“Bilo bi prenevarno, da bi lahko ljudje na spletu počeli kar koli, pa ne bi bilo mehanizma, kako jih izslediti,” pravi. “Zasebnost uporabnikov je za nas zelo pomembna, je človekova pravica, vendar zasebnost ni enako anonimnost. Če kdo želi zagrešiti zločin, se pač ne moremo strinjati, da ima pravico, da to stori popolnoma anonimno in ga zato tudi nihče ne preganja.”
Zbrani Googlovi podatki so tako na voljo vladam in pravosodnim organom, če se pojavi sum o nečednih poslih posameznika na spletu. Vse več uporabnikov pa skrbi, kaj bi se utegnilo zgoditi v prihodnosti, če bi podatki padli v napačne roke.
Podobne pomisleke imajo tudi uporabniki Facebooka, kjer so prav tako napovedali, da zasebnosti uporabnika ne bodo krepili, ampak prej obratno. Številni raziskovalci se zato ukvarjajo z idejami, kako v prihodnosti ljudi zavarovati, da jih 'neumnosti' iz mladosti na spletu ne bodo spremljale vse življenje. Podatki namreč na spletu trenutno nimajo roka trajanja, in ko ste vi že pozabili na neko objavljeno fotografijo ali zapisan stavek, splet še ni! Preberite zgodbe ljudi, ki so jim objave na spletu skoraj uničile življenje, kakšne možnosti varovanja in brisanja podatkov se napovedujejo za prihodnost in zakaj so vse glasnejši predlogi, da mi morala možnost tožbe 'facebook prijatelja', ki bi o vas objavil škodljive informacije, obstajati v zakonodaji.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.