Znanost in tehnologija

Kdo bo spletni šef?

Ljubljana, 28. 10. 2006 10.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

ZDA nadzora nad internetom ne želijo prepustiti Združenim narodom. Na vrhu v Atenah bodo razpravljali tudi o tem.

Generalna skupščina Združenih narodov
Generalna skupščina Združenih narodov FOTO: Reuters

Naslednji teden se bo v Atenah zbralo več kot 1200 predstavnikov različnih podjetij in organizacij ter diplomatov in ministrov s področja tehnologije in informatike na vrhu Združenih narodov, na katerem bo ustanovljen Internet Governance Forum (IGF - Forum za upravljanje z internetom). Na vrhu se bo uradno razpravljalo o svobodi govora in dostopa do informacij, znanja in idej, varnosti, podpori različnim jezikom ter možnostim dostopa do interneta.

V ozadju vrha bo boj med Združenimi narodi in ZDA okoli vprašanja, ali in kdaj bodo ZDA prepustile ZN nadzor nad organizacijo, ki skrbi za podeljevanje naslovov na internetu. Trenutno ima ves nadzor nad tem, koliko in katere IP številke bo kdo lahko uporabljal ter kdo bo skrbel za dodeljevanje internetnih imen ICANN (Internet Corporation for Asigned Names and Numbers). Da je ICANN še zmeraj pod direktnim nadzorom ZDA, se izkazalo pri zapletu z registracijo nove vrhnje internet domene .xxx, ko je ICANN na pritisk ZDA preklicala že sprejeto odločitev za registriranje nove domene.

ICANN skrbi za vsebino korenskih domenskih strežnikov (DNS root name servers), ki imajo podatke o vseh obstoječih vrhnjih domenah. ICANN je ustanovljen s strani ameriškega ministrstva za trgovino, ki ima direkten vpliv na njegove odločitve.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

robinud@volja.net
02. 11. 2006 10.51
1.) IPv6 ni nič rešil, ker ga noben ne uporablja. 2.) Težko se bo širil, ker je treba vsak program spremeniti, da ga lahko uporablja. 3.) Nič ne zmanjkuje IP številk (verzije 4).
User180302
01. 11. 2006 07.56
malo pojasnil> 1. ZDA nimajo direktnega vpliva na podeljevanje IP naslovov. Naslovni prostor je porazdeljen med pet svetovnih regionalnih centrov, res pa je, da je ICANN vrhovna krovna organizacija, ki bedi nad pravicno porazdelitvijo. Do sedaj ni bilo glede tega ni nobene nepostene igre in ni strahu, da bi zaradi take organiziranosti bila komu odvzeta pravica, da dobi ustrezni IP naslov. Prej nasprotno - posamezne drzave si pravico kontrole dodeljevanja IP naslovov zelijo uzakoniti v svojo zakonodajo (in v glavnem so to prav tiste drzave, ki najbolj na glas oporekajo sedanji organiziranosti upravljanja interneta). 2. IP naslovov se zlepa ne bo zmanjkalo. Do panike je prislo pred nekaj leti, ko je bil najmanjsi mozen blok IP stevilk tako imenovana "C klasa", torej 256 naslovov. Po reformi ("class-less allocation") temu ni vec tako in casovna meja zasicenja se je pomaknila krepko v prihodnost. Poleg tega se je mnoziva IP naslovov z uvedbo novega sistema IPv6 razsirila na miljarde miljard miljard, kar po tudi najbolj pesimisticnih ocenah zadosca vsaj za dve naslednji stoletji.
User134828
30. 10. 2006 20.30
Kar naj Američani obdržijo, če ne bojo tiste, ki so proti zbombardirali!
User52304
30. 10. 2006 19.06
Kar naj ZDA obdržijo nadzor nad tem. Jim je najlažje zaupati. OZN ni primeren za to.
User99522
30. 10. 2006 10.25
Upam, da ne američani... Kajti oni znajo ravno najbolje igrati Big Brotherja proti navadnim uporabnikom. Že dejstvo, da imajo monopol nad dodeljevanjem IP številk je zastrašujoče. Glede na to, da bo čez nekaj let teh številk zmanjkalo, se bojim, da bo prišlo do diskriminacije različnih držav oz. institucij. Še nekaj... Dajte v novem članku sporočit, kako se bodo odločili glede upravljanja z internetom!