni .. !!!
Hugh_Mungus
24. 05. 2025 17.24
+3
Kumul
24. 05. 2025 15.45
-6
Če profesor ni sposben kvalitetno razložit snovi in daje veliko domačih nalog, da otroci sami doma predelajo snov pride do povečane potrebe po instruktorjih. Problem je treba iskati drugje.
ptuj.si
24. 05. 2025 15.40
+0
To pa niso dvoživke? Tu pa ne boste pisali,da naj vrnejo denar za šolanje?
Matej008
24. 05. 2025 16.34
+6
Verjetno se medtem, ko dajejo inštrukcije, ne štemplajo na svojem rednem delovnem mestu. In tako nimajo 100 delovnih ur na teden.
pomaranča
24. 05. 2025 15.38
+11
In zakaj bi delali brezplačno? Marsikdo to počne ob službi, pa tisti čas ravno tako ni s svojo družino. Naj se pa šolski sistem organizira tako, da otroci tega ne bodo potrebovali. Tudi, če si bolan, boš prej prišel do zdravnika in diagnoze, če greš samoplačniško. Tako je na vseh področjih in to je treba urediti sistemsko, ne pa, da se kritizira ljudi, ki delajo in seveda za to pričakujejo plačilo. Še dobro, da se odločajo za to.
ptuj.si
24. 05. 2025 15.45
-4
Potem te ne motijo zdravniki,ki dopoldne delajo v javnem zavodu,popoldne pa v privat? Oni ta čas tudi niso z družino.
Mio56
24. 05. 2025 15.51
+4
eno je delat na enem delovnem mestu in g aopravit vestno, v prostem casu pa se zravn malo zasluzit!...neki povsem drugega je pa se čohat in viset na kavah..skratka pocivat v javnem zdravstvu, v zasebnem pa delat oz. pobirat dnar od tistih, katerih zaradi svoje lenobe nisi sprejel v javni ustanovi!
ptuj.si
24. 05. 2025 15.58
+0
ptuj.si
24. 05. 2025 18.05
Malo zaslužiti? Minimalno je ena ura je 15-20 eur. Vsak dan 5 ur je cca 90 eur na dan. Pa računaj.
Slovenska pomlad
24. 05. 2025 15.36
+2
Vsi v javnem sektorju izkoriščajo svoje položaje in kradejo,vsi.Razlika je samo v vrednosti.
Dr.Rugelj
24. 05. 2025 15.41
+7
Koga rabiš, ko greš v bolnišnico,če imaš prometno,če ti zagori v hiši,ko greš urejat kaj na občino,..itd. ? ...preveč posplošuješ - realnost je takšna, da le tisti ta glavni pri koritu služijo enormno in res nič ne delajo,...
BEEF-TECH
24. 05. 2025 15.35
+12
Kaj?! Učitelji (ki jim manjka ur) organizirajo dopolnilni pouk, na katerega hodi pet otrok. Ostalim desetim je to izpod časti. Če dajem inštrukcije, zakaj bi moral to delat pod ceno, ali celo zastonj, ker je “otrok v stiski”? Tudi jaz bom, če za pošteno delo ne dobim poštenega plačila!
LedenaGora
24. 05. 2025 15.39
+0
Inštrukcije so ponavadi 1 na 1, ker tako se lahko bolje posvetiš učencu, drugače pa ure nemoreš računati tako, kot za klasične inštrukcije!
zarjagregor
24. 05. 2025 15.28
+13
Ta novinarka res ne ve kje je srž problema. Imamo šolstvo, ki producira pomanjkljivo izobraženo mulario, starše ki grozijo učiteljem in se vtikajo v njihovo delo, šolsko zakonodajo ki ščiti lenuhe in nepridiprave....Imamo šoski sistem ki je zanič, nesposobne povzpetneže, ki krojijo ta sistem......imamo katastrofo od šolskega sistema, ta novinarka pa vidi problem v inštruktorjih????? Tudi ona je rezultat tega sistema, saj ne vidi jedro problema...