Znanost in tehnologija

Izgon računalnikov

New York, 08. 05. 2007 12.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Politiki so nasedli IT apostolom, češ da lahko uporaba računalnika izboljša kvaliteto pouka in uspešnost učencev.

Še nedavno so 'apostoli' nove računalniške ere prisegali na geslo: „Računalnik v vsako učilnico“. Nasedli so jim šolski ministri in prosvetni politiki vseh barv, računalniška industrija pa jim je pridno pihala na dušo in polnila svoje žepe.

Medtem ko si v nekaterih industrijskih državah še vedno prizadevajo, da bi imeli v učilnicah čim več namiznih računalnikov na vsakega učenca, pa se je prav v ZDA, središču tehničnega napredka, zgodil preobrat.

„Z uporabo računalnikov pri pouku se je uspešnost učencev komaj opazno povečala,“ je za New York Times povedal Mark Lawson, pedagoški vodja enega od šolskih okolišev v New Yorku. V njegovem šolskem okolišu so bili prvi v ZDA, ki so v učilnice namestili namizne računalnike za vsakega šolarja. Lawson zdaj obžaluje odločitev, ki jo je sprejel pred sedmimi leti.

Digitalni učni programi so se pokazali kot neuporabni, oziroma še huje: kot škodljivi. Najstniki svojih računalnikov med poukom denimo ne uporabljajo za vaje iz matematike in komuniciranje z učiteljem. Namesto tega si ogledujejo spletne strani komercialnih ponudnikov in si z interneta shranjujejo pornografske vsebine.

Starši zahtevajo zgodovino namesto Super Maria

Vsi poskusi šol, ki so jih množično opremili z računalniki, so v prizadevanjih po izboljšanju rezultatov izobraževalnega procesa neslavno propadli. Varnostne nastavitve, ki naj bi preprečevale dostop do neželenih spletnih vsebin, so mladostniki brez težav zaobšli. „Učitelji poročajo, da računalniki niso olajšali poučevanja, temveč so ga celo otežili,“ pravi Lawson.

Do podobnih ugotovitev so prišli avtorji študije, ki jo je naročilo ameriško ministrstvo za izobraževanje: glede izboljšanja storilnosti učencev ni nobene razlike, če imajo na šolah računalnike ali pa so brez njih. Tudi starši so razočarani. "Pričakujem, da se moj sin kaj nauči o zgodovini, ne pa da ima igrico s Super Mariom v malem prstu,“ je povedal oče nekega učenca iz mesta Liverpool v zvezni državi New York.

Računalnik na vsakega drugega učenca

Šolske oblasti v ZDA že nekaj let močno podpirajo digitalizacijo šol, tako da ima po zadnjih podatkih že vsak četrti ameriški najstnik svoj šolski računalnik. Do leta 2011 naj bi ga imel vsak drugi učenec. Vse to stane milijarde dolarjev proračunskega denarja, ki bi ga lahko po mnenju izvedencev naložili mnogo bolje. Medtem se v šolah dogaja preobrat: mnoge gimnazije so se že odločile, da bodo računalnike odstranile.

Zgrešena naložba

Posamezni šolski okoliši so za nakup računalnikov plačali na milijone dolarjev, zdaj pa se šole odločajo za opuščanje programa. Stroški vzdrževanja po preteku garancijske dobe naprav so velikanski, nekatere pa je treba zaradi vedno zmogljivejših aplikacij obnavljati. „Novi mediji ne pomagajo učencem do boljših ocen,“ pravi Mark Warschauer, profesor pedagogike na Kalifornijski univerzi. Ob tem ko poudarja, da lahko delo z računalnikom spodbuja kreativnost in samostojnost mladostnikov, pa opozarja: „Ko gre za kratkoročne učne cilje, so namizni računalniki v učilnicah napačno sredstvo.“

