Del trgovcev iz združenja za trgovino pri GZS je po napovedih prek odvetnika Mihe Šipca na ustavno sodišče vložil zahtevo za presojo ustavnosti uredbe o zneskih nadomestil za privatno in drugo lastno reproduciranje, ki se je začela uporabljati 21. oktobra. Trgovci predlagajo tudi zadržanje izvajanja uredbe, ki ji zlasti očitajo, da pri določeni višini nadomestil ne spoštuje načela sorazmernosti.
Odločitev glede zahteve za zadržanje izvajanje uredbe naj bi bila znana v nekaj tednih, je povedal Šipec. Po njegovih besedah pa je težko napovedati, kdaj bo sodišče odločilo o celotni zadevi.
Trgovci so se pri pripravljanju uredbe zavzemali za to, da nadomestila ne bi bila določena absolutno, ampak da bi se določil delež od nabavne cene izdelka. Njihova višina bi morala biti nekaj odstotkov cen teh izdelkov, menijo, medtem pa po njihovih izračunih uredba določa nadomestila v višini okoli 30 do 40 odstotkov, v enem primeru pa celo 110 odstotkov nabavne cene. Uredba določa denarno nadomestilo glede na vrsto naprave oziroma nosilca (npr. spominska kartica, avdio in video zapisovalnik, CD, DVD, računalniška enota za CD in DVD, fotokopirni stroj), in sicer se ta giblje med osem in 7000 tolarji.
Izvajanje uredbe bi slovenske trgovce postavilo v neenakopraven položaj v primerjavi s trgovci v sosednjih državah, poudarjajo trgovci. Kot pojasnjujejo, bi morali namreč prilagoditi cene, s čimer bi verjetno izgubili precej kupcev, opozarjajo pa tudi na potencialen razmah tihotapljenja iz jugovzhodnih držav.
Uredba se sicer v praksi ne uporablja, saj bi morala nadomestila pobirati ena kolektivna organizacija. Po navedbah urada za intelektualno lastnino imetniki pravic še niso vložili zahteve za podelitev dovoljenja, ki ga kolektivna organizacija potrebuje. Tako se do ustanovitve ustrezne kolektivne organizacije - oziroma dokler ena od organizacij ne bo pridobila dovoljenja - tudi nadomestilo ne bo pobiralo.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.