Zakaj se je torej za cepljenje odločilo 95 odstotkov polnoletnih Dancev in kako so na Danskem ukinili vse ukrepe za zajezitev covida-19? Je ob visoki precepljenosti mogoče s to boleznijo normalno živeti?
Novinarka Špela Lobe in snemalec Aljaž Anžič sta za 24UR INŠPEKTOR odletela na Dansko in preverila, ali je življenje na Danskem res spet takšno kot pred epidemijo in kako o vladnih ukrepih in cepljenju razmišljajo Danci.
Maske so padle
Zaščitno masko in potrdilo o cepljenju sta s snemalcem pospravila na letališču v Københavnu . Na Danskem so maske padle povsod – v trgovinah, javnem prometu, taksijih. "Želel sem se cepiti, cepljenje je zelo varno," pove eden od taksistov v mestu.
Mask ne nosijo niti v cepilnih centrih niti v bolnišnicah. "Ko smo sneli maske, smo se bali, da bi se na oddelkih pojavili kakšni izbruhi, čeprav smo vsi cepljeni, a jih doslej ni bilo," pove Nicolai Haase, zdravnik intenzivist iz univerzitetne bolnišnice Rigshospitalet v Københavnu.
V cepilnih centrih ne nosijo mask niti tisti, ki se prihajajo cepit, niti zdravniki in medicinske sestre. Dolge vrste čakajočih so ob visoki precepljenosti preteklost. "Danci tradicionalno zelo zaupajo cepljenju in podpirajo programe cepljenja. To je znak dobrega sodelovanja med danskim ministrstvom za zdravje, vlado in regionalnimi oblastmi. Ljudje nam zaupajo," na vprašanje, kako so prepričali ljudi, da so se množično cepili, odgovori vodja cepilnih centrov v Københavnu, Helene Bliddal Dossing.
Skoraj nihče ne pozna ljudi, ki se niso odločili za cepljenje
Brez vsakršnih dvomov smo se odločili za cepljenje, pravijo v družini Mühlbach-Ekström, saj življenje v epidemiji ni vzdržno, cepljenje pa je dobra rešitev. Tudi najstnika Filip in Frederik, naveličana šolanja od doma, večnega testiranja in karanten. Podobno razmišljajo vsi njuni prijatelji in sošolci, pripovedujeta. Res je preprosto, pove 18-letni Frederik. "Od vlade dobiš elektronsko sporočilo, da se lahko cepiš, potem pa si moraš le vzeti čas." 16-letni Filip dodaja, da so s prijatelji komaj čakali, da se cepijo. "Ni nam bilo pomembno, ali bomo cepljeni s Pfizerjem ali Moderno, želeli smo se samo cepiti."
Je recept za uspeh sodelovanje ali upor?
"Tukaj ni bilo nobenega odpora, čuti se zaupanje politiki, ljudje so ves čas poslušali, kaj morajo narediti," razmere v času epidemije opisuje Slovenka Hana, ki živi na Danskem. "Zaupamo drug drugemu in vladi. V parlamentu dobro sodelujejo. Seveda se kdaj ne strinjajo, a pri pomembnih stvareh, kot je koronavirus, zelo dobro sodelujejo," pa dodaja Lars Ekström.
Kako je torej danska vlada ohranila tradicionalno zaupanje tudi v kriznih časih? Kako je komunicirala, katere ukrepe je sprejela?
Celoten prispevek si lahko ogledate na VOYO.
KOMENTARJI (872)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.