V prvem letošnjem četrtletju je bilo v Sloveniji poslanih več kot 590 milijonov kratkih oziroma SMS sporočil, kar je 10 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Število poslanih multimedijskih oziroma MMS sporočil se je medtem zvišalo bolj skromno, za en odstotek, na 11 milijonov. 92 odstotkov vseh kratkih in 87 odstotkov vseh multimedijskih sporočil so poslali zasebni uporabniki.
Med januarjem in marcem je bilo ob tem zabeleženih več kot milijarda minut ali več kot 17 milijonov ur skupnega odhodnega prometa iz mobilnih omrežij, kar na letni ravni pomeni štiriodstotno zvišanje. Domači promet je bil prav tako večji za štiri odstotke, medtem ko je mednarodni promet beležil petodstotno rast.
Ob koncu prvega četrtletja letošnjega leta je bilo v Sloveniji skoraj 2,303 milijona uporabnikov mobilnega omrežja, kar je tri odstotke več kot ob koncu prvega lanskega trimesečja. Od tega je bilo 80 odstotkov uporabnikov zasebnih. Med vsemi uporabniki je bilo 73 odstotkov naročnikov, s čimer se je število naročnikov povečalo za štiri odstotke, število predplačnikov pa za odstotek.
Manj klicev s stacionarnih telefonov
Obseg fiksnega odhodnega prometa se je na drugi strani zmanjšal. Skupni odhodni govorni promet s fiksnih lokacij je med januarjem in marcem obsegal več kot 257 milijonov minut ali skoraj 4,3 milijona ur. 59 odstotkov tega prometa so ustvarili zasebni uporabniki. 93 odstotkov odhodnega govornega prometa fiksne telefonije je bilo domačega, sedem odstotkov pa mednarodnega.
Največ odhodnega govornega prometa je bilo ustvarjenega v lastnem fiksnem omrežju, in sicer 52 odstotkov. Skupni odhodni govorni promet s fiksnih lokacij je bil v prvem četrtletju za šest odstotkov manjši kot v prvem četrtletju 2013, pri čemer je bil domači promet prav tako manjši za šest odstotkov, mednarodni promet pa za devet odstotkov.
Ob koncu prvega trimesečja je bilo na fiksnih lokacijah skoraj 743.000 telefonskih priključkov, 75 odstotkov teh priključkov je bilo v zasebni lasti. Med vsemi omenjenimi priključki je bilo 61 odstotkov takih, ki temeljijo na VoIP-tehnologiji (internetna telefonija). V primerjavi s prvim četrtletjem lani se je število vseh VoIP-telefonskih priključkov povečalo za devet odstotkov, izraziteje se je povečalo pri poslovnih uporabnikih, in sicer za 15 odstotkov.
Več širokopasovnega interneta
Sicer pa je bilo za dostop do interneta ob koncu prvega četrtletja letošnjega leta uporabljenih več kot 543.000 širokopasovnih priključkov, kar na letni ravni pomeni zvišanje za pet odstotkov. 86 odstotkov teh priključkov so uporabljali zasebni uporabniki. Največ (46 odstotkov) je bilo xDSL-priključkov, vendar se je njihovo število zmanjšalo za štiri odstotke, medtem ko se je število priključkov z optičnim dostopom povečalo za 20 odstotkov, še navajajo statistiki.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.