Inšpektor

Koliko časa naj otrok preživi na tablici, računalniku, pred televizijo?

Ljubljana, 02. 03. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
24UR Inšpektor
Komentarji
56

Kako je, ko je tvoj otrok zasvojen z računalniškimi igrami, nam je zaupala mama 18-letnika, ki je zaradi iger pustil šolo. Vse svoje prihranke je porabil za računalniško opremo, kupil si je najboljšo tipkovnico, najzmogljivejši procesor. In potem noč za nočjo igral.

Več kot polovica otrok prosti čas preživlja v virtualnem svetu.
Več kot polovica otrok prosti čas preživlja v virtualnem svetu. FOTO: Thinkstock

"Pri pouku je večkrat zaspal. Seveda, če je bil premalo naspan," nam je pripovedovala obupana mama. Sinu fizično nikdar ni odvzela računalnika. Ne, ker ne bi poskusila, pač pa zato, ker je, kadar je to storila, postal agresiven. "Moj sin nima nobene volje, nobene energije. Spi, je in igra računalniške igre." 

Več kot polovica otrok prosti čas preživlja v virtualnem svetu. V ordinacijo Mihe Kramlija, v edino ambulanto, ki v javnem zdravstvu zdravi nekemične odvisnosti, prihajajo starši s komaj dveletnimi otroki, ki nočejo jesti, če nimajo tablice. "Zdrava kmečka pamet pove, da mora otrok lulati, kakati in tudi jesti brez tablice, brez elektronske igračke," opozarja Kramli. Intenzivnost, barve in zvoki elektronskih igrač otroke tako zasvojijo, da nočejo ven na svež zrak, ker v naravi takšne intenzivnosti ni. "Srečujem otroke in mladostnike," razlaga Kramli, "ki niso sposobni preteči 500 metrov, ker so gibalno ovirani." Starši moramo vedeti, da so tovrstne igrače le popestritev, tako kot mobilni telefon, televizija, igranje računalniških iger.

"Osnovnošolec ali srednješolec ne moreta biti lastnika mobilnega telefona, lahko pa ga uporabljata." Starši smo torej gospodarji nove tehnologije, ki odločamo, kdaj in koliko časa bo naš otrok preživel pred tablico, računalnikom, televizijo. "Dejstvo je, da otrok mora poznati novo tehnologijo, ker sicer kasneje ne bo funkcionalen, vendar moramo to tehnologijo mi obvladati, ne ona nas." 

V novogoriško ambulanto prihaja vse več deklet, odvisnih od make-upa. Pri odraslih se pojavlja še ena, lahko rečemo, tipično slovenska zasvojenost: odvisnost od dela. "To je pretiravanje z delom na račun osebnega življenja, družine, igranja, počitka," pojasnjuje psihoterapevtka Sanja Rozman. Marsikdo v šali reče: če bi že moral, bi bil najrajši odvisen od spolnosti. A vedeti je treba, da so mnogi moški, odvisni od seksa, impotentni. Da poželenje umre, ker odvisnika nobena ženska ali pa moški ne privlači več, ni več vznemirjenja.

Pogosta stigma, različni pristopi k zdravljenju

Zgodbe odvisnikov so težke, boleče. Mnoge grozljive, polne nasilja. Zasvojenci so pogosto stigmatizirani, mnogi se sramujejo svojih dejanj. Pristopi k zdravljenju so različni. Da je ključno priti do globine, do primarne travme, opozarja Rozmanova. "Otrok, ki mora reševati svoje starše, ki so mrtvo pijani ali pa nasilni, dobi takšno rano, da to ni kar nekaj, kar se reši tako, da rečemo: 'Saj bo boljše.' Te rane ostanejo, se potlačijo in se pokažejo čez 10, 20 let, ko ti otroci odrastejo in si poskušajo v novi družini ustvariti varno okolje. Tega pa ne znajo, ker tega niso izkusili v primarni družini." Vseeno je, s čim si zasvojen, še pravi Rozmanova, spodaj je ista bolečina, ista travma. Ta je poleg dednosti največji dejavnik tveganja. Med travmatskimi izkušnjami pa pogosto spolna zloraba v otroštvu. "Eden od petih v splošni populaciji je to doživel. Med mojimi pacienti pa kar eden od treh."

