V Varšavi se je pred dnevi s podelitvijo nagrad najboljšim ekipam zaključil svetovni finale letošnjega, sicer že osmega študentskega računalniškega tekmovanja Imagine Cup. V najbolj konkurenčni kategoriji, posvečeni razvoju programske opreme, je letos s projektom EyeFeel zmagala tajska ekipa Skeek.
V finalnem tekmovanju, v okviru katerega je Microsoft podelil nagrade v skupni vrednosti 240.000 dolarjev, se je pomerilo 400 udeležencev, na različnih lokalnih, regionalnih in spletnih izborih pa je letos sodelovalo kar 325.000 študentov in dijakov iz 113 držav. Sodelovala je tudi slovenska ekipa MedTime, ki pa se ji ni uspelo prebiti v finalni krog tekmovanja.
Pomoč bolnikom
Ekipa iz Maribora je sicer predstavila rešitev, ki bolnikom s pomočjo mobilnega telefona in tehnologije Microsoft Tag pomaga pri pravilnem jemanju zdravil.
Zamislili so si aplikacijo, ki v predpisanih intervalih opozarja na jemanje zdravil. Temelji na nalepki na škatlici zdravil s tehnologijo Microsoft Tag, ki jo bolnik fotografira s svojim mobilnim telefonom, s tem pa se nanj prenesejo podatki o pravilnem jemanju. Predvidena je tudi rešitev za slabovidne z zvočnim opozarjanjem.
Člani ekipe MedTime, ki jo sestavljajo Mojca Borc, Katja Tripkovič, Marko Debeljak in Peter Golob ter mentor Daniel Belinger, prihajajo s Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru. Kot so poudarili na nedavnem sprejemu na visokošolskem ministrstvu, je posebnost projekta MedTime tudi v tem, da so študenti računalništva že v prvi fazi združili znanje in moči s kolegi z mariborske ekonomsko-poslovne fakultete.
Tajski projekt pomaga slušno prizadetim
Strokovna komisija letošnjega Imagine Cupa je za najboljšega na področju programske opreme letos razglasila projekt tajskih študentov EyeFeel, ki s pomočjo različnih tehnologij, kot so sistemi za prepoznavanje govora in obrazne mimike ter za prevajanje besedila v znakovni jezik, omogoča lažjo komunikacijo s slušno prizadetimi v realnem času. V tej kategoriji je drugo mesto zasedla ekipa TFZR iz Srbije.
Ekipa SmarterME iz Tajvana je z rešitvijo, ki pomaga zmanjšati porabo energije pri največjih porabnikih v gospodinjstvih, zmagala v kategoriji vgradnih naprav, ekipa By Implication s Filipinov pa z igro, ki spodbuja mlade k prostovoljstvu, v kategoriji, namenjeni načrtovanju iger.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.