Znanost in tehnologija

O rabi medmrežja

Portorož, 20. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

S predavanjem Raba interneta v Sloveniji se je v Portorožu začela dvodnevna Net konferenca o poslovni rabi interneta.

Udeleženci bodo v okviru simpozijev, predavanj in delavnic obravnavali vlogo svetovnega spleta v Sloveniji. Strokovna žirija bo nocoj podelila tudi nagrado Izidor za spletno odličnost. Merila za nagrado so razmerje med začrtanim in doseženim ciljem nekega projekta, njegova vpetost v spletni prostor ter odnos do uporabnika.

Vasja Vehovar
Vasja Vehovar FOTO: 24ur.com

Slednji naj bi bil po besedah nosilca uvodnega predavanja konference, Vasja Vehovarja, šibka točka slovenskih spletnih ponudnikov, saj so uporabniki s prijaznostjo spletnih storitev pogosto nezadovoljni. Tako spletne trgovine, ki na medmrežju uspešno delujejo že več kot desetletje, v Sloveniji niso naletele na dober odziv, zaradi previsokih cen in dolgih dobavnih rokov.

Nadaljna rast uporabnikov interneta zagotovljena

Predavatelj na ljubljanski Fakulteti za družbene vede Vehovar je v predavanju Raba interneta v Sloveniji izpostavil, da internet v Sloveniji redno uporablja približno 600.000 ljudi. Še vsaj 50.000 je takšnih, ki do spleta dostopajo prek WAP portalov na mobilnih telefonih. V letu 2004 so zabeležili 13-odstotno rast rabe interneta. Že 40 odstotkov gospodinjstev z internetom ima širokopasovno povezavo, ker je po Vehovarjevih besedah zagotovilo za nadaljnjo rast spletnih uporabnikov.

Najbolj priljubljeni spletni strani sta med uporabniki spleta v Sloveniji iskalnika Google in Najdi.si. Ta sta obiskana 60- do 70-odstotno. Po obisku jima sledijo spletne strani slovenskega dnevnega časopisja, ki so obiskane do 20-odstotno, kar pomeni, da si jih ogleda do 150.000 ljudi mesečno.

Petina tistih, ki uporabljajo splet v Sloveniji, se poslužuje elektronskega bančništva. To pa je bistveno manj kot drugod v Evropi.

Po Vehovarjevih besedah Evropa na sploh ne izkorišča dovolj prednosti spletnih tehnologij. Po njegovi oceni bi to utegnilo ovirati doseganje ciljev lizbonske strategije, ki predvideva, da bo Evropska unija do leta 2010 najrazvitejše na znanju temelječe gospodarstvo na svetu.

Najdi.si novice

Najdi.si je kot spletno premiero predstavil Najdi.si novice (http://novice.najdi.si). Gre za nov servis - trenutno še v preizkusni (beta) različici - ki združuje povzetke novic spletnih izdaj vodilnih slovenskih dnevnoinformativnih medijev (Delo.si, Dnevnik.si, Večer.com, 24ur.com in RtvSlo.si) ter omogoča iskanje po le-teh s tehnologijo Najdi.si.

Nova storitev je namenjena vsem uporabnikom spleta, zlasti tistim, ki želijo čim hitreje do zadnjih novic, ne glede na to, kateri slovenski dnevnoinformativni medij jih je objavil. Prav bo prišla tudi vsem, ki želijo s pregledom določene kategorije novic na Najdi.si vedeti vse o aktualnem dogajanju v npr. gospodarstvu ali športu. Storitev bo pritegnila tudi radovedneže, ki želijo s čim manj kliki preveriti, kako o isti zgodbi poročajo različni slovenski dnevnoinformativni mediji.

Storitev Najdi.si novice deluje tako, da sodelujoči mediji izvažajo svoje vsebine v RSS (Really Simple Syndication) oziroma XML formatu, ki ga vsakih nekaj minut obišče >novičarski pajek< in zapiše nove vsebine (naslov novice, kratek povzetek in morebitno sliko) v zbirko Najdi.si novic. V naslednjem koraku algoritem kategorizira zbrane novice v predpripravljene rubrike (Slovenija, Svet, Gospodarstvo, Šport in Zanimivosti), znotraj le-teh pa se novice razvrstijo kronološko, glede na uro objave (novejše novice so pri vrhu).

Sašo Štravs, direktor podjetja Noviforum, d.o.o., je poudaril, da gre za testno fazo projekta, kjer se bo storitev dopolnjevala na podlagi povratnih informacij s strani uporabnikov Najdi.si in sodelujočih medijev. K sodelovanju bodo povabili vse slovenske dnevnoinformativne medije, saj gre za vsebinsko neodvisen servis, ki ne favorizira nobenega od ponudnikov vsebin in deluje na podlagi transparentnega algoritma za zajemanje in razvrščanje vsebin.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10