Če se prepoznate v kateri od zgodb, če ste zasvojeni ali pa je odvisen vaš bližnji, v 24UR Inšpektor tudi o tem, kam po pomoč, kako si pomagati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (56)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

anakondabox
05. 06. 2019 10.26
Starši oziroma celotna družina je odvisna od tablic, PC-jev, pametnih telefonov, televizije. Ne moreš prepovedovati otroku raznotere odvisnosti, če si sam, kot oče ali mama odvisen od alkohola, droge, TV ekrana.... Otroci, posebej v mlajši dobi, se od staršev učijo, jih posnemajo; kasneje v dobi pubertete imitirajo sovrstnike. Vzgoja je znanost in umetnost. Ni lahko vzgajati otroke v samostojne, samozavestne, zdrave osebnosti, četudi pri tem pomaga šola. Droga, alkohol, tablice so prisotni vsepovsod. Zato je od staršev soodvisno v kakšen življenjski stil bodo napotili otroka. Veliko ljubezni, pogovora in udejanjenje te komunikacije v praksi, so najboljša popotnica otroku in mladostniku. #pasrečno
mijav
03. 03. 2019 09.49
+2
videti moramo dobro kot slabo. ocena je osebna kam se kdo nagiba. je pa zasvojenost nekontrolirana uporaba. krivim starše ki v tem dobijo mir pred otroci.
Dinho8O
02. 03. 2019 15.01
+14
Ce bi se starsi dejansko ukvarjali s otroci in jih navdusili za kaksen sport ze v osnovni soli, do tega ne bi prislo. Tako pa jih posadijo pred tv ekran, da majo mir.
aloalo
11. 03. 2019 11.41
+3
ni res lahko ga daš v šprprt ali kam drugam pa bo še vedno vsaj eno uro za računalnikom! Kar ni oa nič narobe če iz spleta prebira zadeve ki ga zanimajo.
User154348
02. 03. 2019 14.26
+3
Veliko starejših ne ve, da v današnjih cajtih lahko zaslužiš velik denarja s internetom... al je to yt kanal, al pa streamanje iger ... po mojem je hotu ta 18-letnik streamat igrce in s tem služit, zato si je verjetno kupu najboljšo opremo...je pa res da ni zdravo, poznam jih ene par k res pretiravajo s tem...
akmt
02. 03. 2019 14.24
+6
Zanimivo, da mojih otrok igrice niso nikoli zanimale. Ampak res-prav nikoli. Tudi interneta niso zahtevali za preganjanje dolgcasa. Ne vem, smo mogoce z drugega planeta? Mi je pa hcerka usla na vrt, ce sem imela delo, z golimi rokami izvlekla iz zemlje dezevnika in mi ga prinesla pokazat, ces kako je gumijast. Itd. 4 leta nazaj, ne 20.Sam tolk za primerjavo
mikimiska3
02. 03. 2019 13.37
-6
čas gre naprej in tehnologija tudi....vi se pa lahko zaradi mene postavite na trepalnice.
pozzo
02. 03. 2019 12.46
+14
Dragi moji eno je znanje računalnuštva in drugo odvisnost. Koliko na dan je že preveč ta članek ne pove. No po nekaterih študijah več kot pol ure dnevno že vodi v odvisnost. In v to je vštet telefon, tablica, računalnik in tv, skupno naj pri otroku ne bi presegli pol ure. Osebno sem videl kako izgleda odvisnost od igric in naj vam povem, da ni prav nič lepo. Znaki abstinence se manufestirajo celo fizično. Tako da se je malo za zamislit. Pa to ne poneni da sam verjamem da bo pol ure igrice na dan škodilo odraslemu ampak 3letnemu otroku...
Shisui
