Prvi mož kanadskega proizvajalca blackberryjev Research in Motion (RIM) Mike Lazaridis je sporočil, da se storitve telefonov blackberry po treh dneh motenj končno izboljšujejo. Ni pa mogel napovedati, kdaj bo delovanje popolnoma brezhibno. Posvaril je, da do tehničnih težav še lahko pride.
"Vzpostavili smo normalno delovanje v Evropi, na Bližnjem vzhodu, Indiji in Afriki, čeprav med popravili še vedno lahko pride do kakšnih okvar," je povedal. "Rad bi vam povedal natančen datum, kdaj bodo vse težave odpravljene, a tega v tem trenutku še ne morem storiti. Vem, da smo vas razočarali. Od nas pričakujete več. Tudi sam od nas pričakujem več!“ je še dodal. Ob tem je obljubil, da bodo situacijo še naprej podrobno spremljali, da se bodo izognili ponovitvi težav.
Tehnološki mrk s hudimi posledicami
Lisa Simpson je imela svoj mobilnik pri sebi, saj je pričakovala sklenitev dogovora s stranko za posel za njeno podjetje, ki se ukvarja s prevajanjem, poroča britanski časopis The Guardian. Ker ni bila v pisarni, je potrditev dogovora pričakovala na svojem telefonu, vendar sporočila ni in ni bilo. Ko pa je prišla domov, je na svojem računalniku prebrala le še elektronsko sporočilo, v katerem je bilo zapisano, da se je stranka odločila najeti drugo podjetje, ker se jim ona ni javila pravočasno. Tako je izgubila za več kot 300 evrov vredno naročilo. Vendar je Lisa le ena izmed na desetine milijonov uporabnikov teh telefonov, ki po svetu čutijo težave s strežniki.
V času, ko strežniki ne delujejo, namreč ni mogoče sprejemati elektronske pošte, sporočil, prav tako pa je oteženo brskanje po spletnih straneh. Problem, ki ga je na lastni koži občutila Simpsonova, pa je veliko večji, če gre pri poslu za znatno višje vsote. In ravno s takimi se ukvarjajo borzni posredniki in špekulanti po Evropi, ki prav tako uporabljajo te vrste telefonov in prek njih pričakujejo zadnje novice o evru.
"Večja podjetja, ki se zanašajo na tovrstno tehnologijo, bi to lahko zelo ohromilo," je dejala Carolina Milanesi, analitičarka na področju pametnih telefonov pri podjetju Gartner. Njeno podjetje prav tako uporablja telefone blackberry, sama pa je lastnica iPhona. Prav Apple je v zadnjem času začel prodirati na trg, na katerem sicer še vedno dominirajo blackberryji. Prednost slednjih je, da so sporočila, poslana s temi telefoni, enkriptirana in jih ni mogoče razvozlati.
Strokovnjaki se s problemom ukvarjajo že od ponedeljka. Težave naj bi se začele, ko so vzdrževalci sistema želeli opraviti nadgradnjo, tako softversko kot tudi hardversko. Šlo naj bi predvsem za sistem, ki podpira Evropo, Bližnji vzhod, Afriko in Indijo. V sredo so se težave razširile še na Severno Ameriko.
Viri iz podjetja RIM pa so povedali, da je problem nastal že leta 2007. Vendar je bilo takrat po svetu le 5,5 milijona uporabnikov, avgusta letos pa je te telefone uporabljalo kar 70 milijonov uporabnikov po svetu. Nekdanji uslužbenec podjetja RIM je dejal, da so se šele pred kratkim odgovorni zganili in ugotovili, da bi bilo treba sistem ustrezno prilagoditi, da bo lahko obdelal 12-krat večje obremenitve prometa. Prav sedanji izpad sistema pa naj bi bil posledica preobremenitve.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.