V začetku februarja je zaprisežen ljubitelj glasbe Boba Dylana v odprtem pismu pozval založbe naj sprostijo avtorske pravice. Te naj bi bile zgolj prizorišče zagrizenega spopada med digitalnimi pirati in razvijalci programja za zaščito avtorskih pravic. Poleg tega naj bi po mnenju Steva Jobsa opustitev digitalne zaščite (DRM) ponovno oživila digitalno online prodajo, manjšim firmam pa omogočila vstop na trg.

Direktor založbe EMI Eric Nicoli je naznanil, da bo njegova firma svojo glasbo v prihodnje v celoti ponudila brez zaščite proti kopiranju, njegova odločitev pa izhaja iz tržne raziskave. Ta je pokazala, da so uporabniki pripravljeni plačati višjo ceno za skladbe, ki so brez zaščite proti kopiranju. Testiranja so namreč pokazala, da je po dražjih skladbah brez protipiratske zaščite pripravljenih poseči desetkrat več kupcev.
EMI se je odločila za dvojno strategijo. Odslej dalje bo svoje skladbe ponujala v običajni različici, hkrati pa jih bo mogoče kupiti kot 'premium-download' brez DRM, vendar z bistveno boljšo kvaliteto zvoka kot doslej.
Kaj natančno to pomeni, je razložil Steve Jobs. V bazi iTunes bo kupec za skladbo, komprimirano z 256 namesto s 128 kBit/s in brez DRM zaščite, po novem plačal 30 evrskih centov več. Na evropskem trgu (primer Nemčije) bo tako za skladbo iz EMI-jevega kataloga plačal 1,29 evra. Celotne albume bodo še naprej ponujali po isti ceni.
P.S.: Skladbe Beatlov so, tako kot doslej, izvzete iz dogovora med EMI in Apple.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.