Fokus

Ločitev, ena najbolj bolečih izkušenj

Ljubljana, 30. 04. 2022 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Petra Čertanc Mavsar
Komentarji
6

Vsi želimo imeti srečno družino, partnerski odnos, poln razumevanja in podpore, in otroke, ki bodo ob sebi imeli oba starša. A življenje je polno vzponov in padcev, dejstva so zgovorna – vsak tretji zakon razpade.

Razvez je danes veliko več kot nekoč. Če je še pred 70 leti razpadel vsak dvajseti zakon, jih danes razpade sedemkrat več. Tudi zato, ocenjuje Mateja Hudoklin, klinična psihologinja iz Svetovalnega centra za otroke in mladostnike, ker se kot družba pomikamo v smeri vse večjega individualizma. Večja je ekonomska neodvisnost parov, ločitev ni več tabu in še en pomemben razlog za veliko razvez, pojasnjuje Anka Patru, psihoterapevtka z 20-letnimi izkušnjami v partnerski terapiji, je neko splošno spodbujanje družbe, da človek mora biti ves čas srečen. Realnost pa je drugačna, pravi: "Partnerski odnos je poln prilagajanja, spoštovanja in razumevanja drugačnosti."

Vsaka ločitev za otroka predstavlja izgubo, dlje kot razveza traja, hujše so lahko posledice.
Vsaka ločitev za otroka predstavlja izgubo, dlje kot razveza traja, hujše so lahko posledice. FOTO: Dreamstime

Včasih je ločitev edina prava in razumna pot. "So pari, ki so tako odtujeni, imajo tako različna pričakovanja, so se tako močno prizadeli na tej poti in ne morejo iti čez bolečino, ki jo doživljajo, in pri takih parih niti ni smiselno, da vztrajajo."

Otroci ujeti v konfliktu

Veliko partnerjev se danes ločuje visoko konfliktno na sodišču, na hrbtih otrok. Slovenska sodišča letno obravnavajo več kot 2000 razvez, večina ni sporazumnih, pojasnjuje Janja Roblek, sodnica okrožnega sodišča v Kranju. V praksi to pomeni dolgotrajne in velikokrat boleče postopke. "Sporno je vse. Komu otroka sploh zaupati. Večkrat so to sporni stiki in seveda zelo velikokrat je kamen spotike tudi preživnina," poudarja.

Vsaka ločitev za otroka predstavlja izgubo. Dlje kot razveza traja, hujše so lahko posledice. Mlajši otroci žalujejo drugače kot starejši. Kako globoke bodo rane, je med drugim odvisno tudi od tega, kako se z ločitvijo spopadajo starši, pri nekaterih se težave vlečejo v odraslost.

"V predšolskem obdobju so otroci zelo sugestibilni, zelo hitro se jih da pridobiti na eno ali drugo stran, lahko so podvrženi manipulacijam. Šolski otroci pa več stvari razumejo. Večkrat skušajo zaščititi enega ali drugega starša, ki ga vidijo kot šibkejšega," pravi Mateja Hudoklin. Žalovanje se lahko prevesi tudi v depresijo, tesnobo, agresijo, motnje prehranjevanja ali celo samopoškodovanje.

V 24UR Fokus tudi o tem, kdaj se pari največ ločujejo in kakšna je sodna praksa. Vse več otrok je namreč ob razvezah zaupanih obema staršema.

Celoten pristevek vas čaka na Voyo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

minkica91
01. 05. 2022 11.05
+2
poročiš se po svoji volji, ločiš se po svoji volji, ampak mora bit zraven že sodišče, kako je to nekaj narobe.
Mickay
01. 05. 2022 10.37
+1
Ločitev od Komunistov, Kurjekov z zvezdo in partijsko knjižico je bil eden najbolj srečnih dogodkov v Sloveniji.
minkica91
01. 05. 2022 11.04
+1
zdaj ste pa svobodni s svobodnimi cenami, vas bodo levičarji rešili muk, kako lepo, aja, se ve na kakem nivoju, jaz muti.baličem že dolgo ne verjamem.
Da se mene pita..
30. 04. 2022 18.06
+3
Kukr za koga.
Diegol14
30. 04. 2022 17.46
+5
Niti ne....jaz sem se ločil od bivšega šefa nekaj let nazaj, pa vse vredu...skoz me d..u u glavo, takrat sem ga poslal v UKC in je bilo mir...
spoštovanje
30. 04. 2022 17.24
+4
otroci so pri ločitvah vedno kolateralna škoda in orožje v rokah obeh staršev