Kolagen je nedvomno trenden. Na našem trgu je na stotine kolagenskih izdelkov, najpogosteje so to prehranska dopolnila. Koliko jih je, ne ve nihče, a v očitni kolagenski poplavi se zdi, da je prava loterija izbrati najboljše in najučinkovitejše. Proizvajalci kolagenskih prehranskih dopolnil – devet izdelkov smo odnesli na testiranje na Fakulteto za farmacijo – obljubljajo skorajda čudeže, tako kot tudi številne slovenske vplivnice, ki kolagen oglašujejo.
Uporablja oziroma uživa ga tudi Hajdi Korošec Jazbinšek, 42-letna blogerka, ki o staranju in ohranjanju mladostnega videza piše in govori iskreno. Javno je povedala, da se z gubami na obrazu spopada z botoksom. In da ga uporablja pametno in zmerno, ker želi predvsem mladim povedati, da so gube pri 40 letih naravne in da se jih ne da znebiti z negovalnimi kremami, rednim čiščenjem kože, uživanjem velikih količin vode ali pa z dnevno dozo kolagena. "Jaz uporabljam kolagen zato, ker začne njegova raven po 20. letu upadati za en odstotek na leto. A glede na to, da lahko največ kolagena zaužijemo z raznoliko hrano, kolagena kot prehransko dopolnilo sploh ni treba jemati. Ker pa jaz ne jem mesa – že od šestega leta sem vegetarijanka – sem se odločila, da ga bom občasno dodajala."
Je z leti izgubljeni kolagen možno nadomestiti?
Da bi izvedeli vse, kar morate vedeti o kolagenu, morate poznati osnove: kaj kolagen sploh je, kje ga najdemo, kje in kako se tvori v našem telesu.
Gre za beljakovinske molekule. Beljakovine so iz 20 različnih aminokislin, ki se združujejo v verige in tvorijo beljakovinske nitke, ki jih imenujemo kolagen. V človeškem telesu je več različnih tipov kolagena – molekule se razlikujejo po sestavi aminokislin, in sicer glede na to, kje se nahajajo, za 24UR INŠPEKTOR pojasnjuje dermatovenerolog Borut Žgavec. "Kolagen je pomemben gradnik našega vezivnega tkiva in imamo ga v vseh tkivih, v koži ga imamo ogromno. To so vlakna, ki kot mreža tvorijo našo usnjico – to je srednji del dermisa."
Kolagenska vlakna imamo tudi v žilah, hrustancu in kosteh. Povsod torej, kjer imamo vezivno tkivo. Ko govorimo o kolagenu v koži, moramo vedeti, da ga tvorijo celice fibroblasti. Z leti te celice zaradi staranja, pa tudi zaradi vpliva sončnih žarkov pešajo – tako kot vse ostale. To pomeni, da proizvajajo manj kolagena in tudi da proizvajajo drugačen kolagen. "Kolagen se nahaja denimo v kitah, vezivu, kosteh in hrustancu. Tipična slovenska kolagenska hrana je žolca."
Pa je z leti izgubljeni kolagen možno nadomestiti? In ali je kolagen res dober za hrustanec in kosti? Med izdelki, ki smo jih kupili in odnesli na testiranje, eden obljublja prav takšne koristi. Zato smo specialistko fizikalne medicine Ivico Flis Smaka vprašali, ali kolagen priporoča svojim bolnikom. Ali kolagen zares pomaga pri zdravju kosti in hrustanca? Njen odgovor je jasen: "Po meni dosegljivih in znanih študijah ne."
'Učinki prehranskih dopolnil na kožo se pokažejo zelo počasi'
Raziskavo o kolagenu so pred leti naredili na Oddelku za kozmetiko na Visoki šoli za storitve. Najprej so preverjali vpliv koencima Q10 na kožo, kasneje pa so koencimu dodali še prehransko dopolnilo kolagen. Ugotovili so, pripoveduje prodekanja Katja Žmitek, da se je izboljšala predvsem gostota kože, do neke mere pa so se zmanjšali celo vidni znaki staranja.
A naša sogovornica o kolagenu izpostavlja predvsem to: "Je pa njegova vloga predvsem to, da zadržuje vodo – deluje kot vlažilec. Torej dobro vlaži kožo in ima pozitiven učinek." Kolagen lahko z uravnoteženo prehrano vnesemo v zadostnih količinah. "Pri vplivu prehranskih dopolnil na kožo se učinki pokažejo zelo počasi. Običajno je potrebnih kar nekaj mesecev uživanja, da zaznamo učinke."
Študije o kolagenu so v povojih, celo avtorji sami priznavajo, da učinkovitosti ne morejo zagotovo potrditi, ker raziskave niso opravljene na dovolj velikem številu ljudi in ker marsičesa o delovanju kolagena še ne vedo.
Kaj pa so pokazali rezultati našega testiranja?
Devet izdelkov, devet prehranskih dopolnil s kolagenom različnega cenovnega razreda smo kupili, za najdražjega smo plačali 50 evrov. Vse smo odnesli na Fakulteto za farmacijo, kjer so nam pojasnili, kaj so testirali in kaj so ugotovili.
O tem, ali uporabljate kolagen, pa smo v anketi vprašali tudi bralce 24ur.com. Velika večina ga ne uporablja (12.654 glasov), tisti, ki ga, pa ga večinoma za lepšo kožo (1010 glasov), sledi uporaba za lase in nohte (891 glasov) ter uživanje kolagena za kosti (700 glasov).
Vse izveste v rubriki 24UR Inšpektor. Zdaj vam izdamo to: kreme s kolagenom so nesmisel! Ne delujejo! Veganski kolagen pa ne obstaja!
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.