Sestavil ga je Ed Roberts iz ameriške zvezne države Nova Mehika. Takratni PC so prodajali po 397 ameriških dolarjev. "Škatla" brez monitorja, tipkovnice in enote za shranjevanje podatkov je bila le malo podobna današnjemu osebnemu računalniku, a je kljub temu navdušila številne ljubitelje elektronike.
S pomočjo preklopnih stikal in svetilnih diod je bilo moč na tem računalniku pisati preproste programe. Tudi Bill Gates, soustanovitelj največjega proizvajalca programske opreme na svetu, Microsofta, je prve programe napisal na Altairju.
Altair 8800 je imel 2 MHz procesor Intel 8800 in pomnilnik z 256 bytov spomina. Podatke, ki so jih vpisovali s pomočjo stikal na prednjem delu računalnika, je bilo moč shranjevati na papirnati trak, kasete ter 5,25 ali 8 inčne diskete. Na prvi osebni računalnik še ni bilo moč priklopiti tiskalnika.