Znanost in tehnologija

Hekerji lovijo denar

Bilbao, 31. 12. 2006 11.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Lestvica najpogostejših računalniških virusov se je med letom le malo spreminjala.

Značilnost letošnjega leta na področju okužb z računalniškimi virusi je, da ni bilo velikih virusnih epidemij. Lestvica najpogosteje odkritih virusov se je med letom le malo spreminjala, kar pa ne zmanjšuje možnosti okužb. Napadi so postali tišji in bolj specifični, saj jih vse bolj motivirajo finančne koristi in ne več svojevoljno napadanje tujih računalnikov, ugotavljajo v računalniškem podjetju Panda Software.

Današnji "napadalci" lovijo denar, ugotavlja direktor laboratorijev Pandalabs Luis Corrons. "Tveganje virusne okužbe je večje kot kdaj koli. Prvič zaradi strategije simultanega širjenja številnih različic zlonamernih kod, kot sta bila npr. Bagle ali Gaobot, in s tem povečanja verjetnosti okužbe, in drugič, ker je večina napadov sedaj finančno motiviranih in zato bolj diskretnih," je dodal.

Najpogostejši črvi

Po ugotovitvah podjetja je bil letos, že drugo leto zapored, najpogosteje odkrit Sdbot.ftp. Pojavil se je leta 2004 in šest mesecev pozneje zasedel prvo mesto na lestvici desetih najpogosteje odkritih virusov. Nevarnost tega črva je klasificirana kot "srednja" in obstajalo je več različic z enakim načinom napadanja naključnih naslovov IP, izkoriščanjem sistemskih ranljivosti in nalaganjem kopije črva prek FTP. V letu 2006 je bil Sdbot.ftp odgovoren za 2,62 odstotka vseh okužb.

Drugi na lestvici desetih najpogostejših je Netsky.P, ki je bil odkrit v 1,22 odstotka okužb, se je prvič pojavil leta 2004 in se širi prek elektronske pošte ter aplikacij za izmenjavo datotek v omrežjih P2P. Črv izkorišča ranljivost Exploit/iframe v brskalniku Internet Explorer.

Današnji "napadalci" lovijo denar, ugotavlja direktor laboratorijev Pandalabs Luis Corrons
Današnji "napadalci" lovijo denar, ugotavlja direktor laboratorijev Pandalabs Luis Corrons FOTO: Reuters

Na tretjem mestu je Exploit/Metafile, ki je zakrivil dober odstotek okužb. Ta koda je narejena za izkoriščanje kritične ranljivosti v knjižnici GDI32.DLL v sistemih Windows 2003/XP/2000. Če je računalnik ranljiv, Metafile omogoči izvršitev kode, ki se potem lahko uporabi npr. za nalaganje in zaganjanje vohunskih programov.

Črv Tearec.A., ki se širi po elektronski pošti in računalniških omrežjih, lahko onemogoči določene protivirusne programe. Na lestvici sledijo trojanec Q.host.gen, Torpig.A (trojanec, ki krade gesla, shranjena na določenih storitvah sistema Windows), Sober.AH.worm!CME-681 (črv, ki zaključi več procesov, vključno s tistimi, ki pripadajo varnostnim orodjem), Parite.B (virus, ki okuži datoteke PE s končnicami EXE ali SCR), Gaobot.gen (generični detektor za družino črvov Gaobot, ki izkorišča programske ranljivosti) in Bagle.pwdzip (detektor za razvpito družino Bagle).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.