Družbeno omrežje Facebook je, da bi ugodilo zahtevi Evropske unije, naj prilagodi svoje delovanje evropskim standardom varovanja zasebnosti, poostrilo nekatere varnostne ukrepe. To je že lani predlagal irski Komisariat za zaščito podatkov (DPC).
Med najpomembnejšimi spremembami je tako zagotovo ukinitev avtomatičnega označevanja oseb na fotografijah (tagginga), ki jih uporabnik naloži na svoj spletni profil. Ne gre za ukinitev možnosti prepoznavanja oseb, sporni del je le avtomatična funkcija, ki prepoznava obrazne poteze in uporabniku že takoj ponudi izbiro imena osebe, ki je na njej.
Kot je za BBC povedal vodja komisariata Billy Hawkes, bo sprememba v evropskih državah začela veljati najkasneje do 15. oktobra, novim uporabnikom pa omenjena funkcija že zdaj ni več na voljo. Facebook po njegovih besedah s tem pošilja jasen signal, da je zavezan k temu, da svojim uporabnikom zagotovi zaščito podatkov.
"Evropska unija je preučila pogoje varnosti tovrstne tehnologije in izdala nekatera nova pravila. Naš namen jih je upoštevati, tako da sedanje funkcije posodobimo. Funkcija označevanja obrazov bo odslej vsebovala spremenjeno obvestilo in soglasje označene osebe," je dejal Richard Allan, ki ureja področje varnosti v Evropi. Prepoznavanje obrazov po njegovih besedah sicer nikoli ni bil del komercialnih aktivnosti podjetja, prav tako niso prejeli veliko pritožb uporabnikov.
Hawkesov namestnik Gary Davis je povedal, da mora Facebook za DPC v štirih tednih pripraviti še eno poročilo. Skrbi jih namreč, ali se fotografije, ki jih uporabniki iz svojega profila izbrišejo, resnično izbrišejo po 40 dneh, kot to zahteva irski zakon o zaščiti podatkov. "Prav tako želimo podatke o neaktivnih ali deaktiviranih računih – menimo, da bi jih Facebook moral po določenem času vprašati, ali se želijo znova pridružiti. Številni uporabniki se po nekem času vrnejo, tiste z neaktivnimi profili pa bi kontaktirali po dveh letih od zadnje prijave," je še dejal.
Davis si tudi želi, da bi Facebook uporabnike bolje informiral o njihovih pravicah. "Želimo tudi več informacij pri oglaševanju. Obstajajo občutljive teme, kot so rasa, politična usmerjenost, in oglaševalci bi lahko svoje potencialne kupce izbirali na podlagi tega."
Največje spletno podjetje največ denarja dobi prav od oglaševanja, vendar ves čas stopa po tanki liniji, da jih kateri od 950 milijonov uporabnikov obtoži vdora v zasebnost.
Decembra leta 2011 je DPC dal Facebooku šest mesecev časa, da prilagodi svoje nastavitve. Navodilo je bilo, da uporabnikom nudijo več informacij o tem, kako so njihovi podatki uporabljeni in več nadzora nad zasebnimi nastavitvami. "Če pogledamo širšo sliko, je DPC pregledal vse naše storitve in naša splošna ocena je zelo dobra," je še dejal Allan.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.