Znanost in tehnologija

Evropa in Azija v boj proti spamu

Bruselj, 27. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na konferenci o elektronski trgovini v okviru evropsko-azijskega foruma so sprejeli ukrepe v boju proti nezaželeni elektronski pošti.

Kot kažejo različni viri, je kar 60 odstotkov svetovne elektronske pošte nezaželene. Strokovnjaki ocenjujejo, da več kot 90 odstotkov vse elektronske pošte, ki jo prejmejo internetni uporabniki v Evropski uniji, izvira iz držav zunaj Evrope, in da 20 odstotkov spama izvira samo iz Kitajske in Severne Koreje.

Udeleženci konference o elektronski trgovini v okviru evropsko-azijskega foruma ASEM, ki je potekala minuli teden v Londonu, so sprejeli skupno izjavo o mednarodnem sodelovanju v boju proti nezaželeni elektronski pošti, t. i. spamu.

25 evropskih in 13 azijskih članic foruma ASEM se je sporazumelo, da bodo ukrepale proti širjenju spama na državni ravni in da bodo spodbujale prizadevanja za zaščito pred spamom v mednarodnih organizacijah in industrijskem sektorju. Članici ASEM sta tudi Kitajska in Severna Koreja, ki naj bi bili glavni vir nezaželene e-pošte.

"Evropa se ne more sama boriti proti spamu, ker ta problem nima meja. Zato je pomembno, da se zaščite pred nezaželeno e-pošto lotimo resno povsod, še posebej v regijah, od koder naj bi ta pošta izvirala
," je skupno izjavo evropskih in azijskih držav komentirala evropska komisarka za informacijsko družbo in medije Viviane Reding.

Skupna izjava evropskih in azijskih držav, katere pobudnica je Evropska komisija, zato vse članice ASEM spodbuja, naj oblikujejo nacionalno strategijo zaščite pred spamom in se vključijo v mednarodni boj proti nezaželeni e-pošti.

Omenjena konferenca je pokazala, da se države odzivajo na pozive k boju proti spamu, da krepijo zaščitne sisteme in da se pojavljajo vse učinkovitejše tehnične rešitve za zaščito pred nezaželeno e-pošto. Udeleženci konference so vlade članic ASEM ter industrijski sektor v Evropi in Aziji pozvali, naj v prihodnje zagotovijo ustrezen zaščitni okvir - z ostrejšo zakonodajo in doslednejšim izvajanjem obstoječih predpisov.

Skupna izjava članice udeleženke konference zavezuje, da redno razpravljajo o tej temi in da sprejmejo ustrezne policijske in druge ukrepe - da spodbujajo javno osveščanje, samoregulacijo v industrijskem sektorju, tehnične rešitve ter partnerstvo med vladami in internetno skupnostjo.

Po nekaterih podatkih naj bi imela podjetja v EU zaradi nezaželene e-pošte na leto 85 milijard evrov stroškov.

Za mnoge pa je najbolj zaskrbljujoče dejstvo, da nezaželena e-pošta spodkopava zaupanje potrošnikov v e-trgovino in informacijsko družbo. Učinkovit boj proti spamu je tako ključen za spodbujanje spletne trgovine in vlaganja.

Skupna izjava evropskih in azijskih držav o boju proti spamu je odmev na številna prizadevanja za zaščito pred nezaželeno e-pošto, vključno z nedavno odločitvijo trinajstih članic Evropske unije, da skupaj nastopijo v boju proti nezaželeni elektronski pošti. Te države oziroma njihovi pristojni organi si bodo izmenjevali informacije in sodelovali v preiskavi pritožb, kar naj bi olajšalo iskanje pošiljateljev nezaželenih sporočil.

Za skupen boj proti nezaželeni elektronski pošti so se že na lanskem decembrskem srečanju zavzeli ministri EU za telekomunikacije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10