Vsaka goljufija se začne z dobro vabo, ki je vedno super ugodna cena. Če naletite na oglas, da dobite štiri najnovejše iPhone za le 1200 evrov, potem ste lahko prepričani, da gre za prevaro, opozarjajo na nacionalnem odzivnem centru za omrežne incidente SI-CERT.
Svetujejo, da pred nakupom vedno preverite elektronski naslov prodajalca. Če poslujete s podjetjem, sta znak za alarm naslova electronicmegastore@gmail.com in smartbuy.iphone@yahoo.com. Če kupujete od prodajalca v tujini, vedno nakažite kupnino prek sistema PayPal, ob nakupu v Sloveniji izberite plačilo po povzetju. Nikoli in nikdar ne pošiljajte denarja po pošti. Preberite, kje lahko brezplačno preverite, ali imate opravka z goljufi ...
Na policiji tudi opozarjajo na posebno previdnost pri trgovanju po spletu, saj je ob porastu spletnih nakupov tudi čedalje več prevar in zlorab. Goljufi na spletnih oglasnikih, ki jih dnevno obišče več tisoč ljudi, oglašujejo mobilne telefone, večfunkcijske naprave, glasbila, domače živali, osebna vozila, kmetijsko mehanizacijo in drugo.
Praviloma se predstavljajo kot fizične osebe oziroma zastopniki pravnih oseb, s kupci komunicirajo po telefonu ali spletu, izogibajo se osebnemu stiku. Za dobavo blaga praviloma zahtevajo kupnino vnaprej, nato pa blaga ne dobavijo. Zanašajo se na naivnost in neizkušenost žrtev, največkrat poslujejo iz tujine.
Če postanete žrtev goljufije ali poskusa goljufije, zavarujte in shranite elektronsko komunikacijo na nosilec podatkov, sporočila natisnite in si zabeležite ostale podatke, primer tudi prijavite na policiji.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.