02. 03. 2019 11.46
+19
Čas gre naprej, po pravici povedano mu bo znanje računalništva zelo koristilo. To ni problem. Problem je da sta mu starša dopustila da je pustil šolo zaradi tega. Ampak za to ni kriv računalnik. Grdo se sliši ampak krivda leži na starših, ne na otroku.
pokercat912
02. 03. 2019 11.55
+12
Znanje instaliranja pa krekanja? Pa znanje ubijat navidezne vojake? Res znanje za sluzbo ja. Neb reku da bi Javo pa te skripte obvladu...
kastelc1212
02. 03. 2019 12.24
+0
Konec koncev tudi z igranjem igric nekateri zelo dobro služijo.
MKII
02. 03. 2019 11.40
+4
Vsak vikend mu dati 10m kanala za izkopati. Med tednom pa naj to isto zemljo zasipa nazaj v kanal, po uro na dan.
nezhy123
02. 03. 2019 11.19
+36
Starši, priznajmo, kolikorat otroku dovolimo tablico za par minut miru... Da vsaj kosilo pojem v miru do konca. Prej se z malim kregava, kaj in koliko bo pojedel, postanem živčna (ne vsak dan, žal pa prevečkrat in imam potem zelo slabo vest) - dovolim mu tablico, za par minut, da zmečem vase kosilo in pospravim mizo. Čeprav nimam nič od tega, le občutek, da sem slaba mama. Je pa res, da se mu potem oddolžim z sprehodom na igrišče, kolesarjenjem... in tisti zoprn občutek izzveni. Žal pa čisto prekmalu spet pride. Zdaj pa minuse prosim, za iskrenost! ;) Pa kak dober krof si privoščite, od enga se še noben ni zredil!!!
hmm....
02. 03. 2019 19.18
+1
Tudi jaz sem tako delala pa ce je to za par minut na dan je se ok.. Pa se to pozimi ko je lepo vreme jih treba naterat sam vn.. Al pa v sobo poslt nej si najde kej za delat. Kako so pa nas starsi zamotil? Mogu si dat mer niti približno se niso ukvarjal z mano kot se zdaj jaz s svojimi.. Za hrano se tut nc sekerat, brez sladkarij pa bo ze jedel ko bo lacen.. Ve se kdaj je za jest. Res je vse v starsih otrok bo sam sledil...
Ramzess
02. 03. 2019 11.10
+4
Kje pa se bodo otroci sproščali, če so v 'realnem' (ne moremo gotovi niti v tem ali res realen ali nek konstrukt) svetu preveč zaposleni, obremenjeni z nepomembnimi zadevami, odrasli enako. Namesto, da bi se zadeve olajšale, se jih oteži, ja, zaposli ljudi, da bodo ves čas zaposleni z nepomembnimi zadeva, vključno z birokracijo, da bodo mislili na in uvideli drugih resničnih zadev, če se človek prebudi (ta vidi kaj je resnično, kaj ne, kaj počno z njim, njegovim umom, pa ne bi smeli, kako ga zavirajo v rasti, tudi duševni) je težava za one zgoraj. Treba je dojeti širši sistem, širšo sliko.
Ramzess
02. 03. 2019 12.07
+0
'ne moremo biti gotovi niti v tem ali je res realen in ne nek konstrukt'
Ramzess
02. 03. 2019 11.02
+2
Današnje življenje zahteva uporabo računalnika, tablic, telefona, itd. Kako pa otrok napisal, naredil seminarsko ali drugo nalogo brez računalnika, take naloge pa ne narediš v pol ure, za to je potrebno veliko ur, iskanje, zbiranje, prepisovanje (skeniranje), urejanje in oblikovanje gradiva v celoto. Skratka zadeva se preveč posplošuje, ne upošteva pa se, da je vse odvisno od okoliščin. Ja, res je, govora je samo o igricah, ne pa tudi drugem.
