Znanost in tehnologija

Očala, ki pomagajo slepim

London, 05. 04. 2010 03.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

BrainPort je iznajdba, ki slepim omogoča ustvarjanje vizualne podobe prostora s pomočjo posebne ploščice na jeziku, ki pretvarja električne impulze v posebna očala.

Celoten sistem BrainPort temelji na posebni mikrokameri, vgrajeni v posebna očala slepega ter na posebni ploščici, ki jo uporabnik ima na jeziku. Računalniški procesor na jeziku pretvarja posnetke s kamere v blage električne impulze, ki se preko kabla prenašajo do ploščice. Slepa oseba na jeziku občuti blage dražljaje, ki opisujejo obliko in oddaljenost posameznega predmeta, ki se nahaja pred osebo, s čimer si ustvarja mentalno sliko prostora okoli sebe.

Resolucija prvega modela BrainPorta znaša 400 točk, razvijajo pa že naprednejše modele. Če se bo sistem pokazal kot učinkovit, je v načrtu povečanje resolucije kamere in same ploščice na več kot 4000 točk, s čimer bi imeli slepi veliko večje možnosti prepoznavanja majhnih predmetov in celo možnost branja teksta z velikimi črkami.

Oblikovalci pa skušajo rešiti tudi čisto logistične težave naprave, saj dokler ima slepa oseba v ustih ploščico sistema, ne more jesti in govoriti. V razvoju je manjša ploščica, ki bi bila trajno fiksirana med zobmi ali na nebu slepega.

