Znanost in tehnologija

Med kraljevo poroko manj besnih sporočil

London, 18. 04. 2012 13.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Twitter odraža razpoloženje v družbi. Med britanskimi uporabniki so na primer oktobra 2010 in poleti 2011 zaznali val besa. Prvič, ko je vlada napovedala varčevalne ukrepe, drugič, ko so London in druga mesta pretresali nasilni protesti.

V času protestov, ko so po Londonu gorele trgovine, je bilo bes uporabnikov mogoče občutiti tudi na Twitterju.
V času protestov, ko so po Londonu gorele trgovine, je bilo bes uporabnikov mogoče občutiti tudi na Twitterju. FOTO: Reuters

Družbeno omrežje Twitter lahko služi tudi kot kazalnik razpoloženja v družbi, so v danes objavljeni študiji ugotovili britanski znanstveniki. Tako so med britanskimi uporabniki Twitterja oktobra 2010 in poleti 2011 zaznali val besa. Oktobra 2010 je britanska vlada napovedala varčevalne ukrepe, poleti 2011 pa je britanska mesta zajelo nasilje.

Znanstveniki z univerze Bristol so med julijem 2009 in januarjem letos preučili 484 milijonov twittov od skoraj desetih milijonov uporabnikov. Pri tem so med drugim opazili, da je maja lani število jeznih sporočil na Twitterju znatno upadlo. Domnevajo, da bi bila lahko razlog poroka britanskega princa Williama in Kate Middleton, pa tudi več drugih pozitivnih dogodkov v tistem času.

Znanstveniki so še ugotovili, da prazniki, kot so božič, novo leto ali valentinovo pri ljudeh sprožajo enaka občutja.

Med poroko princa Williama in Catherine se je število jeznih twittov močno zmanjšalo.
Med poroko princa Williama in Catherine se je število jeznih twittov močno zmanjšalo. FOTO: Reuters

Pri analizi razpoloženja v družbi so si znanstveniki pomagali s seznami besed, ki izražajo čustva, kot so strah, jeza, veselje ali žalost. Ugotavljali so, kako pogosto se te besede pojavijo v twittih.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

artifakt
19. 04. 2012 11.58
+3
..cenzura dela svoje... splošno pa ta članek ne odraža ničesar, saj opisuje dve različni situaciji, na kateri so se ljudje različno odzvali... to bi lahko bil kvečjemu rezultat uspešnosti medijske manipulacije, saj so mediji označili izgrede za huliganske, divjaške, kraljevo poroko pa za pozitiven dogodek desetletja.... jaz sem namreč oba dogodka doživljal popolnoma drugače in po tem takem ne morem bit del statistike (če tudi bi bil britanec) ... kruha in iger, ko ni kriha, pojačajo igre, da ljduje ne bi mislili na kruljenje želodcev...
Brandi
18. 04. 2012 16.42
+9
če bi se dogajalo več lepih stvari bi bili ljudje bolj srečni in ne bi objavljali besnih tvitov ;)