0OO7
02. 03. 2019 10.28
+9
Odvisnost očitno povzročajo droge in zabavna elektronika. Zanimivo pa je to, da dilerje preganjamo, tiste, ki snujejo nove in nove igrice na telefonih pa ne...
Brane123
02. 03. 2019 10.35
+14
nekateri so odvisni od hrane, bo treba tudi njih preganjati? bodi realen človek, od vsake stvari ki nam daje užitek smo lahko zasvojeni, bomo kar vse povprek preganjali?
clox
02. 03. 2019 10.24
-8
Tablice, računalniki itd bodo našim otrokom kruh. Prepovedati uporabo tega je tako kot, da jih v kameni dobi ne bi učili kako loviti. Skrajno neodgovorno.
Apostol1
02. 03. 2019 10.19
+23
Če je otrok zasvojen z računalniškimi igrami je izključna krivda na starših . Moramo pa vedeti , da je današnji čas tak , da brez telefonov , tablic in računalnikov ne gre in naloga in to zelo zahtevna naloga staršev je , da na pravi način dozirajo uporabo vse te nove tehnologije. Ne vem koliko na dan , vem samo to ,da je to del današnjega načina življenje in kot tak prinaša določene prednosti in slabosti ,sicer je pa vedno bilo tako.
Ramzess
02. 03. 2019 11.14
+6
Res je, vse je v pravilni vzgoji, težava je pa v tem, da mnogi starši nimajo ustreznega znanja tehnologije, marsikje so otroci boljši, jih prehitevajo. Nič čudnega, če velja tista, če česa ne veš ali se zatakne, ali imaš težavo, vprašaj otroka, zagotovo bo vedel.
proofreader
02. 03. 2019 10.10
+40
Nekateri otroci po cele dneve visijo v komentarjih na 24ur.
periot22
02. 03. 2019 09.58
+21
Starši ste krivi ker jim kupujete razno kramo kot so tablice, računalniki in telefoni in jih potem nimate pod nadzorom! Vsak izgovor da nimate časa je odvec vsaj gre za vaše otroke!
periot22
02. 03. 2019 09.55
+14
Draga mama treba je začeti z ukrepi takoj ne pol ko je prepozno!
gasper111
02. 03. 2019 09.34
+36
V mnogih primerih so šle stvari s telefoni in tablicami predaleč. Sem poleti na dvorišču opazoval tri otroke stare okoli šest let . Namesto, da bi se igrali na lep poleten sončen dan so sedeli v senci in se ukvarjali vsak s svojo tablico. Nisem razumel in še vedno ne razumem poante takega druženja. Vsi so obvladali tablico in telefon na majhno drevo, ki je bilo zraven pa ni znal nihče splezati. Kam to pelje?
Ramzess
02. 03. 2019 11.20
+11
To pelje tja, da takšni v krizi ne bo znali nič, še lastnega življenja rešiti, za to pač ni aplikacij, ni realoada. Od šolskega znanja pa tudi nimajo kaj dosti. Sposobnosti ljudi, ne glede s kakšnimi titulami in kraticami pred imeni se kitijo, se najlepše vidijo sredi katastrofe, koliko so v resnici fizično, miselno, mentalno in psihično spodobni. Kaj onemu pomaga nek doktorat ali magisterij, če ta kmet tukaj v preživetju premaga. Na koncu bo ostala samo zemlja, kdo bo znal, bo preživel, kdo ne, ne bo. Zakon narave.
Skankhunt42
02. 03. 2019 09.30
+26
hehe ponavad je tko da starši uturijo tablice, telefone vsakič ko otrok hoče pozornost.. k je otrok mal starejši pa začnejo buzerirat z raznimi omejitvami pa kaznimi, čeprov so sami otroka navadl na to..