Znanost in tehnologija

IBM za zgodovino

Ljubljana, 12. 08. 2006 18.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na današnji dan pred petindvajsetimi leti je IBM vstopil na trg računalnikov za osebno rabo.

Z modelom osebnega računalnika IBM 5150 je podjetje IBM pred natančno 25 leti vstopilo na trg računalnikov za osebno rabo.

Tipkovnica
Tipkovnica FOTO: Reuters

Do konca sedemdesetih let so bili v IBM-u prepričani, da bodo končni uporabniki tako v podjetjih kot na domu uporabljali samo terminale, ki bodo priklopljeni na njihove strežnike. Vse aplikacije naj bi torej izvajali na zelo zmogljivih računalnikih, ki bi jih, seveda, lahko zagotovil samo IBM. Uporabniški terminali naj bi vsebovali samo toliko 'pameti', da bi se znali povezati s strežnikom. Pojav osebnih računalnikov, kot je bil Apple II iz leta 1979, in prve programske preglednice VisiCalc pa je pospešil uporabo osebnih računalnikov v podjetjih, kjer je IBM želel zadržati primat.

IBM-ov vstop na trg osebnih računalnikov je izgledal kot eksperiment. Čim prej in s čim manj truda so želeli pokriti majhen, vendar hitro rastoč trg s svojim izdelkom, zato so pri tem prekršili nekaj lastnih pravil. Namesto svojega RISC procesorja 801 in zanj napisanega operacijskega sistema so izbrali opremo zunanjih dobaviteljev (manj zmogljiv procesor Intel 8088 in Microsoftov PC-DOS operacijski sistem).

IBM-ov favorit pri izbiri procesorja je bila Motorola in njen procesor 68000. Ker pa so pri Motoroli priznali, da ne bodo mogli zagotoviti zadostne količine procesorjev v danem roku, se je IBM odločil za Intel.

Za operacijski sistem so v IBM-u najprej navezali stik z avtorjem CP/M-a Garyjem Kildallom in hitro obupali zaradi njegove arogance ter nepripravljenosti na sodelovanje. Ker so imeli dobre izkušnje z Microsoftom, s čigar programskim jezikom Basic naj bi opremili novega IBM PC-ja, so Billu Gatesu, kljub temu da ni imel razvitega operacijskega sistema, naročili, naj napiše novega. Microsoft je kmalu zatem od Seatle Computer Products za 25.000 dolarjev odkupil pravice za operacijski sistem 86-DOS. Microsoft je tako IBM-ov nov osebni računalnik opremil z operacijskim sistemom PC-DOS (zares 86-DOS 1.14) in interpreterjem Basic.

IBM PC je postal standard zaradi močne blagovne znamke, odprte arhitekture, ki so jo hitro začeli kopirati po vsem svetu in dobre pogramske opreme.

Vendar pa 12. avgust 1981 lahko štejemo za začetek vzpona Microsofta ter Intela, ne pa tudi za začetek dobe osebnih raunalnikov. Ta se je leta 1979 začela z distribucijo preglednice VisiCalc na računalnikih Apple II.

Apple še vedno izdeluje osebne računalnike in še zmeraj ne dovoli, da bi kdo drug izdeloval računalnike z isto zgradbo. Zato ostajajo na nekaj 'elitnih' odstotkih trga osebnih računalnikov. IBM pa je pred dvema letoma svoj oddelek za izdelavo osebnih računalnikov prodal kitajskemu gigantu Lenovo. Ali se vrača doba superračunalnikov, na katerih bomo od doma poganjali aplikacije in jih plačevali po uporabi?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

IT_kritik
13. 08. 2006 10.54
Doba superračunalnikov še ni tu. Vedno bolj pa se z razvojem malih računalnikov (telefonov,igralnih konzol,iPod,dlančnikov) prav evolucijsko razvija ideja o centralnem računalniku za shranjevanje podatkov in t.i. konzol.Nebi se preveč čudil če bi nekje v prihodnosti imeli po stanovanju konzole (majhne računalnike z malo spomina za specifično rabo tipkovnice in monitorje) pri čemer bi bili ti priključeni na skupni centralni računalnik v hiši.Na zadnje vprašanje ali se vrača doba superračunalnikov...Ko bo večina ljudi na svetu imela povezavo z vsaj 1GB/s prenosom bodo začeli prodajati tudi te storitve.Nikoli pa se ne bo zgodilo , da bi plačevali velike aplikacije po uporabi kot to nekateri radi verjamejo.