Marsikomu prekipi in se odloči, da ne želi več svojega imena in fotografij na svetovnem spletu. Kako pa izbrisati sledi svojega življenja v omenjenem svetu? Veliko je takšnih, ki so na svojih profilih na družbenih omrežjih objavljali neprimerne vsebine, fotografije in komentarje. Ali je sploh možno zbrisati te sledi in kako to storiti na najhitrejši način? Britanski Guardian je objavil nekaj nasvetov.
Če imate profil na Facebooku, potem spremenite vse nastavitve na zasebne. Prav tako preverite, na katerih fotografijah so vas vaši "prijatelji" označili. Če vam ni všeč, kar vidite, postavite miško na fotografijo in zgoraj desno se bo prikazal svinčnik. Kliknite in izberite opcijo, da želite zbrisati oznako z vašim imenom.
Če imate profil na Google Bloggerju, ga enostavno izbrišite. Tako bodo izginile vse vaše objave in tudi komentarji. Isto storite v primeru profilov na Wordpressu in Tumblrju. Ko to storite, vpišite svoje ime in priimek v internetni iskalnik, pri tem pa na začetku in koncu zapisa postavite narekovaje. Tako boste odkrili, kje so še sledi, ki ste jih pozabili izbrisati. Seveda pa morate upoštevati, da novičarske spletne strani ne bodo umikale vašega imena, če ste del novic.
Drugače pa je, če ste pisali po forumih. Morda lahko objave sami izbrišete, v nasprotnem pa lahko prosite administratorja foruma, da izbriše komentarje z vašim imenom. Seveda pa morate imeti za izbris dober razlog.
Če ste objavljali fotografije na Facebooku ali Flickrju, jih izbrišite, nato pa z iskalnikom podob preverite, če ste bili pri tem uspešni. Težava je v tem, da se bodo določeni podatki in gradiva shranila v internetnem arhivu, tako da boste imeli težave, da uspešno izbrišete vse zadetke s svojim imenom.
Tudi če vam uspe izbrisati vse objave z vašim imenom, vas bo vztrajen "detektiv" morda kljub temu odkril. Nikoli namreč ne veste, kaj na družbenih omrežjih počnejo vaši prijatelji, ki morda objavijo kakšen vaš podatek ali fotografijo.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.