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

anzeljc@gmail.com
12. 05. 2007 21.02
lepo pozdravljeni vsi ko sem prebiral te vase komentarje me nekaj zanima koliko casa potrebujete da v šolski knižnici najdete knjigo v kateri boste nsli tisti odlomek kjer je Napoleon osvojil današnjo Slovenijo ..... ter koliko casa potrebujete da to utipkate v gooogle mislim razlika v casu je ocita najverjetneje je tudi to da bo otrok prej pozabil letnico iz neta kot pa letnico iz knige ki jo je iskal 3 ure. Vendar kdo na tem svetu si pa zapomni vecino letnic, oz. kašni stavčni členi obstajajo. Človek mora znati vse samo ne pa vse podrobno kajti vse se da dobiti na spletu.
dimitrij.boleslav@yahoo.com
09. 05. 2007 14.58
Halo računalničarji?! Po polomu lažnih obljub o tem, da bo računalnik na vsakem delovnem mestu prinesel blazne dobičke, zdaj so se najdli tudi genijalci, ki pričakujejo, da bodo njihovi otroki pametnejši, ker bodo pri pouku uporabljali računalnik. Računalnik, zagotovo ni orodje, ki bo samo po sebi prineslo boljše učne rezultate. Ampak tudi uporaba kemičnega v primerjavi s tablico in kredo ni pomagala, da bodo moje ocene boljše od ocen mojih staršev. Glede ostalih ugotovitev - slišati je, kot da Američani niso nikoli v knjige skrivali stripe ali slikic... Močno dvomim. Če so učenci (in pogosto tudi učitelj) nemotivirani, je ogled BigBrotherja med poukom edina logična pot za vse tiste zgube, ki jim bo v prihodnosti to edina pot do "uspeha".
IT_kritik
09. 05. 2007 09.18
Ah vse skupi je potrebno gledat iz drugega zornega kota. Katera orodja so tista, ki prinašajo hitrejše učenje? Samo to je pomembno. Orodja ki spadajo v šolo so: programi za delanje prezentaciji (npr powerpoint), video pove več kot risanje po tabli in si ga učenci prej zapomnijo. Nikakor pa računalnik ne sme biti nadomestek za lenobo učitelja, ko si doma napiše prezentacijo in potem samo obrača strani !! To je zelo pomembno saj mora učitelj razmišljati z učenci, da jih bo kvalitetno naučil. Matematičnih izpeljav in postopkov nikakor ne moreš kazat na powerpointu. Lahko pa uporablja računalnik za risanje funkcij in podobno. Zaščita proti brskanju po internetu mora biti med uro vklopljena razen, če se med uro spodbuja učence k lastnemu raziskovanju o učni snovi na internetu. To v teh časih ni problem naredit požarne zaščite, ki bi onemogočala učence. Najhuje je, če učitelji ne znajo uporabljati računalnika dovolj dobro potem je vse zastonj. Kupovanje EDU programov kar vsepovprek pomeni v časih interneta brezvezno trošenje davkoplačevalskega denarja. Lahko bi si pa na primer učitelji omislili Wiki bazirane strani na katerih bi sodelovali pri predstavitvi določenih snovi učencem. To je prihodnost uporabe novih tehnologij NE EDU PROGRAMI, KI JIH UČENCI NE MOREJO UPORABLJATI DOMA!!! Grdo je, ko vidim kakšne banalne programe včasih sponzorira ministerstvo za šolstvo in šport... Kar se tiče pa operacijskih sistemov, ki jih uporabljajo v šoli pa se strinjam, da je Linux več kot dovolj za uporabo med poukom. Pa še bolj poceni bi "skoz pršli" že zaradi vzdrževanja in odganjanja internetnih škodljivcev in nepotrebnega brskanja po internetu.
Ramzess
08. 05. 2007 20.14
Se strinjam z vami, pa ne da gre spet za američane, pa saj ni čudno. Pa zakaj bi mladi v šoli počeli nekaj, in si povzročali težave, če lahko to počnejo doma. Niso težava vsi učenci pač pa nekaj nadpovprečnih posameznikov, ki to obvladajo in naučijo še druge, mar ni to bistvo učenja. Marsikaj se danes da, samo kaj ko so nekatari tako nesposobni, da jih bolj skrbi omejenje in onemogočanje, kot pa da bi se z mladimi pogovorili kaj je dovoljeno in kaj ne ter koliko česa in kdaj je dovoljeno. Pa tudi sicer mladi in otroci več računalniškega znanja dobijo zunaj šole kot v njej. u201EKo gre za kratkoročne učne cilje, so namizni računalniki v učilnicah napačno sredstvo.u201C Res je zgrešeno, komu koristi računalnik, če ga ne moreš nositi s sabo. Komu pa se da vsak presnemavat delo iz računala na CD in doma iz CD na računalo, a ni škoda časa. u201EUčitelji poročajo, da računalniki niso olajšali poučevanja, temveč so ga celo otežili,u201C To trdijo učitelji, ki ne obvladajo različnih programov, računalnikov in računalniških omrežij, ne znajo izkoristi možnosti, ki ga vse to ponuja. To