Sistem so v celoti razvili v ameriških laboratorijih, prvi kupec pa je britansko ministrstvo. BrainPort je bil kot prvemu testno dodeljen 24-letnemu britanskemu vojaku, ki je v Afganistanu izgubil vid zaradi eksplozije granate. "Občutek imam, kot da ližem liziko. Kamera pošilja signale na ploščico, ki jo imam v ustih, na jeziku pa občutim blage dražljaje. Potreboval sem nekaj časa za navajanje, sedaj pa si že lahko predstavljam obliko predmeta pred sabo," je povedal 24-letnik.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Sugarfree
10. 04. 2010 17.43
Ramzess
05. 04. 2010 12.59
Nadaljevanje: To je vzeto kot analogija, elemetu v članku, Nevica pravi, da je logično izkoristi zdrav center za vid v možganih, tehnično ta ostaja edini pogoj za 'normalen vid' (če je poškodova, seveda taka oseba nima možnosti, da bi lahko kdaj videla), kdor pa ima zdravo živčevje do očesnih votlin, je to lahko samo dodaten plus, ker se bo izognil zunanjim elemenom prenosa signala. Seveda bi ti živci morali biti do uporabe, resno stimulirani, da ne propadejo, dočim se neaktivni center v možganih lahko znova nauči svojih nalog. Neglede na obliko prenosa signala od umetnih oči, ki so nameščene v očesnih duplinah, ki je lahko notranji, preko obstoječih živcev, ali zunanji, preko snemljivega elemnta, stiki so umeščeni v sence, in temenu glave. Da elemenst snemljiv. že zaradi tehničnih razlogov, in tudi seveda lažje nege glave, je povsem logično. Element je podoben Goerdijevemu Vizirju (menda veste kdo je ta možak), a je umeščen, ker ima drugačno nalogo, na nasprotno stran glave, kot če očala obrnete nazaj in enako obesite na ušesa. Nekaj podobnega, in na tak način, nosi telepatka na SeaQuest, čigar element ima vlogo ojačevanja njenih umskih sposobnosti. Končna zadeva ne bi bila nič večja, debelejša od običajne spone za lase. Teže bi bilo verjetno nanoide programirati, da bi zgradili povezavo, umetne živce, med očesnimi dublinami in vidnim centrom, na mestu obstoječih vidnih živcev, ki pa so propadli, ali so poškodovani (v tem primeru, če bi lahko poškodbo popravili, sicer velja prejšna možnost), propadlo tkivo prej razkrojijo, in prepustijo lokalnemu krvnemu obtoku, da odpad odvede po običajni poti, nato zgradijo novo umetno živčevje. Vzdrževanje le tega se kasneje vrši na enak način, z nanoidi. Pri umetnih očeh, za razliko od umetnih udov, menjava, razen zaradi okvar ali poškod, menjava zaradi rasti osebka, sploh ni potrebna, če je sistem postavljen pri otroku, saj vemo, da oči ne rastejo, so od rojstva do smrti enake velikosti. Enako velja za 'senčne' in temenske lobanjske vsadke, ki so lahko vedno enake velikosti, velikost glave med razvojem osebka, ne spremeni njihove naloge, potrebno podaljševanje notranjih vezi, se predvidi že prej, zato se vgradi tak sistem, ki 'raste' sam. Logično je gledati naprej, da je kasneje, čim manj posegov v glavo. Ljudm, ki nimajo zunanjih povezav prenosa, praktično ni videti, da imajo umetna očesa, poleg tega lahko vidijo bolje od običajnih ljudi, saj lahko funkcije umetnih oči, dokler lahko take podatke možgani obdelujejo, nadgradimo (denimo teleskopski vid, mikroskopski vid, redgenski vid, nočni vid, podobno kot pri živalih, širjenje spektra vidnega polja, ipd.). Teorija (logična teorija) je seveda eno, praktična izvedba, na tem svetu je še vse preveč povezana z denarjem, pa je nekaj drugega.
Ramzess
05. 04. 2010 12.58
Nevica="Genialno. Čeprav čakam na povezavo kamere kar s centrom za vid. To bi odrešilo vse slepe, ki imajo okvaro v očeh, ne v možganih." Se strinjam, zato se tudi meni zdi ta naprava primitivna, je res tako težko slediti očitni logiki. Kar smili se mi Hoolywood, na splošno, kako daleč spredaj je z idejami, zamislimi, pa ga redki jemljejo za vzgled, za vzgon, ipd. Res da je marsikaj še težko uresničiti, je pa zato logika bolj namestu. Tudi teleportacije po vzgledu Hoolywooda ne bomo dočakali, čeprav poskušajo, a se žal še ne znajo, distancirati od (teorije) kopiranja nekega objekta, in še kar motajo teorije okoli tega, teleportacija ni kopiranje, kot se še zmotno dojema, kajti 'izvorni' objekt se ne uniči, temveč zgolj prenese na novo lokacijo, čeprav se prenos izvaja v drugačni obliki, na cilju pa se objekt spet sestavi. Pri tem se lahko omejimo zgolj na fizičnne objekte, z biološkimi bitji to najbž ne bo nikoli mogoče, ker je tukaj treba upoštevati kompleksno zgradbo in delovanje biološkega telesa, in duševno entiteto, ki biva v tem in skozi to telo. Noben film še dosedaj ni pojasnil te plati. Teleportacija po vzgledu Zvezdnih stez ipd. filmov, je tehnično in biološko nemogoča, razstaviti nekaj na atome in spet sestaviti, hkrati pa vse to spremlja shema (sken), ki sploh omogoča ponovno sestavitev objekta oz. subjekta. Vmes so lahko filtri, ki očistijo sestav objekta oz. subjekta, nepotrebnih, odpadnih snovi, virov okužb, bolezni, ipd. Telerportacija objekta ali subjekta v celoti, ali hkrati, če je subjekt v napravi, ki je sicer teleporter (nekateri NLP, za eno osebo, so dejansko to to) pa je mogoče. A zato je potrebno določeno znanje in tehnologija, in morebiti okolje, svet, ki temelji na drugačnih zakonih, višjih vibracij. Po drugi strani pa subjekti, na določeni stopnji razvoja, duševnega in umskega, ne potrebujejo tehnologije za teleportacijo, ker to zmorejo z lastnim umom.
ursi-ursi
05. 04. 2010 11.03
super! Waw, kam je šla tehnologija!
artsy
05. 04. 2010 10.33
Ah, prej bodo biološke znanosti nadomestile vso tole navlako. Tkivno inzinirstvo itd..
mcn1ck
05. 04. 2010 08.13
nevica
05. 04. 2010 07.59
Genialno. Čeprav čakam na povezavo kamere kar s centrom za vid. To bi odrešilo vse slepe, ki imajo okvaro v očeh, ne v možganih.