Še nedavno so 'apostoli' nove računalniške ere prisegali na geslo: „Računalnik v vsako učilnico“. Nasedli so jim šolski ministri in prosvetni politiki vseh barv, računalniška industrija pa jim je pridno pihala na dušo in polnila svoje žepe.
Medtem ko si v nekaterih industrijskih državah še vedno prizadevajo, da bi imeli v učilnicah čim več namiznih računalnikov na vsakega učenca, pa se je prav v ZDA, središču tehničnega napredka, zgodil preobrat.
„Z uporabo računalnikov pri pouku se je uspešnost učencev komaj opazno povečala,“ je za New York Times povedal Mark Lawson, pedagoški vodja enega od šolskih okolišev v New Yorku. V njegovem šolskem okolišu so bili prvi v ZDA, ki so v učilnice namestili namizne računalnike za vsakega šolarja. Lawson zdaj obžaluje odločitev, ki jo je sprejel pred sedmimi leti.
Digitalni učni programi so se pokazali kot neuporabni, oziroma še huje: kot škodljivi. Najstniki svojih računalnikov med poukom denimo ne uporabljajo za vaje iz matematike in komuniciranje z učiteljem. Namesto tega si ogledujejo spletne strani komercialnih ponudnikov in si z interneta shranjujejo pornografske vsebine.
Starši zahtevajo zgodovino namesto Super Maria
Vsi poskusi šol, ki so jih množično opremili z računalniki, so v prizadevanjih po izboljšanju rezultatov izobraževalnega procesa neslavno propadli. Varnostne nastavitve, ki naj bi preprečevale dostop do neželenih spletnih vsebin, so mladostniki brez težav zaobšli. „Učitelji poročajo, da računalniki niso olajšali poučevanja, temveč so ga celo otežili,“ pravi Lawson.
Do podobnih ugotovitev so prišli avtorji študije, ki jo je naročilo ameriško ministrstvo za izobraževanje: glede izboljšanja storilnosti učencev ni nobene razlike, če imajo na šolah računalnike ali pa so brez njih. Tudi starši so razočarani. "Pričakujem, da se moj sin kaj nauči o zgodovini, ne pa da ima igrico s Super Mariom v malem prstu,“ je povedal oče nekega učenca iz mesta Liverpool v zvezni državi New York.
Računalnik na vsakega drugega učenca
Šolske oblasti v ZDA že nekaj let močno podpirajo digitalizacijo šol, tako da ima po zadnjih podatkih že vsak četrti ameriški najstnik svoj šolski računalnik. Do leta 2011 naj bi ga imel vsak drugi učenec. Vse to stane milijarde dolarjev proračunskega denarja, ki bi ga lahko po mnenju izvedencev naložili mnogo bolje. Medtem se v šolah dogaja preobrat: mnoge gimnazije so se že odločile, da bodo računalnike odstranile.
Zgrešena naložba
Posamezni šolski okoliši so za nakup računalnikov plačali na milijone dolarjev, zdaj pa se šole odločajo za opuščanje programa. Stroški vzdrževanja po preteku garancijske dobe naprav so velikanski, nekatere pa je treba zaradi vedno zmogljivejših aplikacij obnavljati. „Novi mediji ne pomagajo učencem do boljših ocen,“ pravi Mark Warschauer, profesor pedagogike na Kalifornijski univerzi. Ob tem ko poudarja, da lahko delo z računalnikom spodbuja kreativnost in samostojnost mladostnikov, pa opozarja: „Ko gre za kratkoročne učne cilje, so namizni računalniki v učilnicah napačno sredstvo.“
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.