je res lahko problem. "Pričakujem, da se moj sin kaj nauči o zgodovini, ne pa da ima igrico s Super Mariom v malem prstu,u201C Ta izjava je najbolj banalna, dvomim da ta oče obvlada računalnik in računalniško omrežje, pa tudi zgodovine očitno ne pozna. Zgodovina je ja eden najbolj spornih predmetov v šoli, je v resnici precej drugačna kot uči omejen šolski sistem. Razen če v ozadju ni spet tista čudna politika omejevanja oz. kontroliranje količine znanja mladih rodov. Šolski sistem je po mnenju nekaterih zaradi tega precej sporen, skozi njega svetovna oblast uravnava kaj in koliko bo svetovna javnost znala in vedela, da ne bi zaradi znanja javnosti trpeli njihovi interesi in globalni cilji in da lažje vzdržujejo kontrolo nad nevednimi ljudmi in jih izrablja v korist lastnih interesov in ciljev. Znano ne. Marsikomu tudi ne diši, če je 'učenec' pametnejši od 'učitelja'.
Vegos
08. 05. 2007 15.38
dr.ruco, to pa potem pomeni da učenci v šoli z USBja tudi ne bi mogli brati svojih seminarskih nalog, itd.
dr.ruco@gmail.com
08. 05. 2007 15.30
tudi v windowsih se da urediti, da ne mores brati iz usbja, cdroma, disketnika in podobna, samo znati moras.
whereareweheadedto
08. 05. 2007 15.26
Jaz se poklicno ukvarjam z uporabniškim okoljem ter nadzorom in imam stranke (večja podjetja), kjer se lahko zaklene dobesedno vse. Tudi če veš, kaj moraš početi, bi to bilo tako očitno, da bi te ujeli in za vse zaposlene izven IT oddelka v tem podjetju je praktično nemogoče prikrito početi nedovoljene stvari. Problem pri takih stvareh je vedno v implementaciji. Na žalost jaz vidim vedno več garažnih implementacij na račun prihranjenih nekaj odstotkov. Prav, naj pa računalnike ven vržejo če ne znajo z njimi.
Vegos
08. 05. 2007 15.17
Niso preneumni, samo v interesu jim ni uporabljat neameriško programsko opremo, če lahko ameriško. Hej, v ZDA je še vlaganje v neameriške delnice kaznivo dejanje!
ernest83
08. 05. 2007 15.13
V linuxu se vse da. Samo američani so preveč neumni za to.
Vegos
08. 05. 2007 15.08
OK, kako boš pa preprečil igranje Super Mariota? Če ne gre drugače si ga človek lahko naloži na USB in ga od tam igra - če so že trdi diski zaklenjeni.
dr.ruco@gmail.com
08. 05. 2007 14.34
ze si najbolj osnovni ruterji podpirajo funkcije da ne dovolijo na nekatere strani s nedovoljenimi vsebinami. recimo, ce je v URL naslovu beseda sex, rutr povezavo zavrne. racunalnik je odlicen ucni pripomocek, samo onemogociti je treba reci ki se jih ne potrebuje.
mcgregorslo@hotmail.com
08. 05. 2007 13.31
Komot bi se dalo zaščiti računalnike... samo predvidevam, da niso znali in se tudi niso trudili...dve besedi: group policy
tasty
08. 05. 2007 13.25
je precej možnosti za učinkovito omejevanje uporabe računalnika, le dobro usposobljenega administratorja potrebuješ. recimo internet se lahko omeji tudi z routerjem ali proxy-jem, ne samo lokalno z raznimi programi na računalniku, ki jih mulci lahko potem onesposobijo. pa tudi to da so zaščite po šolah onesposobljene s strani učencev ni toliko problem v slabi programski opremi kot pa v nesposobnem administratorju. če bi bilo vse to urejeno so pa računalniki po šolah definitvno nepogrešljiva oprema.
movingCake
08. 05. 2007 13.19
ej, ce ti mrezni kabel iz racunalnikov v ucilnici vodi samo do solskega serverja, na keterem je shranjen ucni material, server pa tudi ni povezan v internet, bos zelo tesko nasel junaka, ki bo znal obiti varnostne mehanizme in se povezati na internet. Drugace imas pa prav, kar se varnostnih mehanizmov tice . Ce se hoce, se da. Samo to velja tako za ucence, kot za administratorje. Kar pa pomeni, da morajo sole poleg racunalniske opreme kupiti se (sposobnega) administratoja. In tako bo pouk v 98 primerov potekal nemoteno.
Vegos
08. 05. 2007 13.08
Gibanica, mislim da bi se skokovito povečal delež učencev, ki obvladajo odprtokodno programiranje in podobne zadeve (in bi na ta način spet lahko prišli do tistih vsebin in bypassali varnostne mehanizme)
movingCake
08. 05. 2007 13.06
hja ... ce ima ucenec dostop do interneta in ostalih (ne ucno usmerjenih) programov se sploh ne cudim, da ni povecanja uspesnosti. Zanima me kaksen bi bil rezultat, ce bi ucenci imeli dostop samo do tistih vsebin (programov) katere rabijo pri pouku ...
Vegos
08. 05. 2007 12.39
Nisem presenečen...