Projekt je pripravil Oddelek za urbanizem MOL, model mesta pa je bil izdelan v sodelovanju z Geodetskim inštitutom Slovenije in podjetjem Navidez d.o.o., Interaktivni sistemi.
Predstavitev je potekala v obliki projekcije na platno velikosti 3x4 metre, kjer so se mestni svetniki s pomočjo polarizacijskih očal lahko sprehodili po ulicah Ljubljane kar iz sejne sobe, v virtualni obliki pa so videli tudi nekatere objekte, ki so še v fazi načrtovanja.
Vsestransko uporabno orodje
Programsko orodje je samostojno razvilo slovensko podjetje Navidez, predstavlja pa učinkovit pripomoček za prostorsko planiranje in druge naloge, saj poleg tridimenzionalnega vizualnega učinka omogoča tudi uporabo merskega sistema. V modelu lahko merimo koordinate posameznih točk, razdalje in površine. Sistem uporabniku omogoča različne poglede glede na kot, oddaljenost in druge parametre, ter na tak način omogoča predstavitev reliefa z njegovimi morfološkimi oblikami. Uporabnik lahko izbira in kombinira podatke, ki so hkrati prikazani na modelu, izbere transparentnost prikaza posameznega podatkovnega sloja, primerja lahko stanja v različnih časovnih obdobjih.
Odprtost sistema in možnost priključitve na različne baze podatkov omogoča široko uporabnost, kot recimo s povezavo na bazo e-katastra, ko bi lahko s preprostim klikom na neko lokacijo znotraj digitalnega modela terena dobili informacije iz zemljiške knjige o parceli, lastnikih in še čem. Že med samim načrtovanjem gradnje bi lahko preverili, ali se bo nov objekt skladal z okolico, kakšno infrastrukturo že ima v okolici, kakšno še potrebuje.
Takšno orodje je uporabno tudi na drugih področjih posredovanja informacij, načrtovanja in vizualne analize. Omogočalo bi lahko simulacije prometa ali medicinskih postopkov, olajšalo delo v geodeziji, pri varstvu okolja, kmetijstvu, gozdarstvu in drugod. Ljubljana pa je s projektom postala eno prvih evropskih mest, ki se lahko pohvali s svojim geolociranim digitalnim modelom.