V raziskavi ameriškega varnostnega podjetja SplashData so pregledali 3,3 milijone ogroženih podatkovnih zbirk v Severni Ameriki in Zahodni Evropi in na podlagi tega sestavili seznam najslabših gesel v preteklem letu. Na vrhu seznama sta gesli qwerty ali 123456, ki uporabnikom ne nudita nikakršne zaščite. Zaskrbljujoče je tudi, da se je kombinacija 12345 (brez 6) lani iz 19. povzpela na tretje mesto, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
V podjetju niso preiskovali, kdo uporablja preprosta gesla, a menijo, da geslo 123456 pogosto uporabljajo starejši, nepismeni ali duševno zaostali uporabniki spleta. Po drugi strani se razvozljivih gesel nekateri poslužujejo iz čiste lenobe.
Kako izbrati varno geslo?
Varnega gesla ni težko izbrati, pravijo strokovnjaki in ponujajo nekaj smernic:
- geslo naj bo dolgo vsaj 12 znakov, če uporabljate zaščito brezžičnega omrežja WAP ali WPA2, pa naj bo dolgo vsaj 20 znakov,
- dobro geslo je sestavljeno iz kombinacij črk in številk in si ga z lahkoto zapomnimo, a ga je težko uganiti,
- za različne aplikacije in spletne račune uporabljajte različna gesla,
- izogibati se je treba imen, rojstnih datumov družinskih članov ali sosledja števil. Geslo na splošno ne bi smelo biti beseda, ki jo je mogoče najti v kateremkoli slovarju.
Dobro se je tudi izogibati kombinacije gesla iz dveh gesel, za kateri je jasno, da nista kaj prida. Če vemo, da beseda geslo ni dobro geslo in da prav tako dobro geslo ni zaporedje 123, potem ni razloga, da bi mislili, da je dobro geslo geslo123.
Nobeno geslo nima neomejenega roka trajanja, zato ga je iz varnostnih razlogov dobro spreminjati vsakih nekaj mesecev. Gesla nikoli ne pošiljajte prek elektronske pošte ali ga delite z drugimi, še svetujejo strokovnjaki.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.