Celoten sistem BrainPort temelji na posebni mikrokameri, vgrajeni v posebna očala slepega ter na posebni ploščici, ki jo uporabnik ima na jeziku. Računalniški procesor na jeziku pretvarja posnetke s kamere v blage električne impulze, ki se preko kabla prenašajo do ploščice. Slepa oseba na jeziku občuti blage dražljaje, ki opisujejo obliko in oddaljenost posameznega predmeta, ki se nahaja pred osebo, s čimer si ustvarja mentalno sliko prostora okoli sebe.
Resolucija prvega modela BrainPorta znaša 400 točk, razvijajo pa že naprednejše modele. Če se bo sistem pokazal kot učinkovit, je v načrtu povečanje resolucije kamere in same ploščice na več kot 4000 točk, s čimer bi imeli slepi veliko večje možnosti prepoznavanja majhnih predmetov in celo možnost branja teksta z velikimi črkami.
Oblikovalci pa skušajo rešiti tudi čisto logistične težave naprave, saj dokler ima slepa oseba v ustih ploščico sistema, ne more jesti in govoriti. V razvoju je manjša ploščica, ki bi bila trajno fiksirana med zobmi ali na nebu slepega.
Sistem so v celoti razvili v ameriških laboratorijih, prvi kupec pa je britansko ministrstvo. BrainPort je bil kot prvemu testno dodeljen 24-letnemu britanskemu vojaku, ki je v Afganistanu izgubil vid zaradi eksplozije granate. "Občutek imam, kot da ližem liziko. Kamera pošilja signale na ploščico, ki jo imam v ustih, na jeziku pa občutim blage dražljaje. Potreboval sem nekaj časa za navajanje, sedaj pa si že lahko predstavljam obliko predmeta pred sabo," je povedal 24-letnik.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.