Gospodarska kriza ni prizanesla niti IT-sektorju. Številna globalna podjetja so zmanjšala število zaposlenih, nekateri pa so se vendarle lahko pohvalili tudi z dobički.
Takšen primer je Apple, ena najbolj prepoznavnih blagovnih znamk na svetu. Šefa Steva Jobsa so razglasili za direktorja desetletja, saj mu je uspelo podjetje iz strogo računalniškega sektorja prek iPhonov, iPodov, namiznih računalnikov, iTunesov in drugih aplikacij pripeljati v praktično v vsak dom.
Slabo ni šlo niti Microsoftu, ki je jeseni ponudil izboljšano, sedmo generacijo operacijskega sistema Windows, ki je takoj izšel tudi v slovenščini. Podatki o prodaji so dobri.
Nekoliko slabše gre Microsoftovemu spletnemu brskalniku Internet Explorer, ki ima še vedno največ uporabnikov na svetu, vendar je konkurenčna Mozilla Firefox zmanjšala zaostanek. Svoj brskalnik Chrome je predstavil tudi Google, ki je kozmetično spremenil tudi svoj iskalnik – nekoliko je povečal iskalno okno.
Rekordi Facebooka in Twitterja
Na spletu še naprej kraljujejo socialna omrežja. Facebook je postal praktično življenjski stil, po zadnjih podatkih ima že več kot 350 milijonov uporabnikov po vsem svetu, v naslednjih mesecih naj bi bilo na Facebooku že fantastičnih 500 milijonov ljudi.
Leto 2009 pa zagotovo pripada tudi mikroblogerskemu servisu Twitter, ki je predvsem v prvi polovici leta pridobil največ uporabnikov, ki komunicirajo s kratkimi in udarnimi sporočili. Prednost je izjemno hitra odzivnost, kar je spodbudilo dogovor z iskalnikoma Google in Bing, ki omogočata tudi iskanje po t. i. "twittih" v realnem času.
Pametni telefoni in prenosniki
Priljubljenost spletnih omrežij je zagotovo vse večja tudi zaradi naraščajoče uporabe naprednih, t. i. pametnih telefon. Uporaba spleta prek mobilnika je postala čisto vsakdanja stvar. Na mobilni sceni je seveda še vedno največji hit iPhone. Apple je pred poletjem na tržišče poslal nadgrajeni model 3GS, ki pa v Slovenji kot eni redkih držav uradno ni naprodaj.
Zgodba o uspehu so tudi mini prenosniki, v primerjavi z letom 2008 se je prodaja povečala kar za 108 odstotkov – prodanih je bilo več kot 33 milijonov. Napoveduje se tudi že prenosnik s tridimenzionalnim zaslonom.
Pirati v Evropskem parlamentu
Švedska piratska stranka je na evropskih volitvah zbrala 7,1 odstotka glasov in dobila enega poslanca. Prizadevajo si za reformo avtorskih pravic in odpravo sistema patentov. Opozarjajo na spoštovanje svobode govora, ki jo omogoča internet. Zanimivo, da se je ideja o ustanovitvi piratske stranke pojavila tudi v Sloveniji, Robert Pal je začel s somišljeniki zbirati potrebne podpise.
Veliko je bilo neznank tudi o najbolj priljubljeni spletni strani za izmenjavo piratskih datotek The Pirate Bay. Za nekaj ur so jo odklopili, vendar se je z novim lastnikom ponovno vrnila. Napovedi o komercializaciji, torej plačljivosti, se zaenkrat še niso uresničile.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.