Osem od 10 prebivalcev Slovenije ima v zimskem času v telesu prenizke ravni vitamina D, vsak drugi pa hudo pomanjkanje.
S prehrano ga dobimo bistveno premalo, pove dr. Igor Pravst, vodja Inštututa za nutricionistiko: "Nekdo reče, saj dvakrat na teden jem ribe. To je premalo. Dvakrat na teden ribe niso dovolj, da bi nekdo imel dovolj vitamina D."
Posebej ogroženi pa so prekomerno težki, dojenčki in otroci do konca rasti, kronično bolni ter starejši, ki večino časa preživijo v zaprtih prostorih. "V koži se pri starejšem človeku, pri enaki izpostavljenosti UVB-žarkov tvori 20 odstotkov vitamina D kot pri enem mlajšem. Koža ima manjšo sposobnost," pojasni internistka in endokrinologinja, doktorica Marija Pfeifer.
V jesenskih in zimskih mesecih naj bi, to so strokovna priporočila, posegali po zdravilih oziroma prehranskih dodatkih z vitaminom D. Po podatkih inštituta za nutricionistiko pa jih jemlje zgolj dobra polovica.
Bogatenje hrane
V severnih državah, v katerih je malo sonca, hrano bogatijo z vitaminom D. Na ta način prebivalcem zagotavljajo primerno preskrbljenost in zmanjšanje nekaterih bolezni. V tujini večinoma bogatijo mleko in mlečne izdelke, pri nas pa veliko več pojemo pekovskih izdelkov. "Pri nas bi bilo bolj smiselno bogatiti kruh, ki ga pojemo precej veliko," pravi Pravst.
A to zahteva čas in predvsem usklajevanja s prehransko industrijo. S tem bi, pravi Pfefer, "preprečili huda pomanjkanja vitamina D, ki so zelo škodljiva, ampak da bi celotno populacijo spravili nad priporočeno vrednost, je malo verjetno".
Previdno pri nakupu
Koliko vitamina D je sploh smiselno jemati in v kakšni obliki? Zdrav človek potrebuje 25 mikrogramov vitamina D na dan, kar je med 800 in 1000 mednarodnih enot. Priporočila za tvegane skupine bodo po novih smernicah višje. Zdravila so sicer precej bolj regulirana in nadzorovana kot prehranska dopolnila, a pri nas je brez recepta na voljo zgolj eno zdravilo.
Zveza potrošnikov je pod drobnogled vzela 26 prehranskih dodatkov z vitaminom D – dva sta imela manjšo vsebnost vitamina od označene na embalaži, dva pa, naročili so ju sicer v Združenih državah, kjer velja drugačna zakonodaja, občutno preveč.
Čeprav je terapevtsko okno, pojasnjuje Pfeifer, zelo široko, varne meje – ta je 100 mikrogramov vitamina D na dan – pa ne velja preseči, saj s tem lahko telesu naredimo več škode kot koristi.
Kdo vse lahko dobi vitamin D na zeleni recept, kakšne bodo nove smernice in s kakšnimi težavami se lahko soočimo, če ga v našem telesu kronično primanjkuje na dolgi rok? Vse podrobnosti v rubriki 24ur Inšpektor ob 19.00.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.