Računalnik, imenovan Tianhe-1A, je kar 1,4-krat močnejši od prejšnjega zasledovalca, ki so ga sestavili pred tremi leti in nadgradili pred enim v ameriškem Tennesseeju na računalniškem inštitutu. Kitajci so se na prvo mesto uvrstili prvič po letu 1993, ko so nemški znanstvenik Hans Mauer in njegova ameriška kolega Jack Dongarra in Erich Strohmaier začeli voditi lestvico TOP 500, kamor se uvrščajo najmočnejši sodobni računalniki.
Uradniki iz Kitajskega raziskovalnega centra narodne univerze za obrambno tehnologijo bodo dosežek uradno razglasili v četrtek na konferenci v Pekingu. Omenjeni center, ki mu je uspel zgodovinski dosežek, spada pod ministrstvi za obrambo in izobraževanje Ljudske republike Kitajske.
Superračunalniki so si iz temačnih laboratorijev v kletnih prostorih raznih obrambnih inštitutov utrli pot tudi v gospodarske dejavnosti, saj jih uporabljajo na borzah za ekstremno hitra izračunavanja razlik med cenami delnic in valut, pa za izračunavanje tržnih trendov v naftni industriji in v aeronavtični industriji. Zato si lahko Kitajci od novega računalnika, njegovih klonov in izpeljank obetajo lepe denarce. Vendar šele po tem, ko jim bo pomagal pri nekaterih bolj 'skrivnostnih' dejavnostih za dosego nacionalnega interesa.
Znanost in tehnologija
Kitajci naredili najmočnejši superračunalnik
Peking, 29. 10. 2010 11.01 |
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
R.B.
Komentarji
22
Novonastajajoči kitajski imperij se z neverjetnimi dosežki čedalje bolj potrjuje v svetu. Zadnji primat so prevzeli računalniku z ameriškega računalniškega inštituta in bo nekaj časa zagotovo ostal nepremagljiv.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.