Kaj se dogaja v naših glavah, da na družabnih omrežjih brez pomisleka objavljamo fotografije svojih otrok? Kako ne pomislimo, kakšne vse posledice to prinaša zanje? Morda je res prisrčno videti otroka, kako podre svoj prvi kupček, ali ko prvič je sadno kašico, a se nihče od staršev, ki jim ponos očitno zamegli razum, ne vpraša, ali bi bilo njemu prav, da bi njegovi starši objavili na spletu njegove fotografije, ko je bil še v plenicah.

Da bi pokazala staršem, kako nespametni in lahkomiselni so, je nizozemska oblikovalka Laura Cornet oblikovala serijo plišastih igračk in jo poimenovala novorojenčeva slava. Najbolj prepoznaven izdelek je vrtiljak, ki ga sestavlja plišasti znak za Facebook ter ptički, ki simbolizirajo Twitter. Vrtiljak lahko starši namestijo nad dojenčkovo zibko, vsakič, ko se dojenček približa vrtiljaku, pa se sproži kamera, ki naredi fotografijo in jo objavi na Facebook ter Twitter profilu.
Kmalu po objavi izdelka na spletu je Cornetova prejela prve odzive. "Ljudje so se zgražali, mi očitali, da je igrača povsem neprimerna. Da izpostavljam otroke družabnim omrežjem," za CNN pripoveduje Cornetova, ki je nad odzivom navdušena.
"Prav na to sem upala. Da se bo začela debata in da bodo ljudje začeli spoznavati, da ponos ne sme zamegliti njihovega razuma," pravi Cornetova. Projekt je del njene diplomske naloge na akademiji za dizajn v Edinhovenu.
Komaj se je rodil, pa je že postal zvezda na spletu
Na idejo je prišla, ko je opazila, da so prijatelji začeli na svojih družabnih omrežjih objavljati fotografije svojih otrok še v porodni sobi. "Počutila sem se čudno. Naenkrat sem postala del življenja nekoga, ki sploh ne ve, da sem videla že vse v njegovem življenju," pravi Cornetova. Ko je vprašala starše, zakaj objavljajo slike svojih otrok, ji je večina zatrdila, da so tako ponosni nanje in da si jih želijo pokazati celem svetu. Na vprašanje, ali se zavedo, da lahko pride do zlorab in da bi takšne fotografije otrokom lahko škodile, pa je večina dejala, da se jim zdi njihovo početje povsem nedolžno.
Med raziskovanjem je ugotovila, da je skoraj polovica fotografij vseh novorojenčkov že vidna na spletu in da trend še raste. "Pa so starši od svojim otrok dobili dovoljenja, da objavijo njihove fotografije," se sprašuje Cornetova.
Študija, ki jo je opravil Microsoft Research, razkriva, da kar 62 odstotkov vseh mater, ki imajo otroke mlajše od treh let, uporablja Facebook. Od teh jih je več kot 96 odstotkov že objavilo fotografije svojih otrok na svojem profilu.
Oblikovalka še opozarja, da je vedno več tudi takšnih staršev, ki želijo s posnetki svojih prikupnih otrok zaslužiti. Tako lahko na You Tube najdete cele serije posnetkov otroka – od tega, kako prvič kaka, do tega, kako liže limono in se ob tem kremži. Kar jo je najbolj šokiralo, pa je dejstvo, da so številni želeli kupiti njene igrače. Ideja, da lahko njihov otročiček kadarkoli naredi svoj 'selfie' in ga objavi na družabnem omrežju, jim je bila tako privlačna, da jim oblikovalka sploh ni uspela pojasniti, da ne gre za prodajo, pač pa za umetniško delo, s katerim je želela opozoriti na problem objavljanja fotografij otrok.
Zdaj se je Cornetova odločila, da preoblikuje izdelek, in sicer bo posnetke pošiljal neposredno na mobilnik starša. Upa le, da bodo starši premogli več razuma, kot ponosa in premislili, preden se odločilo za objavo fotografije njihovega otroka na spletu.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.