Kakšni so torej dobri in slabi primeri obnov in prenov? Kakšno je zgledno sodelovanje? In od česa je odvisno ...
Tako dobre zglede kot slabe primere prenov boste videli nocoj v rubriki 24ur Inšpektor. In slišali, kje vse in zakaj propada kulturna dediščina v Sloveniji. Kaj bi lahko delali boljše? Kdo bi lahko delal boljše? Znana arhitektka Maruša Zorec, ki predava tako pri nas kot tudi v tujini, pravi: "Tujci me sprašujejo, kaj je narobe pri nas, da imamo tak prostor, kot ga imamo. Na eni strani izjemne naravne fenomene, ogromno res čudovite arhitekturne dediščine, če pa gledamo to, kaj z njo počnemo ... si uničujemo naš prostor in izgubljamo identiteto z veliko hitrostjo."
Težave se pojavljajo celo pri dediščini, ki je zaščitena - bodisi premični ali nepremični, ne glede na to, ali je razglašena za spomenik državnega ali lokalnega pomena. Pri zaščitenih območjih ali objektih mora lastnik pri prenovi dobiti kulturnovarstvene pogoje in soglasje ali mnenje zavoda za varstvo kulturne dediščine. Kako je to v praksi? Kaj škodi dediščini in kaj je v njeno korist in jo pomaga ohranjati?
Celoten prispevek lahko pogledate na Voyo.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.