Znanost in tehnologija

EU spet kaznovala Microsoft

Bruselj, 27. 02. 2008 16.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

EU je prvič v zgodovini kaznovala podjetje, ki ni spoštovalo protimonopolnih sankcij. Kazen znaša 899 milijonov evrov.

Evropska komisija je danes ameriškemu računalniškemu gigantu Microsoftu naložila novo kazen v višini 899 milijonov evrov, ker do oktobra 2007 ni spoštoval odločitve komisije iz marca 2004. V tem času je lahko podjetje zaračunavalo previsoke cene za dostop do informacij in je s tem zlorabilo svoj monopolni položaj na trgu.

EU očita Microsoftu, da z zlorabo monopolnega položaja ovira konkurenco na trgu programske opreme.
EU očita Microsoftu, da z zlorabo monopolnega položaja ovira konkurenco na trgu programske opreme. FOTO: Reuters

"Microsoft je prvo podjetje v 50 letih evropske politike zagotavljanja konkurence, ki ga je morala Evropska komisija kaznovati, ker ni spoštoval protimonopolne sankcije," je sporočila evropska komisarka za konkurenčnost Neelie Kroes. Izrazila je upanje, da bo današnja odločitev "končala temno poglavje" Microsofta pri neupoštevanju odločitev pristojnih oblasti.

Razkriti morajo del kode

V odločitvi iz leta 2004 je komisija podjetju zaradi izkoriščanja monopolnega položaja že naložila plačilo kazni v višini 497 milijonov evrov. Poleg kazni so Microsoftu naložili tudi, da mora trgu ponuditi verzijo operacijskega sistema Windows brez prevajalnika Media Player ter da mora tekmecem na trgu razkriti del kode operacijskega sistema Windows, da bo njihova programska oprema združljiva s tem sistemom.

Potem ko je poskušal izpodbijati omenjeno odločitev, je Microsoft 22. oktobra lani le pristal na tri zahteve Bruslja. Podjetje je pristalo na zagotavljanje odprtosti dostopa do informacij proizvajalcem sistemskih rešitev, določitev enotnega plačila licenčnin, katerih nominalni znesek je 10.000 evrov, ter zmanjšanje licenčnine za globalno licenco, vključno s patenti, s 5,95 odstotka na 0,4 odstotka.

Nove preiskave proti Microsoftu

Toda podjetje ostaja pod drobnogledom. Prejšnji mesec je komisija sprožila dve novi preiskavi zaradi podobnih sumov. V njih bodo preiskovali, ali Microsoft še vedno izkorišča svoj prevladujoči položaj na trgu in težave pri združljivosti Microsoftovih izdelkov z izdelki konkurenčnih podjetij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

vodka-don
05. 03. 2008 08.25
ja bogi microsoft bo pa mogu eno sobotno dopoldne zastonj delat zdej
fakr@email.si
29. 02. 2008 03.42
EU SPET kaznovala Microsoft! EU je PRVIČ v zgodovini kaznovala podjetje. Ne vem kako je možno da spet nekoga kaznuješ za nekaj kar ga še nisi nikoli kaznoval! zanimivo
IT_kritik
28. 02. 2008 12.00
Aspirin :) No ne bo glih prava analogija. Najprej moraš vedet, da je okoli operacijskega sistema cel kup aplikacij, ki imajo zaradi monopolnega položaja Microsofta omejen trg. Če si se že z aspirinom lotu. Če bi bil aspirin neka osnova za druga zdravila, kjer bi recimo za zdravljenje bolezni X1 vzel neko drugo tableto B1 poleg Aspirina in bi tableto izdeloval tudi drugi proizvajalec ne samo Bayer pri tem pa bi bil Aspirin zelo razširjen in nenadomestljiv. Ker Bayer dobro ve kakšna je vsebina Aspirina in nek drug proizvajalec tega ne ve potem bi bil Bayer na tem področju izkoriščal monopol, ki ga ima zaradi poznavanja vsebine. Ker mora biti operacijski sistem odprt tako, da omogoča razvoj tudi drugim podjetjem je zato nujno potrebno, da Microsoft da te informacije ostalim razvijalcem da se trg razvija drugače duši trg na nekem področju. Če se vrnem nazaj na Aspirin. Če bi se neko podjetje lotilo razvijati tableto B1 in bi poznalo vsebino Aspirina potem bi lahko konkuriralo podobni tableti B1, ki jo razvija Bayer. Brez teh informacij bi bil Bayer edini proizvajalec na trgu in bi tako omejeval razvoj saj bi zadušil trg na tem področju in s tem tudi razvoj in izboljšave B1 dodatka. Tudi s tem, da bi Bayer priložil te tablete B1 k Aspirinu zastonj bi s tem omejeval trg. Kljub temu, da nek pacient te specifične bolezni sploh nima :)
prisoten@email.si
27. 02. 2008 20.38
linux je resitev za vse.
picabureknabone@gmail.com
27. 02. 2008 19.21
no, sploh ni tako.. aspirin je uporaben sam po sebi, microsoftov windows pa brez aplikacij ni. problem je pa v tem da microsoft pač kot lastnik svojega operacijskega sistema daje sebi prednost pred ostalimi konkurenti (oz. jo izkorišča), ki imajo pomankljive informacije glede delovanja sistema. to niti ne bi bil problem, če bi imel microsoft majhen tržni delež, ker bi se pač razvijalci usmerili v ostale bolj prijazne operacijske sisteme in bi s tem prisilili microsoft da se odpre za razvijalce če bi želel preživeti. temu pa ni tako, tako da je najbrž edini način pač sankcioniranje microsofta v primeru zlorabe
Dejan Keuc
27. 02. 2008 18.49
To je lih tako kot da bi moral Bayer razkriti recept za Aspirin, ker je pač vodilni s temi vrstami tablet...