Znanost in tehnologija

Mobilna zveza v številne naprave

Ljubljana, 21. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Priljubljenost mobilne telefonije, zlasti standarda GSM in GPRS, po vsem svetu presega vsa pričakovanja.

Zagotovljena dostopnost kjerkoli in kadarkoli je prepričala številne uporabnike, da si priskrbijo mobilne telefone za svojo vsakdanjo rabo. Nekoliko manj pa se zavedamo, da funkcionalnost mobilnega komuniciranja lahko pripomore tudi k temu, da številne druge naprave lahko bolje opravijo svoje poslanstvo ali celo, da lahko sploh delujejo. Primerov ni težko najti: prodajni terminali, varnostno-nadzorni sistemi, terminali za prevozniška, špedicijska in dostavna podjetja ter vsa druga podjetja, ki spremljajo svoja vozila ali pošiljke so le začetek. Omenimo še mobilno plačevanje in parkiranje ali odčitavanje na daljavo – npr. vremenskih razmer ali raznih števcev stanja med katerimi so tisti za elektriko, plin ali vodo.

Nadzora in upravljanja naprav na daljavo, zlasti če so razdalje velike, si sploh ne moremo predstavljati brez mobilne povezave na daljinskem upravljavcu, ki je očem pogosto nevidna. Tudi v zabavni elektroniki so mobilne komunikacije vedno bolj doma, v avtomobilskih navigacijsko-komunikacijskih sistemih pa seveda nepogrešljive, kar dobro vesta tudi Motorolina partnerja Audi in BMW. In še bi lahko dolgo naštevali primere, kjer najdemo najrazličnejše naprave, ki sploh niso videti kot mobilni telefon, a še kako dobro znajo komunicirati v GSM mobilnih omrežjih. Ko pa je treba nekem sistemu ali napravi, ne glede na njeno osnovno poslanstvo, vgraditi funkcionalnost mobilne komunikacije, so Motorolini vgradni (embedded) GSM/GPRS moduli zagotovo primerna izbira.

Motorolina ponudba GSM/GPRS modulov je prirejena različnim zahtevam uporabnikov in omrežij iz skoraj vsega sveta. Modul c18 sicer deluje samo v severnoameriških mobilnih omrežjih, vendar pa modula g18 ne zmotijo niti med oceanska potovanja, saj deluje tako v omrežjih GSM 900 in GSM 1800, ki so značilna za Evropo in večji del Azije, kakor tudi v omrežjih GSM 1900, ki so običajna v Severni Ameriki in nekaterih južnoameriških državah. Podpira GPRS razred 4, kar v praksi pomeni mobilne podatkovne prenose s hitrostjo do 57,6 kbit/s (odvisno tudi od omrežja) ter pošiljanje in sprejemanje SMS sporočil. Povezljivost zagotavljajo RS-232 vmesnik ter zunanji ali notranji vmesnik za SIM kartico, pri posredovanju zvoka pa so uporabljene napredne tehnologije za odstranjevanje odmeva, manjšanje šuma in obdelavo zvočnega signala, ki zagotavljajo visoko kakovost zvoka. Opcijsko je na voljo tudi vgrajena GPS funkcionalnost, če je v napravi gostiteljici oziroma njeni aplikaciji zahtevano tudi natančno določanje položaja.

Modul g20 je bistveno manjši, a zato nič manj zmogljiv. Podpira celo GPRS razred 8, kar v ustrezno nadgrajenih mobilnih omrežjih lahko pomeni tudi do 85,6 kbit/s mobilnega podatkovnega prenosa. Poleg vmesnika RS-232 ima tudi vmesnik USB, njegova poraba energije pa je za tretjino nižja kot pri modulu g18. Zaenkrat je na voljo v dveh ločenih izvedbah in sicer ena za dva frekvenčna območja ameriških omrežij (850 in 1900 MHz) in ena za evropska (900 in 1800 MHz), novembra pa pričakujejo »quad-mode« različico, ki bo podpirala vsa ta omrežja in tudi GPRS razred 10 za še hitrejše prenose.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10